Otwarta kuchnia z półwyspem – jak ją zaaranżować?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Przestronne wnętrza i nowoczesne aranżacje to wyznaczniki współczesnych trendów. W przypadku kuchni stanowiącej serce domu, tradycyjne ściany ograniczające przestrzeń odchodzą do lamusa. Projektanci stawiają na praktyczne rozwiązania takie jak otwarta kuchnia z półwyspem. Zobacz, jakie stwarza możliwości i jak może zmienić wnętrza Twojego domu.
Otwarta kuchnia z półwyspem – kiedy warto się na nią zdecydować?
Kuchnia otwarta na salon lub jadalnię to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią przyjmować gości i nie chcą przerywać rozmów nawet podczas przygotowywania posiłków. Można swobodnie gotować, nie tracąc kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi. To świetna opcja również dla rodziców, którzy mogą sprawować opiekę nad bawiącymi się w salonie dziećmi. Ponadto gotowanie można połączyć z oglądaniem ulubionych seriali. Jest to szczególnie istotne, jeśli czynności kulinarne zajmują sporo czasu.
Nowocześnie urządzona otwarta kuchnia z półwyspem oraz gustownie dobrane blaty kuchenne niezmiennie kojarzą się z elegancją. Zaprojektowana ze smakiem przestrzeń sprawia, że kuchnia może łączyć funkcję czysto użyteczną z reprezentatywną. Nowoczesny design przejawia się zwłaszcza w płynnym przejściu między aneksem kuchennym z półwyspem a salonem lub jadalnią. Spójna aranżacja kuchni z wyspą oraz części dziennej, pasujące do siebie elementy i odpowiednio dobrane kolory są w tym przypadku kluczem do sukcesu.
Kolejna zaleta takiego rozwiązania to optyczne powiększenie wnętrza. Sprawdza się w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu i pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Pod tym względem niejednokrotnie zapewnia jej użytkownikom większy komfort aniżeli tradycyjna kuchnia zamknięta. Niemniej jednak należy dokładnie przemyśleć wybór i usytuowanie wszelkich sprzętów, uwzględniając swoje preferencje oraz nawyki domowników.
Jak zaaranżować otwartą kuchnię z półwyspem? Krzesła i hokery
Kuchnie nowoczesne z wyspą stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Kwestią gustu są dodatkowe półki na produkty umieszczone po frontowej stronie wyspy (np. butelki z winem) lub piękne krzesła. Jeśli półwysep pełni funkcję stołu, warto pomyśleć o wypuszczonym blacie, pod którym zmieści się kilka małych stołków. W przestronnych pomieszczeniach sprawdzą się nawet szerokie siedziska, jednak przy niewielkich aneksach trzeba pomyśleć nad małymi krzesłami.
Kuchnia z salonem i wyspą z barkiem w stylu industrialnym to prawdziwy hit. Ustawione przy podwyższonym blacie hokery, czyli wysokie stołki barowe, wyglądają stylowo, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Będą dobrym rozwiązaniem w małej kuchni z wyspą i oknem. Całości dopełni dobre oświetlenie sufitu – spoty i reflektorki. Zachęcamy w tym miejscu do przejrzenia oferty w naszym sklepie internetowym i salonach stacjonarnych - asortyment jest wyjątkowo szeroki, dlatego z całą pewnością znajdziesz opcję dla siebie.
Półwysep w kuchni – jaki blat dobrać?
Przygotowując kuchnię z wyspą, aranżację należy oprzeć o tzw. trójkąt roboczy, o którego skuteczności nie trzeba chyba nikomu przypominać. Przestrzeganie praw ergonomii przy rozmieszczeniu mebli i sprzętów kuchennych nie tylko znacznie ułatwia pracę, ale przede wszystkim podnosi wygodę. Ogólne zasady są proste – najważniejsze i najczęściej używane urządzenia, takie jak zlew, lodówka oraz kuchenka, powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta. Warto pamiętać, że suma długości ramion figury nie powinna przekraczać 7 m. Nie obejdzie się więc bez dokładnego mierzenia pomieszczenia, zwłaszcza jeśli dolne korpusy kuchenne półwyspu będą mieściły zlew lub kuchenkę.
