Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pokój dla studenta – aranżacje i inspiracje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Studia to ważny okres w życiu i rozwoju. To nie tylko czas wytężonej pracy umysłowej, ale także zawierania nowych znajomości i nawiązywania przyjaźni, często na całe życie. Jak urządzić pokój studenta? Inspiracje przedstawione w artykule na pewno Ci w tym pomogą.

Pokój dla studenta – co powinno się w nim znaleźć?

Nowoczesny pokój dla studenta musi służyć jednocześnie jako sypialnia, miejsce do pracy i nauki i przestrzeń do relaksu. Podstawowe sprzęty to łóżko, szafa i biurko. Najlepiej, aby zmieścił się także przynajmniej jeden fotel i stolik. Przy ograniczonym metrażu wygodne urządzenie pokoju może jednak być prawdziwym wyzwaniem.

Jak urządzić mały pokój dla studenta? Zastanów się nad łóżkiem piętrowym, pod którym utworzy się miejsce na biurko. To rozwiązanie uwolni miejsce na podłodze, ale może nie być zbyt wygodne, szczególnie dla wysokich osób. Alternatywą może być rozkładana sofa, która w nocy będzie łóżkiem, a w dzień posłuży jako miejsce do siedzenia, gdy wpadną znajomi. Wybierz szafę z przesuwnymi drzwiami, żeby nie trzeba było zostawiać miejsca na otwieranie tradycyjnych drzwiczek na zawiasach.

Pokój dla studenta - biurko

W aranżacji wnętrza postaw na jasne kolory i pamiętaj o dużym lustrze, które nie tylko przyda się do rzucania na siebie ostatniego spojrzenia przed imprezą, ale i powiększy optycznie przestrzeń w pokoju. Zastanów się, gdzie możesz ustawić półki i regały – wykorzystaj przestrzeń nad i wokół drzwi, żeby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na podręczniki oraz książki.

Meble do pokoju studenta – łóżko czy rozkładana kanapa?

Co do zasady łóżko jest zawsze wygodniejszym wyborem, jednak nie każdy pokój jest na tyle duży, żeby je pomieścić. Współcześnie produkowane sofy rozkładane nie ustępują wygodą materacom łóżkowym, a mają tę zaletę, że są wielofunkcyjne. Rozkładana kanapa z jednej strony zapewni dużo miejsca do spania, a z drugiej pozwoli przyjmować gości w komfortowych warunkach. Alternatywą dla tradycyjnej sofy mogą być narożniki z funkcją spania. One również zapewnią miejsce do snu i zapraszania znajomych, ale mają także dodatkową funkcjonalność – mnóstwo miejsca do przechowywania. Sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz narożniki wyposażone w sprytnie zaprojektowane schowki, które ułatwią utrzymanie porządku.

Pokój studenta – aranżacje funkcjonalne i estetyczne, czyli jakie dobrać dodatki?

Poza podstawowymi meblami koniecznie zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Dobierz lampki, które będą oświetlały biurko i łóżko, tak, aby można je było wykorzystać do nauki lub czytania przed snem. Wykorzystaj ściany, aby powiesić na nich obrazy lub fotografie dopasowane do zainteresowań mieszkańca pokoju. Fajnym pomysłem są także różnego rodzaju mapy.

Warto wstawić też jedną czy dwie rośliny – chociażby mało wymagające paprotki. Wiemy, że studenckie zabiegane życie często nie sprzyja dbaniu o roślinność, jednak wnętrze z roślinami od razu zyska na przytulności, a kwiaty doniczkowe pozytywnie wpłyną na sen i oczyszczą powietrze z toksyn.

Pokój dla studenta - aranżacje

Warto na podłodze położyć dywan – nie tylko dobrze zadziała on na wystrój pokoju, ale także pomoże ochronić podłogę przed zarysowaniami, na przykład przez kółka od fotela komputerowego. W naszych sklepach znajdziesz wszystkie powyższe dodatki, a także całą paletę innych akcesoriów: zegary ścienne w różnych stylach, dekoracyjne osłonki na doniczki, praktyczne i ładne pudełka do przechowywania drobiazgów czy świeczniki. To dodatki, które nadadzą pokojowi osobisty charakter i ożywią wnętrze, dlatego nie warto z nich rezygnować.

Biurko do pokoju studenta – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Biurko dla studenta powinno być przede wszystkim dopasowane do wzrostu użytkownika, ale także do trybu życia, jaki prowadzi. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji nie sprzyja naszemu układowi mięśniowo-szkieletowemu, dlatego świetną opcją mogą okazać się biurka z precyzyjną regulacją wysokości. Student będzie mógł wykorzystać je zarówno do pracy na siedząco, jak i stojąco – ciało na pewno mu za to podziękuje!

Drugim ważnym kryterium jest miejsce, jakim dysponujesz. W większych pokojach warto postawić biurko połączone z regałem lub wyposażone w nadstawkę – ta dodatkowa przestrzeń przyda się zarówno podczas nauki, jak i podczas oddawania się hobby. Bywa jednak, że duże biurko to luksus, na który nie znajdziemy miejsca. Wtedy warto postawić na lekkie, małe meble. W naszej ofercie znajdziesz zarówno nieduże, minimalistyczne stoliki w loftowym stylu, jak i romantyczne konsolki z praktycznymi szufladami. Takie biurko będzie pasowało nawet do małego pokoju i może z powodzeniem służyć tak do postawienia laptopa, jak i na przykład jako toaletka lub miniwarsztat.

