powrót

Oświetlenie w sypialni – idealne lampki nocne

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Znacznie ułatwione zadanie mają ci, którzy dopiero rozpoczynają remont lub kończą budowę swojego domu czy mieszkania. To wspaniała okazja, aby ciekawie i nieszablonowo rozplanować wszystkie punkty świetlne w sypialni, co daje możliwość stworzenia projektu marzeń. Nie musimy się wówczas ograniczać do standardowego oświetlenia sufitowego umieszczonego w centralnym punkcie pokoju. Możemy zaszaleć i zaplanować wspaniałe zwisające z sufitu lampy po obu stronach łóżka, które zastąpią tradycyjne lampki nocne do sypialni. To tylko jedna z możliwości, sprawdź co jeszcze można wyczarować.

Oświetlenie sypialni – pomysły

W sypialni można zaszaleć także w temacie oświetlenia. Tradycyjne lampki nocne do czytania można zastąpić znakomitymi kinkietami, umieszczonymi po obu stronach łóżka. Kinkiety te mogą posiadać funkcję dostosowywania kąta padania światła, więc sprawdzą się idealnie w czasie czytania przed snem.

Bardzo ciekawym pomysłem jest podświetlenie ściany w sypialni znajdującej się tuż za wezgłowiem łóżka. To niezwykle nastrojowe rozwiązanie, które daje naprawdę bajeczny efekt. Całość można jeszcze uatrakcyjnić, wykorzystując możliwość zmiany natężenia światła. W ten sposób tworzy się efekty świetlne praktycznie na każdej ścianie i jeśli sypialnia służy też czasem jako miejsce do pracy, to jest to rozwiązanie idealne, aby zapewnić dobre oświetlenie przy biurku lub stoliku, przy którym się pracuje.

Obojętnie jednak czy zrezygnujemy z górnego oświetlenia czy nie, lampki nocne do sypialni nigdy nie wyjdą z mody. Trzeba tylko uważnie je dobrać, tak by pasowały do stylu całego pomieszczenia.

Lampki nocne do sypialni

Gdy już zostaną rozplanowane punkty świetlne, trzeba odpowiednio dobrać lampki nocne. Tu zdecydowanie trzeba też wziąć pod uwagę dwa aspekty. Pierwszy z nich to ten estetyczny, gdy dobieramy lampki nocne stylowe, tak aby idealnie wpisywały się w koncepcję całego pomieszczenia. Z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę fakt, że jeśli lubimy czytać przed snem, to lampki nocne do czytania muszą też spełnić inne kryteria. Najważniejszym z nich jest fakt, że odległość dolnej krawędzi klosza od poziomu materaca musi wynosić co najmniej 50 cm.

Wybór lampek jest naprawdę ogromny. Możemy wybierać wśród lampek wykonanych z różnych materiałów i w różnym stylu. Znajdziemy więc lampki nocne do sypialni z kryształkami, ale też bez problemu wybierzemy stylowe lampki nocne, które znakomicie odnajdą się w klasycznie urządzonej sypialni.

Do sypialni urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym należy wybierać lampki nocne w zupełnie innym charakterze. Tu najlepiej sprawdzą się modele, których elementy mają geometryczne kształty, a ich forma jest zdecydowanie prosta. Warto więc postawić na lampki nocne z kloszami w formie prostopadłościanów lub na te, wykonane z takich materiałów jak szkło czy metal.

Młodzieżowe lampki nocne i te do pokojów dziecięcych mają nieco swobodniejszą formę, a dziś często zastępowane są sznurami świecących, często kolorowych kul. Jedno jednak jest pewne, oświetlenie w sypialni musi być stosunkowo łagodne, bo tylko wówczas umożliwi miły wypoczynek.