powrót

Pokój studenta — niezbędne meble oraz akcesoria

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokój studenta budzi skojarzenia ze skromnym, utrzymanym w minimalistycznej stylistyce pomieszczeniem. I to wcale nie ze względu na zamiłowanie do loftowych przestrzeni, a niewielki studencki budżet. Co powinno znaleźć się w pokoju studenta? Jakie akcesoria i dodatki kupić, by nie wydać dużo, a odpowiednio wyposażyć swój kącik? Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Wyposażenie pokoju dla studenta: co kupić, by stworzyć komfortowe miejsce do nauki niewielkim kosztem?

Meblowanie pokoju studenckiego to nie lada wyzwania. Musisz wytężyć całe pokłady drzemiącej w tobie kreatywności i wyobraźni, a przy tym wziąć pod uwagę niewielki budżet i zachować zdrowy rozsądek. Nawet jeśli do twojej dyspozycji pozostaje niewielka ilość środków - masz do wyposażenia cały pokój lub nawet kawalerkę, przy czym musisz pomyśleć nie tylko o łóżku i biurku, ale także innych niezbędnych akcesoriach. Jak stworzyć komfortową przestrzeń do wypoczynku oraz do nauki, a przy tym nie wydać na zakupy bajońskiej kwoty?

Pamiętaj, że twój przyszły pokój lub mieszkanie powinno obejmować strefę do pracy oraz przestrzeń w której odpoczniesz po intensywnym wysiłku umysłowym. Jeśli dysponujesz wolnym miejscem przy łóżku - zadbaj o to, by pojawiła się tam niewielka komódka lub kontenerek na którym postawisz lampkę, położysz telefon a do szuflady schowasz wszelkie drobiazgi. W miejscu pracy nie może zabraknąć wygodnego, wyprofilowanego fotela z regulacją wysokości, funkcjonalnego biurka oraz lampy, która odpowiednio oświetli pokój studenta. Inspiracje na aranżację możesz czerpać z mediów społecznościowych bądź magazynów wnętrzarskich.

Jak urządzić wynajmowany pokój?

Aranżacja wynajmowanego mieszkania często jest łatwiejsza i tańsza niż urządzanie własnego lokum, ponieważ na ogół znajdują się tam wszelkie elementy umeblowania. Niezależnie od tego, czy przestrzeń do pracy i strefa wypoczynkowa wymagają nadania indywidualnego charakteru pokazującym twoją osobowość – byś czuł się jak u siebie. Warto zatem zainwestować nieco w elementy dekoracyjne – ramki na zdjęcia, dekoracyjne poduszki czy zasłony, które sprawią, że wnętrze stanie się przytulne i odzwierciedlą twój gust.

Jeśli masz do dyspozycji łóżko – zastanów się, czy nie warto zainwestować w nowy wygodny materac, który przyniesie ulgę plecom. Jeżeli będziesz spać na kanapie, zadbaj o odpowiednie dodatki w postaci miękkiego koca i małych poduszek. Nie tylko dodadzą wnętrzu uroku, ale też przydadzą się podczas snu. Niezwykle ważnymi elementami wyposażenia pokoju studenckiego są również półki, regały oraz szafki, w których musisz zmieścić praktycznie wszystko: zarówno książki, jak i ubrania, dodatki i inne drobiazgi. Dopasuj wielkość oraz kolor mebli do metrażu pokoju, uważając by go nie zagracić. Pamiętaj, że zbyt mała przestrzeń nie sprzyja efektywnej nauce. Przestudiuj w internecie poradniki jak urządzić mały pokój studencki - co kupić, a z czego lepiej zrezygnować by urządzić funkcjonalne wnętrze.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mebli i akcesoriów do pokoju studenckiego?

Najczęstsze pytanie zadawane sobie przez przyszłych żaków brzmi: jak tanio urządzić pokój studenta? Odpowiedź zależy od budżetu, jakim dysponujesz. Możesz oczywiście pokusić się o znalezienie mebli na portalach z używanymi przedmiotami do sprzedania bądź oddania, jednak wtedy trudno będzie skompletować spójny kolorystycznie zestaw. Zazwyczaj musisz też przewieźć meble czy dodatki w całości, własnym transportem.

Inną, znacznie wygodniejszą opcją, choć nieco droższą, jest zakupienie sprzętów w sklepie meblowym, który oferuje także sprzedaż dodatków i akcesoriów. Dzięki temu możesz zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy w jednym miejscu, a także zamówić przewóz do miejsca docelowego i złożyć je na miejscu.

W trakcie urządzania kąta dla studenta uwzględnić należy również odpowiednie miejsce na sprzęty elektroniczne: laptopa, tablet, ewentualnie telewizor, sprzęt grający i głośniki. Zadbaj o to, by mieć swobodny dostęp do wszystkich gniazdek elektrycznych w pokoju, by uniknąć konieczności przesuwania mebli.

Urządzenie pokoju studenckiego wiąże się z licznymi aranżacyjnymi kompromisami oraz wymaga wcześniejszego przemyślenia i zastosowania wielu sprytnych rozwiązań. Jednocześnie pozwala na wprowadzenie szalonych pomysłów i wykorzystania kreatywności przy doborze mebli oraz dodatków. Warto jednak poświęcić nieco czasu by zyskać przestrzeń, która będzie wygodnym miejscem do nauki, odpoczynku i – oczywiście – spotkań ze znajomymi.