W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Korzystając dalej z naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki internetowej, wyrażasz na to dobrowolną zgodę.
Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. Szczegóły wraz z instrukcjami zmiany ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem
powrót

Jak urządzić kuchnię w bloku?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Każdy z nas marzy o pięknej i praktycznej kuchni w mieszkaniu. Mnóstwo szafek, nowoczesny sprzęt AGD, a do tego najlepiej stół z krzesłami lub wyspa w samym sercu pomieszczenia. Tylko jak urządzić kuchnię w bloku, by spełniała te wszystkie wymagania mimo tak niewielkiej przestrzeni, którą mamy do dyspozycji? Mamy dobre wieści: mała kuchnia w bloku też może być tą wymarzoną, są na to sposoby!

Kuchnia w bloku – niewielka przestrzeń, duże możliwości

Jest takie potoczne powiedzenie: „wszystko da się zrobić w zależności od nakładu pracy i finansów, ale też pomysłu”. I jest w tym dużo prawdy. Dobry plan to krok do osiągnięcia celu, a w przypadku aranżacji wnętrz – udany projekt to wymarzona przestrzeń. Nawet na niewielkich metrażach można wygospodarować ergonomiczne i nowoczesne kuchnie.

Małe kuchnie w bloku pomieszczą wszystko, co jest nam potrzebne: sprzęt AGD, naczynia, żywność i akcesoria kuchenne, trzeba je tylko dobrze zaaranżować.

Jak urządzić kuchnię w bloku – zamknięta czy może aneks?

Są zwolennicy kuchni otwartych i aneksów w salonie, a są też osoby, które nie lubią zapachów i hałasu dochodzącego z miejsca przygotowywania posiłków. Aranżacje kuchni bywają różne, jednak dla jednych i drugich znaleźć można sprawdzone rozwiązania.

Kuchnia w bloku zamknięta spokojnie pomieści sporo szafek, które najlepiej umieścić na jednej ze ścian, kiedy pomieszczenie jest wąskie lub w postaci litery L – gdy jest kwadratowe. Meble w kuchni najlepiej umieścić w ciągu aż do samego sufitu, ponieważ dzięki temu mamy maksymalnie zagospodarowaną małą przestrzeń i dużo miejsca do przechowywania.

Coraz popularniejszym i ostatnio najmodniejszym rozwiązaniem jest postawienie słupka, w którym umieszczamy sprzęt AGD – piekarnik, mikrofalówkę, lodówkę, a czasem nawet ekspres do kawy oraz szafki.

Na jednej ścianie wąskiej, zamkniętej kuchni można umieścić szafki, a na drugiej pusty ciąg albo mały stół z krzesłami, gdzie można spokojnie zjeść poranne śniadanie.

Jak urządzić kuchnię w bloku w aneksie, gdy do dyspozycji mamy mały metraż? Najczęściej kosztem jednego z sąsiadujących z nią pokoi, który mógłby być sypialnią, a zaadoptujemy go do jadalni połączonej z aneksem kuchennym. Z jednej strony tracimy pomieszczenie, ale z drugiej powiększamy przestrzeń i wprowadzamy nowoczesne i praktyczne rozwiązanie.

Kuchnia w bloku tym się różni od tej w domu, że ma mniejszą powierzchnię użytkową i to jest jedyna jej wada. Łatwo temu jednak zaradzić, wybierając do małej, ciasnej kuchni jasne, a najlepiej białe meble. Podobnie należy postąpić z kolorami ścian, malując je na biało, bądź jasne szarości i w tej samej kolorystyce dobrać szkło lub płytki na ścianę i podłogę.

Przykładowo, gdy chcemy powiększyć małą łazienkę lub przedpokój w bloku, dodajemy mu światła i stosujemy lustra. A co optycznie powiększy małą kuchnię? Odpowiednio dobrane oświetlenie LED. Dobrze sprawdzi się tutaj oświetlenie podszafkowe, które rzuca światło na blat kuchenny. Laminowane fronty szafek na wysoki połysk też powiększą nam przestrzeń małej kuchni, działając trochę jak lustro. I ostatnia, ważna rzecz: im mniej rzeczy będziemy trzymać na blatach w kuchni, tym przestrzeń wyda się większa i bardziej uporządkowana.