Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Praktyczne porady dotyczące nowoczesnej kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jakie są aranżacje kuchni nowoczesnej i praktycznej? Czy istnieją sposoby na połączenie pięknych mebli i ciekawego stylu z funkcjonalnością? Kuchnia to serce domu, ale też codzienny warsztat do przygotowywania posiłków. Wszystko powinno tu współgrać i ułatwiać nam korzystanie z tego pomieszczenia. Żeby urządzić nowoczesną i funkcjonalną kuchnię marzeń, warto skorzystać ze sprawdzonych porad projektantów.

Aranżacje kuchni, a jej funkcjonalność

Piękna kuchnia to jedno, a jej praktyczność to druga, ale chyba najistotniejsza kwestia. Kuchnia powinna bowiem nie tylko cieszyć oczu, ale też ułatwiać nam codzienne przygotowywanie posiłkówAranżacje kuchni w dużej mierze zależą od jej wielkości i układu. Każdą, nawet starą i ciasną przestrzeń w bloku da się praktycznie przebudować i nadać jej nowy styl i życie. Trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących urządzania tego pomieszczenia.

Łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych i dobrze usytuowane oświetlenie mają ogromny wpływ na naszą wygodę w przyrządzaniu posiłków. Nowoczesne kuchnie posiadają najczęściej oświetlenie LED pod górnymi szafkami, dzięki czemu blat roboczy zawsze pozostaje odpowiednio doświetlony.

Zasada trójkąta roboczego, czyli zachowanie odpowiednich odległości (min. 120 cm) pomiędzy lodówką, zlewem, a kuchenką to kolejna, ważna rzecz, o której powinniśmy pamiętać już na etapie planowania rozmieszczenia i wyboru mebli.

Aranżacje kuchni powinny uwzględniać także odpowiednie ulokowanie sprzętu AGD. Przykładowo błędem jest umieszczenie kuchenki na zmywarce w słupku – może to doprowadzić do awarii elektrycznej poprzez parę wydobywającą się nawet w niewielkim stopniu z zabudowanej zmywarki.

Również meble kuchenne powinny być rozmieszczone na tyle ergonomiczne, abyśmy mogli mieć łatwy dostęp do naczyń i produktów spożywczych, z których najczęściej korzystamy. Dodatkowo zestawy kuchenne powinny być wyposażone w wysuwane, pojemne szuflady do przechowywania żywności, choć jedną głębszą szafkę do garnków i patelni oraz dla wygody w wysuwaną półkę z pojemnikami na śmieci.

Nowoczesne kuchnie – jakie meble wybrać?

W dalszym ciągu dominuje trend w postaci białych, laminowanych na wysoki połysk mebli modułowych wypełniających całą przestrzeń serca domu albo połączenia bieli z szarością i czernią, ewentualnie z odrobiną drewnianego blatu. Takie zestawy kuchenne są zawsze modne ze względu na swą praktyczność i uniwersalność, ponieważ pasują prawie do każdego wnętrza. Nowoczesna kuchnia powinna jednak mieć także swój niepowtarzalny charakter, który powstaje z połączenia różnych stylów np. industrialnego z vintage. Dużo więcej drewna, które ociepla dotychczasowe białe i sterylne wnętrza oraz więcej półek i otwartych przestrzeni nad blatem, do tej pory szczelnie zabudowanych po sam sufit – takie są teraz trendy, którymi można się śmiało inspirować, wybierając zestawy mebli kuchennych z aktualnej oferty sklepów meblowych.

Najważniejsza jest zawsze nasza wygoda i estetyka. Jeżeli mamy małą kuchnię w aneksie i chcemy, by wtopiła się ona w salon, wybierzmy meble jasne, zbliżone kolorystyką do umeblowania pokoju. Jeżeli natomiast dysponujemy większą przestrzenią, możemy pomyśleć nad wyspą w centrum albo otwarciem kuchni poprzez rezygnację z wiszących szafek na jednej z jej ścian. Możliwości jest wiele, dlatego warto poradzić się fachowca jeszcze przed ostatecznym wyborem aranżacji dla wymarzonej kuchni.