powrót

Odkryj aranżacyjny potencjał półek

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Półki, choć kojarzą się z prostym meblem składającym się z kilku połączonych ze sobą desek, obecnie często pełnią we wnętrzach rolę dekoracji. Bywa, że zastępują także szafki. Ciekawe kształty półek sprawiają, że odpowiednio dopasowane do pomieszczenia meble te mogą dodać mu oryginalności, a jednocześnie być pomocne w utrzymaniu porządku. Półki to uzupełnienie każdej części mieszkania - doskonale wyglądają na ścianach w kuchni, sypialni czy w salonie. Sprawdzają się również w garderobie.

Półki do salonu

Salon to miejsce, w którym spędza się czas wolny i przyjmuje gości. Dlatego o aranżację tego pomieszczenia należy się zatroszczyć szczególnie. Pusta powierzchnia ściany zwykle nie wygląda dobrze, z kolei masywne regały mogą zabierać cenne miejsce. Z tego powodu świetnym urozmaiceniem ścian będą półki. W minimalistycznych i skandynawskich wnętrzach warto postawić na klasyczne, wykonane z wąskich desek. Dzięki nim pokój dalej będzie reprezentować wybrany styl, jednak stanie się przy tym atrakcyjniejszy.

Do nowoczesnych pomieszczeń pasują półki o geometrycznych kształtach. Ten niebanalny dodatek spowoduje, że salon sprawi wrażenie bardziej uporządkowanego. W zależności od upodobań, można wybrać meble w kształcie kwadratów, trójkątów czy kół. Ciekawą dekoracją są również industrialne modele z metalowymi prętami. Półki pozwalają na wyeksponowanie położonych na nich zdjęć, figurek oraz innych ozdób. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wieszanie mniejszych modeli na różnych wysokościach, co pozwala stworzyć niepowtarzalne kompozycje.

W zależności od tego, czy półki mają być główną ozdobą pokoju, czy jedynie dodatkiem, można dobrać je na zasadzie kontrastu lub dopasować ich kolor do pozostałych mebli. Wszystko zależy od tego, w jakim sposób chcemy urządzić pomieszczenie.

A jakie wybrać półki na książki? Warto wyeksponować oprawy ulubionych dzieł, stawiając publikacje w widocznym miejscu. Należy przy tym pamiętać, że jeśli montuje się kilka półek wiszących jedna pod drugą, konieczne jest zachowanie minimum 30 cm odstępów, aby można było swobodnie ułożyć wszystkie lektury.

Jakie półki będą dobrze wyglądać w sypialni?

Półki to element aranżacji pasujący zarówno do wnętrz o dużym metrażu, jak i mniejszych przestrzeni. Dobrze prezentują się one w sypialni, gdyż zapełnione ściany sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Również tutaj można wykorzystać mebel do postawienia na nim książek.

Nad łóżkiem doskonale prezentuje się półka ścienna. Można ozdobić ją elementami pasującymi do wystroju całego wnętrza, np. kwiatami, wazonami czy obrazami. Do takiej aranżacji pasują też niewielkie światełka. Jeśli na meblu stawia się coś cięższego, dobrze jest przymocować do niego niewielką listwę, chroniącą rzeczy przed zsunięciem.

Czy półki sprawdzą się w kuchni?

Półka wisząca, choć kojarzy się przede wszystkim z salonem lub sypialnią, pasuje także do kuchni. Takie półki stanowią doskonałą alternatywę dla szafek. Dzięki nim nie trzeba tracić czasu na szukanie ulubionego kubka czy przyprawy - wszystko jest łatwo dostępne. Wybierając takie rozwiązanie, zajmujemy przy tym znacznie mniej przestrzeni, którą można wykorzystać inaczej.

Półki do kuchni, podobnie jak te do salonu, występują w różnych rozmiarach i kształtach. Wybierając najlepsze dla siebie, należy przede wszystkim mieć na uwadze styl, w jakim urządzone jest wnętrze.

Półki na ubrania i buty

Półki do garderoby pozwolą uporządkować ubrania i dodatki. Nie wszystkie elementy ubioru musimy wieszać na wieszakach. Część z powodzeniem możemy umieścić na półkach - zwłaszcza gdy nie wymagają każdorazowego prasowania.

Z kolei półki małe pozwolą na zaprowadzenie porządku wśród bransoletek czy naszyjników, a także będą miejscem na bezpieczne postawienie stojaków uniemożliwiających poplątanie się delikatnych łańcuszków.

Gdzie jeszcze będą pasować półki?

Półki to doskonały dodatek również do domowego biura. Warto umieścić jeden większy mebel nad biurkiem lub kilka mniejszych obok niego. Umożliwi to poukładanie segregatorów z ważnymi dokumentami czy terminarzy. Dodatkowo półki sprawdzą się jako miejsce na artykuły papiernicze czy długopisy i inne akcesoria biurowe.

Warto pomyśleć o tym meblu także podczas projektowania pokoju dziecięcego oraz młodzieżowego. Jest to element, dzięki któremu w prosty sposób można zmienić wystrój - wystarczy, że zamiast pluszowych misiów umieści się na nim np. modele ulubionych samochodów czy biżuterię.