Pokój dla studenta - aranżacja

Pokój studenta – dlaczego warto wydzielać strefy do nauki i relaksu?

Oddzielenie odpoczynku od pracy i nauki pomaga zachować równowagę w życiu i zredukować ilość stresu, z którym mierzymy się na co dzień. Podczas intensywnej nauki do sesji bardzo przydatne jest miejsce, w którym można złapać oddech i na chwilę zapomnieć o egzaminach.

Jak umeblować pokój dla studenta, żeby umożliwić swobodny relaks po wysiłku intelektualnym? Zadbaj o wizualny i funkcjonalny podział przestrzeni. Jako funkcjonalna ścianka działowa dobrze sprawdzi się regał bez tylnej ścianki. Odpowiednio ustawiony oddzieli łóżko od reszty pomieszczenia, a przy okazji będzie miejscem na książki i akcesoria. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie monitora lub telewizora na ruchomym ramieniu pomiędzy łóżkiem a biurkiem. Jedno ustawienie będzie wtedy służyło do pracy, a drugie do wieczornego relaksu przy serialu czy filmie. Zadbaj także o zróżnicowane oświetlenie – niech jedna lampka służy studentowi podczas odpoczynku, a inna podczas pracy.

Jako niestandardowe ścianki działowe możesz wykorzystać także:

  • długie zasłony, umieszczone na szynach przytwierdzonych do sufitu,
  • akwarium,
  • rośliny,
  • rozwijany ekran do rzutnika,
  • wiszący hak na rower lub ażurową szafeczkę na sprzęt sportowy,
  • sprzęt muzyczny, stojaki na instrumenty,
  • wolnostojący wieszak na ubrania.
Kanapa do pokoju studenta

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Przyjmowanie gości w pokoju studenta – rozkładany stół, kanapa

Studia to okres intensywnego życia towarzyskiego. Mieszkanie w tym czasie z rodzicami nie musi być przeszkodą. Nawet jeśli podczas studiów Twoje dziecko ma do dyspozycji tylko swój pokój, można tę przestrzeń zaaranżować tak, żeby dało się tu wygodnie przyjąć gości.

Jak urządzić pokój dla studenta, żeby był dobrym miejscem spotkań? Postaw na rozkładane meble, które w formie złożonej nie zajmą wiele miejsca, a rozłożone pomieszczą wszystko, co potrzebne. Sprawdź naszą ofertę stołów rozkładanych, gdzie znajdziesz większe i mniejsze stoliki i stoły, które w pozycji złożonej mogą służyć jako stolik nocny, a po rozłożeniu dobrze sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich czy pracy nad projektem grupowym.

W jednym pokoju rzadko jest miejsce zarówno na kanapę, jak i na łóżko, dlatego w pokoju studenta najlepiej postawić na wspomnianą rozkładaną sofę do spania. Sprawdzą się tu zwłaszcza modele kanap i sof w intensywnych kolorach – granatowa, zielona lub żółta sofa będzie świetnym dopełnieniem wystroju w pokoju młodej osoby. Na studiach można sobie przecież pozwolić na odrobinę szaleństwa, prawda? W bardzo małych pokojach warto pomyśleć nad rozkładaną sofą jednoosobową, która złożona służy jako duży i wygodny fotel, a po rozłożeniu zamienia się w łóżko.

Kącik jadalniany w pokoju studenta – jak go zaaranżować?

Podczas studiów wiele osób wyjeżdża do innych miast i współdzieli mieszkanie z innymi studentami. To bardzo ważny krok w nauce samodzielności. W wynajmowanych mieszkaniach nie zawsze jednak kuchnia czy aneks wyposażony jest w stół i krzesła. Czasem kącik jadalniany trzeba urządzić w pokoju. Jak to zrobić, aby komfortowo zjeść kolację – czy to samemu, czy to w towarzystwie?

Oprócz dobrze dobranego stolika, najlepiej rozkładanego, konieczne jest miejsce do siedzenia. Jeśli masz przestrzeń na krzesła, postaw raczej na nowoczesne, lekkie modele niż tradycyjne, ciężkie krzesła drewniane. Jeśli nie zmieszczą się dodatkowe krzesła, jako siedzisko do jedzenia może służyć kanapa. Dobrym pomysłem mogą być pufy, które zmieszczą się pod stołem lub biurkiem, kiedy z nich nie korzystamy. Jeden narożnik pokoju możesz też przeznaczyć na tapicerowaną ławę, pod którą umieścisz schowki. Zyskasz kącik jadalniany wraz z miejscem do przechowywania.

Pokój dla studenta

W urządzanie pokoju warto zaangażować samego zainteresowanego. Dzięki pomocy w wyborze mebli nauczysz swoje dorosłe już dziecko, ile kosztuje pokój dla studenta, jak przygotować budżet remontu i jak dostosować wyposażenie do swoich potrzeb. Zapewnisz im także możliwość wyboru własnych dekoracji, dodatków i akcesoriów. Z ofertą Salonów Agata urządzanie pokoju dla studenta na pewno stanie się dla Was przyjemnością.