powrót

Jak oświetlić pokój dziecka?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kraina zabaw, kącik do relaksu i miejsce nauki – pokój dziecka spełnia wiele funkcji. Jego urządzenie nie jest więc proste, tym bardziej, gdy w grę wchodzi zmieniający się gust pociechy. Podobnie jest z wyborem lampy dedykowanej do dziecięcej przestrzeni. W jaki sposób należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia? I jak znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że wszyscy – zarówno rodzic, jak i malec – będą zadowoleni?

Oświetlenie pokoju dziecka – co trzeba mieć na uwadze?

Wbrew pozorom znalezienie odpowiedzi na pytanie: „jak oświetlić pokój dziecka?” niejednym rodzicom sprawia sporo trudu. Kwestie, które należy rozważyć, to przede wszystkim wiek pociechy – i związane z tym wymagania – oraz wielkość pomieszczenia, warunkująca potrzebną ilość światła. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo oraz indywidualne upodobania najmłodszych – nierzadko zgoła różne od preferencji rodziców.

Podstawą odpowiedniego oświetlenia wydaje się więc lampa sufitowa do pokoju dziecięcego. Górne światło musi być jasne i równomiernie rozproszone – na przykład za pomocą uniwersalnych, transparentnych kloszy. Minimalistyczny model pozwoli uniknąć estetycznych zgrzytów, o co nietrudno w przypadku częstych przemeblowań w królestwie pociechy. Dobrą propozycją będą również proste listwy punktowe, które bez problemu można regulować. Przy podejmowaniu decyzji warto pamiętać o ewentualnych zagrożeniach – lampa z delikatnymi kryształkami może być nienajlepszym rozwiązaniem, gdy maluch w swym pokoju często bawi się piłką.

Na jakie oświetlenie do pokoju dziecka postawić?

Jeżeli po głowie chodzą Ci designerskie lampy dla dzieci, nowoczesna lampka na biurko będzie świetnym pomysłem. W związku z tym, że rozwój pociechy nierozerwalnie łączy się z coraz większą liczbą obowiązków – także szkolnych – porządnie zorganizowany kącik do nauki to niezbędny obszar każdego pomieszczenia dla najmłodszych.

Wybierając lampę biurkową, zwróć uwagę na rodzaj stosowanej żarówki. Sprawdzoną opcją będą modele typu LED, które sprzyjają niskim opłatom za prąd. Zaletą energooszczędnych żarówek jest również to, że nie nagrzewają się do wysokich temperatur, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Nie zapomnij też o tym, by światło miało zimną barwę – odrabianie prac domowych przy ciepłym oświetleniu, zamiast przynieść wzorowe wyniki, może skończyć się uczuciem senności.

Możliwość ustawienia ramienia i głowicy lampy zadbają o wygodę najmłodszych, podobnie jak regulacja poziomu natężenia światła. Jeśli chodzi o urozmaicenia, ciekawą opcją są lampy z dodatkowymi funkcjami, np. z zegarem, alarmem i wskaźnikiem temperatury – komfort gwarantowany.

Jaka lampa do pokoju dziecka?

Podczas aranżacji pokoju dla najmłodszych najważniejszą kwestią jest dostosowanie się do potrzeb dziecka. Jako że potwory spod łóżek to nierzadki powód dziecięcego strachu, pociechy często zasypiają z zapalonym światłem. W tym wypadku strzałem w dziesiątkę okaże się lampka stołowa, dzięki której maluch nie będzie mieć problemów ze spokojnym snem.

Wśród lampek nocnych dla dziecka warto wybrać tę, która zachwyci małego właściciela pokoju. Doskonałym pomysłem jest model, który przypomina akwarium. Niewielki rozmiar lampki sprawi, że wzorowo sprawdzi się ona postawiona na stoliku nocnym, a jej dodatkowym atutem z pewnością będzie możliwość zmiany koloru emitowanego światła.

Dobrym rozwiązaniem na nocne strachy okaże się również kinkiet umieszczony nad łóżkiem. Ten rodzaj oświetlenia jest też świetną opcją dla dzieci, które oddawać się lekturze pod ciepłym okryciem kołdry.

Pokój dziecięcy – jakie oświetlenie?

Chociaż aranżacja pokoju dla najmłodszych wydaje się poważnym zadaniem, przez długi czas będzie pełnił on przede wszystkim funkcję bawialni. Do stworzenia bajkowego klimatu, oprócz barwnych wzorów na ścianach i rozmaitych zabawek, można wykorzystać także oświetlenie. Jak to zrobić? Dekoracyjne girlandy, różnokolorowe świecące kule i niesztampowe żyrandole do pokoju dziecięcego będą rozwiązaniem idealnym. Stworzą w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat, jednocześnie urozmaicając wystrój pomieszczenia.

Jak widać, oświetlenie pokoju dziecka wymaga przemyślenia wielu spraw. Wybierając między halogenami do pokoju dziecięcego a lampą wiszącą, umieszczoną w centralnym punkcie pomieszczenia, warto uwzględnić zdanie dziecka. To właśnie jego zdanie powinno być decydujące, tak, by stworzony wystrój był dla niego komfortowy i kojarzył się z własnym, wolnym od niebezpieczeństw miejscem.