powrót

Półki i regały - jak eksponować na nich dekoracje?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Posiadanie prywatnej biblioteczki to wyznacznik statusu i cecha charakterystyczna dla domów inteligenckich. Aby stworzyć domową bibliotekę, potrzebne są odpowiednie elementy umeblowania. Półki na książki oraz regały to meble, które są bardzo pomocne w jej tworzeniu, lecz niezwykle ważne również w aranżowaniu wnętrz i eksponowaniu przedmiotów wartych pokazania. Projektanci prześcigają się ze sobą w pomysłach na coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Na co się zdecydować – klasyczny regał czy półki wiszące? I co na nich wyeksponować, by było modnie i stylowo?

Po co półki, kiedy jest regał?

Istnieją zwolennicy półek, które można zawiesić na dowolnej ścianie w mieszkaniu, są i entuzjaści regałów, które nie wymagają wiercenia w ścianach. Co wybrać do naszego pokoju, salonu lub sypialni?

Tak jak zwykle, wszystko zależy od metrażu. Regał na książki wymaga sporej ilości miejsca albo wręcz całej ściany, w zależności od naszych zbiorów. Półki na ścianę są bardziej uniwersalne, możemy ulokować je w dowolnej ilości i wybranym miejscu np. nad sofą czy telewizorem.

Oprócz powierzchni pomieszczeń w mieszkaniu czy domu, ważna jest również funkcja, jaką mają spełniać meble. Czy mają oddzielać aneks kuchenny od salonu, czy grać rolę szafki nocnej w sypialni? A może być po prostu dekoracją uzupełniającą umeblowanie i stylizację danej przestrzeni, czyli miejscem, gdzie ustawimy ramki ze zdjęciami, wazony, świeczki lub przedmioty dekoracyjne?

Gdy stoimy przed dylematem, na czym umieścić książki, zastanawiamy się: półki na książki czy regał drewniany? Półki pomagają zaaranżować pustą przestrzeń ściany i pozwalają na dużą dowolność rozmieszczenia przedmiotów. Regał z kolei zapełnia określony obszar i wiąże się z mniejszą możliwością manewru, ale jest bardziej stabilny i nie wymaga ingerencji w powierzchnię ściany. Ustawiając na powierzchni mebla książki, warto włożyć w to nieco więcej wysiłku i poukładać tomy według wysokości lub kolorystyki oprawy, co stworzy dodatkowy efekt dekoracyjny.

Jak najlepiej wyeksponować dekoracje?

Meble to nie wszystko, całość dopełniają dodatki: tekstylia, dywany i dekoracje. Jeśli zależy nam na nowoczesnej i uporządkowanej przestrzeni, sprawiającej wrażenie, że zaprojektował ją profesjonalista, skupmy się na detalach. Wszystko powinno pasować zarówno do siebie, jak i wnętrza, i to nie tylko kolorystycznie, ale również stylistycznie.

W pomieszczeniach w stylu industrialnym świetnie sprawdzą się na półkach rzeźby, świeczniki czy wazony ze szkła lub metalu. We wnętrzach o skandynawskim charakterze sprawdzają się ozdoby z naturalnego drewna, wikliny czy tkanin. Dobrym miejscem na tego typu bibeloty jest zarówno wolnostojący regał drewniany, jak i półki ścienne. Jeśli mamy miejsce w sypialni czy salonie, warto wybrać to pierwsze rozwiązanie. Idealnie, gdyby regał na książki mógł zająć całą wolną ścianę, stwarzając spektakularną biblioteczkę w mieszkaniu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie: z powodzeniem może bowiem także rozdzielać pomieszczenie na dwie różne strefy, jak np. wypoczynkową i jadalną.

Półki na książki to opcja pozwalająca na większą dowolność aranżacji. Sprawdzą się one znakomicie w pokoju dziecka lub nastolatka, uporządkują przestrzeń i jednocześnie pozostawiają sporo miejsca do zabawy, ponieważ nie zabierają miejsca na podłodze. Regał czy półka to nie tylko mebel przeznaczony do przechowywania ulubionych lektur. To również ważny element aranżacji wnętrz, eksponujący to, co chcemy pokazać. Wyszukane dekoracje w postaci obrazów, wazonów i świeczek, w kolorystyce pasującej do danego pomieszczenia, to dopełnienie całości dla stylu naszego salonu czy pokoju.

Dla podkreślenia efektu ekspozycji, duże znaczenie ma tutaj światło: podświetlane półki ścienne, czy te na regale, pięknie prezentują pojedyncze dekoracje, tworząc niepowtarzalny klimat po zmroku.