powrót

Pokój dziecięcy dla chłopca - jakie wybrać meble oraz dekoracje?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokój dziecięcy dla chłopca nie może być nudny. Ahoj przygodo! Prawdziwy pirat, strażak czy piłkarz musi mieć swoje królestwo. Jak podołać temu wyzwaniu i jakie meble oraz dekoracje wybrać, aby to miejsce w domu było inne niż wszystkie? Są na to sprytne sposoby.

Pokój dziecięcy dla chłopca – aranżacja przestrzeni

Dla naszych dzieci jesteśmy w stanie zrobić wszystko, nawet zbudować królestwo ich marzeń. Pokój dziecięcy dla chłopca jest właśnie takim miejscem. To tu zaczyna się przygoda, pierwsze pasje i zabawy – dlatego  pokój dziecięcy powinien być nie tylko przytulny, ale też na swój sposób wyjątkowy.

Niezależnie od płci, maluch w wieku do 3 lat nie potrzebuje zbyt wielu mebli i ozdób w swoim pokoiku. Dlatego już na etapie oczekiwania na dziecko warto tak zaaranżować przestrzeń, w której dziecko będzie mieszkać, aby była ona jasna i uniwersalna oraz nadająca się na późniejsze metamorfozy. Białe, szare i pastelowe ściany oraz tak samo jasne, najlepiej jednokolorowe meble są taką właśnie bazą do dowolnych zmian, kiedy dziecko rośnie.

Kolejna podstawowa zasada to ergonomia i bezpieczeństwo. Zarówno meble dla dzieci, jak i pozostałe elementy wyposażenia pokoju – oświetlenie, dywany oraz ich układ w pokoju muszą być dobrze przemyślane. Nie sztuką jest postawić ogromną meblościankę na jednej ze ścian, a na drugiej, przeciwległej – łóżko. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wydzielenie stref do wypoczynku oraz zabawy za pomocą pojedynczych mebli. Resztę wolnej przestrzeni można wtedy zostawić na przemyślane wcześniej dekoracje, które nadadzą całości spójnego charakteru.

Pokój dziecięcy dla chłopca – jakie meble wybrać?

Meble do pokoju dziecięcego powinny spełniać kilka podstawowych punktów: być bezpieczne oraz ergonomiczne i gabarytowo mniejsze, a wysokością łatwo dostępne dla rosnących jeszcze smyków.

I tak, przykładowo: łóżka dla dzieci nie powinny przytłaczać przestrzeni swoją wielkością, a myśląc przyszłościowo, warto zainwestować w powierzchnię spania 90x200cm. Niezależnie, czy jest to rama łóżka wykonana z drewna i wypełniona materacem, czy też rozkładana sofa. Dobrze, jakby posiadało schowek na dodatkową pościel albo do przechowywania innych drobiazgów.

Obok łóżka, w pokoju dziecka powinna się znaleźć także szafa na ubrania, komoda z szufladami oraz regał z półkami. Dla przedszkolaka taki zestaw w zupełności wystarczy. Kiedy jednak nastąpi już czas pójścia do szkoły, będzie trzeba dokupić biurko, najlepiej z tej samej kolekcji, by zachować estetykę i spójność w przestrzeni.

Jak ozdobić pokój prawdziwego piłkarza czy strażaka?

Dzieci szybko rosną, a dzieciństwo szybko mija. Dlatego warto uchwycić te chwile na jak najdłużej, chociaż poprzez odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni pokoju dziecięcego. A wszystko to za pomocą dekoracji, które zawsze możemy dowolnie zmieniać – wedle bieżących pasji naszych dzieci.

Dzisiaj policjant, jutro sportowiec? Nie ma problemu! Dzięki fototapetom, naklejkom ściennym i obrazkom możemy łatwo odmienić pokój chłopca bez potrzeby robienia remontu. Wystarczy do tego dobrać odpowiednio kolorystycznie lub tematycznie – poduchy, koce, dywany i inne dodatki, a wyczarujemy wyjątkową przestrzeń w krótkim czasie.

Pokój dziecięcy dla chłopca, dzięki takim prostym i sprytnym rozwiązaniom nigdy nie będzie nudny. A my, rodzice, zamiast jak zwykle zbierać zabawki z salonu, gdzie wiecznie trwała zabawa, będziemy teraz próbowali dopukać się do drzwi nowego królestwa naszej pociechy, która dała się porwać przygodzie.