Przytulny salon w klimacie prowansalskim, a może wyrafinowana elegancja w stylu glamour? Zwolennikom minimalizmu z pewnością przypadnie do gustu surowy, postindustrialny wystrój w klimacie nowojorskiego loftu. Przedstawiamy trzy różne aranżacje salonu inspirowane odrębnymi stylami, które zupełnie odmienią oblicze Twojego pokoju dziennego.
Aranżacja salonu w stylu industrialnym
Styl industrialny to przede wszystkim styl inspirowany wystrojem przestronnych wnętrz charakterystycznych dla poprzemysłowych przestrzeni, które w latach 50. ubiegłego wieku zaczęły masowo pełnić funkcję mieszkań. Styl, który narodził się w Stanach Zjednoczonych, przywędrował do Europy nie jako rodzaj ekonomicznego podejścia do aranżowania pomieszczeń, ale wyraz dobrego smaku i niezależności – lofty bardzo szybko stały się ulubionym miejsce spotkań grup artystów. Industrialny wystrój wnętrza sprawia wrażenie surowego, bogate zdobienia zastępuje tu wysoka jakość mebli i dodatków. Na ścianach dominują stonowane kolory – szarości, odcienie czerni i bieli, które w harmonijny sposób łączą się z cegłą i betonem, najpopularniejszymi materiałami wykończeniowymi stosowanymi w stylu industrialnym.
Metal i drewno to kolejne materiały, które powinny zagościć w loftowej aranżacji salonu. Najczęściej pojawiają się w formie mebli, których niewielka ilość wymaga, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Dlatego idealnie sprawdzą się tutaj rozwiązania takie jak rozkładane sofy, na których w razie potrzeby można urządzić dodatkowe posłanie dla gości, czy rozkładana ława – praktyczny element wystroju strefy jadalnej. Drewniany stolik kawowy z metalowymi nogami będzie świetnym dopełnieniem loftowego wystroju, a w połączeniu z dużym narożnikiem stworzy komfortową przestrzeń do relaksu.
W aranżacji salonu w stylu industrialnym ogromnie ważne jest także oświetlenie. Oryginalny design metalowych i szklanych lamp doskonale współgra z surowym wystrojem, eksponując charakter stylizacji. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala podzielić przestrzeń na konkretne strefy użytkowe: pracy, jadalni lub odpoczynku. W tej roli doskonale sprawdzają się lampy podłogowe, jednocześnie stanowiąc ciekawą i atrakcyjną dekorację. Wewnątrz pokoju dziennego urządzonego w stylu industrialnym nikogo nie dziwią widoczne elementy instalacji czy lampy pozbawione klosza, będące oszczędnym w formie, aczkolwiek bardzo charakterystycznym detalem wystroju salonu.
Wystrój salonu w stylu prowansalskim
W zupełnie innym klimacie zaaranżować można salon w stylu prowansalskim. Ten ciepły, przytulny i domowy wystrój wnętrza przywędrował do nas z południowej Francji. Pomieszczenia w stylu prowansalskim utrzymane są w jasnej kolorystyce, przywodząc na myśl wakacyjne wspomnienia, a cała aranżacja salonu oddaje słoneczną, letnią aurę. Powierzchnie mebli występują często w kolorze jasnego drewna lub bieli. Z tym stylem doskonale komponują się także meble celowo postarzane, z drobnymi przetarciami. Jeśli urządzamy niewielki salon, zamiast masywnego drewnianego stołu dobrym rozwiązaniem będzie ława rozkładana z blatem w kolorze naturalnego dębu i białymi nogami.
Sielski wystrój wnętrza, pełen wdzięku i niebanalnego uroku, uzupełniają liczne motywy roślinne – nie tylko wywodzące się z Prowansji kwiaty lawendy, ale także inne kwieciste wzory zastosowane np. na obiciach mebli wypoczynkowych. Ciepłą i rodzinną atmosferę kreują miękkie materiały – poduszki dekoracyjne, cienkie i delikatne chodniki, koce. Tekstylnym dodatkom towarzyszą liczne ceramiczne dekoracje oraz ramki na zdjęcia umieszczone na komodzie lub za szklaną witryną. Niezbędne jest także odpowiednie oświetlenie – lampy sufitowe w stylu prowansalskim to przede wszystkim żyrandole wykonane z kutego metalu lub mosiądzu, a także bardziej ekskluzywne żyrandole kryształowe. Dodatkowo w aranżacji salonu pojawiają się kandelabry, kinkiety oraz lampy stołowe i podłogowe na drewnianej lub metalowej podstawie, wyposażone w tekstylne lub wiklinowe abażury.
Salon w stylu glamour
Styl glamour wyrósł z zamiłowania do luksusu i okazałych, budzących podziw rezydencji hollywoodzkich gwiazd. Kontrastowe połączenia czerni i bieli, błyszczące akcenty, welurowa tapicerka oraz obrazy w bogato zdobionych ramach – to tylko niektóre elementy składające się na ten styl w aranżacji wnętrz. Choć wielu osobom określenie „glamour” kojarzy się z przepychem rozumianym jako przesada, w rzeczywistości to jednak splendor i wspaniałość. Styl ten łączy inspiracje minionymi epokami z nowoczesnymi trendami, tworząc spójny i efektowny wystrój. Glamour to blask, który wprowadzają do wnętrza bogato zdobione kryształkami żyrandole, eleganckie plafony, przeszkolone blaty i chromowane wykończenia mebli.
Elegancki salon powinien zapewniać domownikom perfekcyjne warunki do odpoczynku – dobrym wyborem będą zatem tapicerowane meble wypoczynkowe, zdobione pikowaniem czy z finezyjnie wygiętymi podłokietnikami, np. sofa lub narożnik błękitny. W aranżacji salonu sprawdzą się lśniące fronty mebli, a także duet szkła i metalu, np. w postaci stolika kawowego. Charakterystyczne dla stylu glamour są także odcienie złota lub srebra, które najłatwiej wprowadzić do pomieszczenia za pomocą dodatków – połyskującej ramy lustra czy ozdobnych pater i świeczników zdobiących blat komody. Wrażenie luksusu stworzą puszyste tkaniny: aksamitne poduszki dekoracyjne, naturalne skóry i mięsiste zasłony.
Aranżacja salonu w stylu industrialnym, prowansalskim i glamour wymaga zastosowania się do określonych zasad. Zanim jednak zdecydujemy, jak urządzić salon, warto zastanowić się, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać, aby czuć się w swoim domu dobrze i w pełni komfortowo.
Przykładowe meble i dodatki do pokoju dziennego