Kuchnia z wyspą – w zależności od dostępnej przestrzeni – może przyjąć kształt litery L, G lub U. Projektując ją online w naszym planerze, układ zabudowy oraz kolor blatów można ustalić samodzielnie. Urządzając kuchnię z wyspą, inspiracje możesz czerpać ze zdjęć dostępnych w sieci oraz magazynów o tematyce wnętrzarskiej. Modne rozwiązania zgodne z najnowszymi trendami prezentujemy również w dziale mebli kuchennych w stacjonarnych salonach Agata oraz na naszej stronie internetowej, m.in. w zakładce „Inspiracje”.
Chociaż wzór i odcień blatu powinny pasować do wystroju wnętrza, przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę także na inne parametry. Ważna jest jakość wykonania, użyty materiał, jego trwałość oraz odporność na wilgoć, uszkodzenia i wysoką temperaturę. Najczęściej wybierane materiały to drewno, kamień naturalny, płyta wiórowa (powierzchnie laminowane i postformingowe) oraz kompozyty i konglomeraty.
Biała kuchnia z półwyspem doskonale komponuje się z blatami drewnianymi, które wprowadzają ciepły akcent. Ciekawym połączeniem jest zestawienie bieli z blatem imitującym ciemny granit. W kuchniach z drewnianą zabudową dobrze wyglądają blaty w kolorze ciemnego brązu, ciemnej zieleni lub czerni. Wyobraźnia podpowiada, że pięknie zaprezentują się również blaty utrzymane w bieli.
Półwysep w kuchni jako element oddzielający kuchnię od salonu
Remontując czy urządzając od podstaw dom lub mieszkanie, wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze – kuchnia z wyspą otwartą na salon czy też całkowicie oddzielne pomieszczenie. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi styl gotowania i spożywania posiłków, liczbę domowników i ich przyzwyczajenia. Warto zastanowić się nad kompromisem między kuchnią otwartą a zamkniętą, czyli częściowym odgrodzeniem tej przestrzeni od salonu.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Półwysep w kuchni przysłoni całą część roboczą i zapewni komfort osobom, które mimo wszystko potrzebują prywatności, przygotowując posiłek. Architekci często proponują podniesienie frontowej części półwyspu, dzięki czemu z salonu nie widać blatów roboczych oraz ewentualnego nieporządku. Stworzymy w ten sposób granicę, ale nie zmniejszymy znacznie powierzchni, co byłoby nieuniknione w przypadku postawienia ściany.
Wyspa kuchenna znacznie podnosi funkcjonalność, zwłaszcza jeśli potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania zastawy stołowej, garnków, czy sprzętów AGD. Możemy również zamontować na niej zlewozmywak lub płytę indukcyjną.
Czy półwysep w kuchni może być zamiennikiem dla jadalni?
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie kuchni bez stołu. Współczesne rozwiązania takie jak półwyspy lub wyspy w kuchni łączą rolę blatu kuchennego i stołu. Co więcej, połączona kuchnia z jadalnią i wyspą efektownie się prezentuje, dodając naszym czterem kątom niepowtarzalnego charakteru. Należy jednak pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie, półwysep w kuchni pełniący funkcję stołu nie może mieścić zlewozmywaka czy kuchenki.
Każdy element w naszym domu powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Zachęcamy do skorzystania z oferty Salonów Agata - z nami nie tylko stworzysz kuchnię z półwyspem, o jakiej marzysz, ale i w całości ją wyposażysz, dobierając pasujące dodatki.
Akcesoria i dodatki do kuchni z półwyspem
Cena regularna:
Cena regularna: 339,-