powrót

Jak urządzić sypialnię? - sprawdzone sposoby

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wnętrza sypialni zaskakują swoją różnorodnością – obecnie bardzo modny jest wystrój sypialni zarówno w stylu skandynawskim, glamour, retro, rustykalnym, a nawet prowansalskim. Ciekawy jest także pomysł na aranżację sypialni w stylu angielskim czy industrialnym i oczywiście nie brakuje osób, które pozostają przy nieśmiertelnym stylu klasycznym.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję co do tego, jak urządzić sypialnię, musimy zdać sobie sprawę z jednej istotnej kwestii. O ile na zdjęciach czy nawet na sklepowych ekspozycjach projekty sypialni wyglądają zjawiskowo i robią duże wrażenie, o tyle już niekoniecznie sprawdzą się przeniesione do naszych domów. Skupmy się zatem przede wszystkim na własnych potrzebach i wymaganiach, bowiem sypialnia to miejsce, w którym musimy czuć się dobrze i swobodnie.

Urządzanie sypialni – łóżko na pierwszym planie

Sypialnia, jak każde inne pomieszczenie w domu, ma spełniać odpowiednią rolę – musi być miejscem przyjaznym dla nas oraz przytulnym, w którym czujemy się dobrze, mamy zagwarantowaną prywatność i spokojny wypoczynek. W pierwszej kolejności należy więc ustalić plan, jak zaaranżować sypialnię, jakie wyposażenie powinno się w niej znaleźć. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że centralnym punktem omawianego wnętrza jest łóżko.

Jeżeli dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem przeznaczonym na sypialnię (tj. nie spełnia ona jednocześnie funkcji salonu za dnia), wówczas warto zainwestować w dobrej jakości, duże i wygodne łóżko sypialniane. Może to być łóżko z pojemnikiem na pościel, jak np. w modnej kolekcji Galaxy, lub w wersji bardziej minimalistycznej, która przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy kochają jasne i przestronne wnętrza – dobrym przykładem są tutaj np. kolekcje Alabaster i Italia.

Aranżacja łóżka w sypialni powinna skupiać się także wokół pasujących do niego szafek nocnych. Do każdej z wymienionych kolekcji możemy dokupić jedną bądź dwie szafki do kompletu. Ponadto możemy również postawić na łóżko z szafkami, które stanowią integralną jego część, jak ma to miejsce w przypadku kolekcji Recover.

Wyposażenie i wystrój wnętrz – sypialnia pod lupą

Łóżko, choć gra zdecydowanie pierwsze skrzypce, nie jest jedynym elementem wyposażenia i wystroju sypialnianego wnętrza. Praktyczna i zarazem elegancka sypialnia powinna zawierać – w miarę możliwości – również taki mebel jak przestronna szafa (standardowa lub przesuwna). Może to być szafa z lustrem, jak w kolekcji Kent czy Moita, lub o gładkich, jednolitych frontach. Dzięki pojemnej szafie w niezwykle łatwy sposób możemy zachować porządek w całym domu, bo wszystko zyska swoje miejsce. 

Równie praktycznym meblem jest komoda, w której możemy przechowywać drobiazgi, takie jak np. bielizna, biżuteria itp. Pozostałe wyposażenie, w tym ozdobne dodatki, uzależnione są po pierwsze od naszego gustu, a po drugie od przestrzeni, jaką dysponujemy. Lustro na ścianie, obrazy, ramki na zdjęcia, doniczki lub wazony z kwiatami, świeczki i latarenki, niewielkich rozmiarów miękki dywanik, ozdobna pufa bądź fotel – to wszystko sprawia, że sypialnia staje się miejscem przytulnym i nabiera indywidualnego charakteru. 

Tak naprawdę każdy pomysł na urządzenie sypialni będzie dobry, jeśli tylko zachowamy umiar i zastosujemy się do kilku prostych zasad, które mają za zadanie uczynić naszą sypialnię wnętrzem przyjemnym i funkcjonalnym zarazem. Starajmy się utrzymać aranżację w jednym stylu, aby nie wprowadzić aranżacyjnego chaosu, a wszelkie dodatki, które mają na celu przykuć uwagę i w pewien sposób podkreślić dany styl, dobierajmy z rozwagą. 

Naturalnie nie musimy bać się łączenia kolorów, a nawet stylów, bo eksperymenty tego typu często wychodzą nad wyraz dobrze, ale zastanówmy się, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Niezwykle odważne i jednocześnie bardzo ciekawe projekty sypialni prezentują takie kolekcje jak np. Saragossa, w której dominujący jasny kolor zostaje przełamany czarnym akcentem, lub Farra. Obecnie możliwości aranżacyjne są absolutnie nieskończone, dlatego nie dokonujmy wyboru pod wpływem chwili i emocji. Warto dać sobie czas na poznanie dostępnych opcji i dokonanie najbardziej trafnego wyboru.