Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Powrót do przeszłości, czyli urządzamy salon w stylu vintage

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zwrot ku wzornictwu lat 60., 70. czy 80. to jeden z popularniejszych nurtów w projektowaniu wnętrz. Nie oznacza wcale szarości kojarzonej z czasami PRL. Wręcz przeciwnie, styl vintage wprowadza na salony kolorowe, wzorzyste tkaniny, ciekawe dekoracje oraz proste, funkcjonalne i estetyczne meble takie jak komody vintage.

Nowoczesna interpretacja najlepszego wzornictwa

Nawiązania do charakterystycznego designu sprzed kilkudziesięciu lat to doskonały sposób na aranżację klimatycznego pokoju gościnnego. By wyruszyć w sentymentalną podróż i urządzić salon w klimacie minionych dekad, nie trzeba od razu kupować starych mebli czy dodatków. Współczesne projekty sof, foteli, stolików kawowych czy zegarów doskonale nawiązują bowiem do ówczesnego wzornictwa. Styl vintage to także poszukiwanie oryginalnych połączeń starego z nowoczesnością np. poprzez zestawianie stylizowanych na retro lamp podłogowych, lamp sufitowych w stylu retro, czy lamp sufitowych vintage z minimalistycznym górnym oświetleniem lub udekorowanie klasycznego stołu z krzesłami vintage wazonem utrzymanym w nowoczesnej stylistyce. Warto poznać sprawdzone rozwiązania, dzięki którym pomieszczenie przeniesie nas do dawnych lat.

Kultowe fotele i ponadczasowe wersalki

Niezależnie od epoki wygodna sofa (np. sofa pikowana) i miękki fotel stanowią centrum pokoju gościnnego. Aby strefę relaksu urządzić w stylu vintage, warto sięgnąć po komplet wypoczynkowy korespondujący z ówczesną estetyką. Projekty wersalek z ozdobnymi pikowaniami, sofy wsparte na drewnianych nóżkach, modele o łagodnej i opływowej linii oparcia – każdy z nich wniesie do wnętrza inspiracje designem lat 60. i 70. Zachwyt miłośników tamtej epoki wywoła również fotel inspirowany słynnym modelem Chierowskiego. Lekka drewniana konstrukcja stelaża, z charakterystycznym układem nóg, na stałe wpisała się do katalogu ikon polskiego wzornictwa. Obok kultowego projektu doskonale zaprezentują się też intrygujące wypukłe bryły i skromniejsze modele foteli obrotowych, przywołujące na myśl wyposażenie luksusowych hoteli z minionych dekad.

Moc printów i ciepłych kolorów

Oprawa kolorystyczna salonu vintage bazuje zwykle na ciepłej tonacji barw, dlatego przy aranżacji przestrzeni warto sięgać po ciepłe odcienie żółci oraz przygaszone pomarańcze. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z chłodniejszych barw takich jak oliwkowe zielenie czy stonowane błękity. Kolory te ciekawe przełamie wzorzysta tapeta, która podkreśli estetykę całego wnętrza. Wystrój wzmocnią tekstylne dodatki do pokoju gościnnego, np. dywan w geometryczne czarno-białe wzory lub kubistyczne motywy albo dywan vintage. Dobrze sprawdzą się również kolorowe poszewki na poduszki wykonane z materiałów o różnych deseniach, przypominających tkaniny z ówczesnych magazynów mody. Całości dopełnić może sofa vintage.

Meble z klimatem

Idealny stół z krzesłami do salonu w stylu vintage to model, przy którym zmieści się cała rodzina. Stół vintage w kolorze kanadyjskiego dębu lub orzecha włoskiego, o prostokątnych lub okrągłych blatach, doskonale wypełni strefę jadalni w pokoju gościnnym. Urządzając salon, nie można zapomnieć także o stolikach kawowych z charakterystycznymi szeroko rozstawionymi nóżkami. Na szklanych lub drewnianych blatach pięknie zaprezentuje się oryginalna patera lub cukiernica ze ślubnej zastawy rodziców. Klimatycznym elementem wyposażenia będą również ławostoły. Proste konstrukcje z poręczną półką na gazety natychmiast wywołają skojarzenia z dawnymi latami.

Ponieważ styl vintage to pomysłowość i łączenie „nowego ze starym”, warto garściami czerpać z dorobku polskiego designu i kultowych meblościanek. Choć obecnie mogą one kojarzyć się z czymś niemodnym, ich współczesna interpretacja to wyjątkowo funkcjonalne meble o ciekawych formach i nietuzinkowej kolorystyce.

Nastrojowe oświetlenie i akcesoria z duszą

Dodatki w postaci naczyń nawiązujących do najważniejszych kolekcji polskich fabryk porcelany nadadzą aranżacji ostateczny szlif. Kamionkowe połyskujące wazony czy ceramiczne dzbanki można z powodzeniem wyeksponować w szklanych witrynach vintage bądź ustawić na blacie stołu. Niebagatelną rolę w wystroju odegra również oświetlenie. Klasyczne lampy wiszące oraz lampy vintage, w tym lampy wiszące vintage lub projekty o fantazyjnych szklanych kloszach znakomicie rozświetlą wnętrze pokoju gościnnego. Styl vintage to połączenie nowoczesności z modą minionych dekad. Podstawę takich aranżacji stanowią meble nawiązujące do wzornictwa lat 60., 70. i 80., a oryginalne dekoracje czy drobne przedmioty z dawnych lat uzupełniają wystrój i dodają aranżacji ducha przeszłości.

Przykładowe meble i dodatki w stylu vintage

Komplet stolików GARRY TRESET JX-G02
379,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa wisząca INEZ 3
399,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sofa błękitna AMBER
2429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Komplet stolików GABBI JX-KD031
299,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sofa szara AMBER
2429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Fotel welurowy wrzosowy ZELE
1179,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sofa rozkładana różowa AMBER
2429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Fotel welurowy niebieski ZELE
1179,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: