Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pożegnanie z zimą. Kilka praktycznych sposobów na przechowywanie ubrań

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wiosna to najlepszy czas na porządki. To dobry moment, aby nieco odchudzić także wnętrze garderoby. Tylko gdzie schować puchowe kurtki i grube swetry, aby za rok móc znowu z nich korzystać? Zdradzamy kilka niezawodnych sposobów na przechowywanie ubrań.

Sposoby na przechowywanie ubrań – plastikowe pudełka i kartony

Do przechowywania ubrań zimowych fantastycznie nadają się plastikowe pudelka i kartony. Z jednej strony chronią je przed zabrudzeniami i zagnieceniami, z drugiej pozwalają na dokładne posegregowanie odzieży. Z łatwością umieścimy w nich czapki, rękawiczki czy szaliki, ale nie tylko. Większe pudełka mogą posłużyć jako schowek na grube bluzy, swetry czy kurtki. Zaletą pudełek jest także ich estetyczny design – dzięki bogactwu dostępnych w sprzedaży wzorów będą dobrze wyglądać zarówno wewnątrz szafy, jak i ułożone na jej szczycie.

Do przechowywania butów i odzieży doskonale nadają się również pudełka kartonowe. Warto pamiętać, aby przed umieszczeniem obuwia w pudełku, włożyć do nich prawidła lub tekturowe wypełnienie. Zapobiegnie to odkształcaniu się skóry, a my będziemy mieli pewność, że nasze zimowe kozaki będą świetnie prezentować się w kolejnym sezonie.

Jakie wieszaki do przechowywania ubrań wybrać?

Podczas przechowywania niektóre ubrania mogą ulec deformacji. Aby zadbać o zimowe płaszcze, warto powiesić je na wieszakach. W tej roli doskonale sprawdzą się wieszaki drewniane, które z łatwością poradzą sobie z ciężką odzieżą, a co więcej, dzięki idealnie gładkiej powierzchni, nie uszkodzą podszewki. Wieszaki wykończone welurem zapobiegają z kolei zsuwaniu się ubrań. Kurtki najlepiej zawiesić na wieszakach poszerzanych, te o płaskim profilu poradzą sobie z bluzkami i swetrami, zajmując jednocześnie znacznie mniej miejsca w szafie. Do przechowywania szalików, pasków czy elementów dziecięcej garderoby wykorzystać można także wieszaki metalowe.

Przechowywanie ubrań w workach próżniowych

Garderoba do przedpokoju czy sypialniane szafy i komody nie zawsze są w stanie pomieścić wszystkie elementy odzieży. Idealnym sposobem na przechowywanie ubrań, który pomoże zaoszczędzić sporo miejsca w szafie, są worki próżniowe. Wykonany z mocnego PCV, wiszący worek próżniowy pozwala zmniejszyć objętość grubego swetra czy kurtki zimowej nawet o 75%. Jego zastosowanie jest banalnie proste. Po zapakowaniu tekstyliów, nadmiar powietrza wystarczy odessać zwykłym domowym odkurzaczem. W worki próżniowe z łatwością zapakujemy też pozostałe elementy zimowej garderoby, a także grubą flanelową pościel czy koce.

Garderoba do przedpokoju – sposób na mole

Po zakończeniu zimowego sezonu szafy, komody i garderoby do przedpokoju wymagają reorganizacji. Wiosenne rzeczy układamy na wierzchu, aby mieć do nich wygodny dostęp, te zimowe natomiast przekładamy zazwyczaj na górne półki. Takie sposoby na przechowywanie ubrań wydają się bardziej bezpieczne niż wyniesienie ich na strych lub do piwnicy, jednak w tym przypadku mogą pojawić się mole. Aby się przed nimi ustrzec, warto zaopatrzyć się w specjalne saszetki z zapachem lawendy, szkodniki odstrasza też naftalina. Dodatkowym zabezpieczeniem przed molami są pokrowce na odzież, a także regularne wietrzenie szafy z ubraniami.

Sposoby na przechowywanie ubrań mogą być różne – niezależnie jednak od wybranej metody, bezpieczne przechowywanie ubrań wymaga zastosowania się do zasad higieny. Zanim na długie miesiące odłożymy zimową odzież, wypierzmy kurtki i oczyśćmy obuwie z pozostałości po soli czy błota. Warto przeprowadzić też wszystkie konieczne naprawy – doszyć brakujący guzik czy odwiedzić szewca, tak aby za rok bez problemu wyjąć z szafy czy komody gotowe do użytku ubrania i otulić się nimi podczas pierwszych jesiennych chłodów.