powrót

Pokój młodzieżowy. Jak powinien wyglądać pokój nastolatki?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokój młodzieżowy to ważna część domu czy mieszkania. To tam nasza córka przeżywa pierwsze sukcesy, zaszywa się po gorszym dniu w szkole oraz spędza miło czas z przyjaciółmi. Pokój młodzieżowy dla dziewczyny to miejsce szczególne, dlatego ważne jest, by był on przytulnie i komfortowo urządzony. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, urządzając pokój dla nastolatki?

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny, czyli jej mały, intymny świat

Każdy nastolatek potrzebuje swojego królestwa – miejsca, gdzie może się zaszyć przed problemami całego świata. Najczęściej pokój młodzieżowy jest taką przestrzenią, gdzie nasze dorastające dziecko będzie spędzać większość swojego czasu. Ważne jest zatem, aby dawał on mu komfort, poczucie bezpieczeństwa i intymności i był tylko jego czy jej także w zakresie wystroju.

Za pomocą dobrej aranżacji przestrzeni można wyczarować wszystko. Meble do pokoju młodzieżowego same w sobie nadają pomieszczeniu pewien styl i warto to wykorzystać, dobierając jedynie dodatki. Sam pomysł na pokój młodzieżowy powinna jednak wybrać nastolatka. Co jej się podoba? Jakie kolory lubi? Jakie rzeczy i gdzie chce przechowywać? Które meble będą jej potrzebne? Dzięki dostępnym w sklepach rozbudowanym kolekcjom można przebierać w zestawach o różnych stylach i designie. Od białych i jasnych, monochromatycznych mebli po te w kontrastujących ze sobą zestawach, np. bieli z szarością czy drewna z bielą. W pokoju nastolatki sprawdzą się na pewno meble młodzieżowe systemowe, z których poszczególne elementy tworzą jedną, spójną i estetyczną całość.

Jak pięknie urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatki?

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny musi mieć w sobie to coś. Odpowiedniego charakteru może nadać ciekawa dekoracja ściany w postaci romantycznej fototapety lub ramki, a także wazony i poduszki w jednej, dominującej kolorystyce. Zarówno meble, jak i ściany powinny ze sobą współgrać, tzn. białe meble najlepiej prezentują się na kontrastowej szarej ścianie. Dodatki i dekoracje również nie mogą być przypadkowe. Warto, żeby były w jednym, przewodnim i ulubionym kolorze naszej dorastającej córki. Oprócz zestawów młodzieżowych bardzo ważne jest tutaj także nastrojowe oświetlenie, które powinna stanowić nie tylko lampka na biurku i żyrandol wiszący na środku sufitu, ale także lampa stojąca z pięknym, nowoczesnym kloszem w przewodnim bądź neutralnym kolorze, która tworzy tzw. hygge. Całości warto nadać wrażenia przytulności poprzez miękki, jednokolorowy lub wzorzysty i pasujący do dodatków dywan. Pokój młodzieżowy ocieplą również poduszki i koce zdobiące zaścielone łóżko czy sofę. Na co lepiej się zdecydować urządzając pokój nastolatki – kanapę młodzieżową, którą można zawsze złożyć, zwiększając miejsce w pokoju czy wygodne łóżko z materacem? Łóżka młodzieżowe to na pewno komfort spania i piękne dopełnienie dla wybranej kolekcji z mebli, co daje efekt starannie przemyślanej aranżacji pokoju.

Niezależnie od tego, jakim metrażem dysponujemy, urządzając pokój młodzieżowy dla dziewczyny, wszystko da się zrobić. Ważne, żeby było i przytulnie i przestronnie, dlatego nie można przesadzić z ilością mebli. Dobrze jest zdecydować się na podstawowy zestaw z wybranej kolekcji: łóżko, szafa na ubrania, komoda, biurko i półki, a na pewno powstanie pokój na miarę marzeń naszej nastolatki.