powrót

Nowoczesny stół i krzesła - jak urządzić nowoczesną jadalnię?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jadalnia to dzisiaj często najważniejsza przestrzeń w domu. Zapracowani, zabiegani w ciągu tygodnia, nie mamy czasu spędzać wspólnie wielu chwil. Kolacja stanowi przeważnie jedyny moment w ciągu dnia, kiedy przy wspólnym posiłku można porozmawiać, zdystansować się od codziennych problemów. Jak urządzić jadalnię, która będzie nie tylko piękna, ale też funkcjonalna?

Nowoczesne stoły i krzesła do jadalni to nie wszystko. Ważny też jest ogólny klimat pomieszczenia, który pozwoli na komfortowe spożywanie posiłków w miłej, rodzinnej atmosferze. Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie jadalni w osobnym pomieszczeniu, bo wówczas można decydować się na duże, designerskie stoły do jadalni, na ciekawe witryny i tradycyjne bufety. Jednak najczęściej jadalnia to miejsce gdzieś pomiędzy kuchnią i salonem, bo taką na ogół możliwość oferują współczesne mieszkania. Jednak nawet taką przestrzeń można ciekawie urządzić.

Nowoczesna jadalnia z duszą

Jadalnię można urządzać na wiele sposobów. Niektórzy decydują się na gotowe zestawy, a wszystkie, nowoczesne meble do jadalni reprezentują wówczas dokładnie ten sam styl. Inni natomiast mozolnie kompletują wyposażenie, dobierając starannie poszczególne elementy, które z pozoru wcale nie należą do jednej „rodziny”.

Można ją urządzić w nowoczesnym stylu, ale z klasycznym podejściem do tematu. Stół, krzesła, witryna mogą być wykonane z tego samego materiału i mieć identyczne wykończenia. Dziś jednak bardzo często w jadalni przy stole wykonanym z surowego drewna, stoją plastikowe albo metalowe krzesła (np. ICE HIGLOPP, JOKER, SALLY). Projektanci wnętrz proponują też inne, niespotykane rozwiązania, gdzie często w zaskakujący sposób łączy się szkło z wikliną lub z plastikiem.

Designerskie stoły do jadali, krzesła i kredensy to nie wszystko, ponieważ to detale decydują o klimacie i ostatecznym stylu wnętrza lub przestrzeni przeznaczonej do celebrowania posiłków i przyjmowania gości. Dobrze przemyślane oświetlenie, starannie wybrane obrazy, grafiki lub zdjęcia, które ozdobią ściany stworzą całość, spełniającą wymagania domowników.

Jak wybierać stół i krzesła do jadalni?

Nie każde pomieszczenie pozwala na ustawienie stołu marzeń. Wybierając ten mebel, trzeba pamiętać, że dla każdej osoby, która ma zasiąść przy stole, należy zaplanować ok. 60 cm miejsca. Nieco mniej przestrzeni potrzeba przy okrągłym stole. Z kolei optymalna szerokość stołu prostokątnego to 90-100 cm, a średnica stołu okrągłego to 100-110 cm, bo wówczas swobodnie można postawić na środku półmiski i dekoracje.

W małych wnętrzach lub na małej powierzchni bardzo dobrze sprawdzają się stoły okrągłe i kwadratowe (np. ERYK, CLEO, OLIVIA). Stoły owalne i prostokątne (np. GRAND, MORENO, AMARANTO) potrzebują nieco więcej miejsca. Ważną kwestią jest także funkcja rozkładania stołu, bo to da możliwość urządzania przyjęć na większą liczbę osób niż ta, która posiłki je na co dzień.

Krzesła mogą tworzyć komplet ze stołem, ale też można dobierać je zupełnie osobno. Najważniejsze jest to, by krzesła były wygodne dla użytkowników. Kluczową sprawą jest wysokość siedziska, która musi być odpowiednio dobrana do danego modelu stołu. Tylko to sprawi, że zwykłe posiłki przerodzą się w prawdziwe biesiady i nikt nie będzie chciał szybko uciekać od stołu. Nawet najpiękniejsze, designerskie krzesło nie będzie odpowiednim wyborem, jeśli nie będzie też wygodne.

Dziś już nie trzeba trzymać się zasady, że do stołu ze szklanym blatem i o metalowej konstrukcji, muszą być dobrane krzesła o metalowych nóżkach. Obecnie projektanci wnętrz hołdują wielkiej swobodzie i eklektyzmowi – przy takim stole można postawić nawet wiklinowe krzesła, jeśli tylko taki zestaw wpisuje się w całość aranżacji pomieszczenia.

Warto tak dobierać poszczególne elementy do jadalni, by stworzyć z nich spójną wizualnie kompozycję. W nowoczesnych pomieszczeniach znakomicie sprawdza się elegancja i prostota nie tylko form, ale także faktur i kolorów.