Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Praktyczne rozwiązania w urządzaniu kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Praktyczna i funkcjonalna kuchnia to przestrzeń, w której gotowanie przebiega sprawnie i przyjemnie, a każda rzecz zawsze ma swoje miejsce. Sprawdź, jak idealnie dopasować kuchnię do potrzeb domowników.

Nieustannie oglądasz w sieci rozmaite aranżacje kuchni i zastanawiasz się, jaki projekt sprawdzi się w Twoim domu? A może wybierasz właśnie meble do kuchni i nie jesteś pewien, na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę?

Projekt

Nie ma jednego idealnego projektu, który sprawdzi się w każdym domu. Zanim zaczniesz urządzanie kuchni (a nawet jej planowanie), określ swój tryb życia oraz podstawowe oczekiwania związane z kuchnią, ponieważ to do nich powinna być dopasowana. Jesteś domatorem i kochasz gotować? Twoim ulubionym hobby jest pieczenie ciast i ciasteczek? Wszystkie posiłki spożywasz razem z rodziną i uwielbiacie spędzać wspólnie czas na rozmowach przy kuchennym stole? A może nie lubisz gotować, a w kuchni podgrzewasz tylko kupione dania albo masz w zwyczaju jadać na mieście? Jak widzisz, kuchnia musi być skrojona na miarę Twoich potrzeb – od nich zależy, jakie rozwiązania warto w niej zastosować.

Na projekt wpływa także metraż kuchni (im mniejsza, tym więcej praktycznych rozwiązań powinno się w niej znaleźć), a także to, czy będzie ona oddzielnym pomieszczeniem, czy miejscem połączonym z jadalnią, a nawet z salonem.

Odległości, długości i wykorzystanie przestrzeni

Komfortowe korzystanie z kuchni zapewni Ci zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy centralnymi punktami, czyli zlewozmywakiem, kuchenką i lodówką – to tzw. trójkąt roboczy. Odległości między lodówką a zlewozmywakiem oraz zlewozmywakiem a kuchenką powinny wynosić nie więcej niż 210 cm, natomiast między kuchenką a lodówką nie więcej niż 270 cm. Dzięki temu podczas przygotowywania posiłków nie będziesz musiał pokonywać zbyt dużych odległości (np., z gorącym lub pełnym naczyniem w dłoni). Oczywiście zasady tej nie zastosujemy w każdym układzie mebli (o trójkącie nie ma mowy w aneksie, gdzie meble kuchenne ustawione są liniowo). Sposób rozmieszczenia mebli to także coś, co warto przemyśleć i dopasować jak najlepiej do wymiarów pomieszczenia (jeśli kupujemy gotowe mieszkanie) lub ustalić na etapie projektu. Poza odległościami ważne są także długości blatów. Główny blat roboczy powinien mieć około 80 cm, aby można było na nim swobodnie przygotowywać posiłki. W dużej kuchni dodatkowy blat może stanowić wyspa, alternatywą dla wyspy w mniejszej, otwartej kuchni może być natomiast barek z krzesłami barowymi do kuchni. To ostatnio bardzo gorący trend aranżacyjny – nie tylko ładnie dzieli przestrzeń na część kuchenno-jadalnianą oraz wypoczynkową, ale też pozwala zakryć panujący często na kuchennym blacie bałagan. Dobrane do niego hokery dodadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru. Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, w barku albo wyspie możemy umieścić dodatkowe szafki.

Szafki, półki i szuflady

Dobra organizacja to podstawa, szczególnie w kuchni, dlatego wybór szafek i odpowiednie zagospodarowanie ich wnętrz to kolejny ważny krok w drodze do praktycznej kuchni. Od ilości sprzętów i naczyń (a także od tego, jak często robimy zakupy, czy mamy spiżarnię) zależy też to, ile jakich szafek będziemy potrzebować. Jeśli chodzi o rozplanowanie zawartości, im rzadziej czegoś używamy, w tym mniej dogodnym miejscu może być przechowywane. Ważny jest też wyposażenie szafek – powinno być jak najbardziej praktycznie. Zwróć uwagę na przykład na rozmieszczenie półek (odległości pomiędzy nimi powinny być różne, aby móc bez trudu przechowywać przedmioty różnej wysokości, także te wyższe, jak na przykład butelka z oliwą). W szafkach narożnych, które są najtrudniejsze do zagospodarowania, postaw na półki obrotowe lub systemy wysuwane, pozwalające w pełni wykorzystać to miejsce. Pomysłowym rozwiązaniem są także szafki z koszami cargo – są niezwykle wygodne i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, nawet w przypadku bardzo wąskich szafek. Kolejna praktyczna porada: w dolnej części zabudowy kuchni postawmy na szuflady – są znacznie wygodniejsze niż szafki, ponieważ kiedy je wysuwamy widzimy od razu całą zawartość (nie musimy się schylać, na przykład w poszukiwaniu głęboko schowanego serwisu obiadowego). Sprawdzają się świetnie przy przechowywaniu garnków, produktów spożywczych typu mąka, cukier, makarony, kasze czy ryże. W szufladach możemy też umieścić specjalne wkłady, które pozwolą wszystko uporządkować. Ciekawą opcją dla bardzo małej kuchni jest blat wysuwany. Modne ostatnio stały się także relingi, czyli metalowe rurki mocowane najczęściej do ściany nad blatem. Możemy zawiesić na nich np. półkę albo koszyczek na drobne naczynia, słoiczki z przyprawami, a nawet doniczki z ziołami ogrodowymi.

Jak widzisz, praktyczna kuchnia to kuchnia łącząca nowoczesne rozwiązania ze sprawdzonymi zasadami projektowania i aranżacji. Ich znajomość pomoże Ci stworzyć miejsce, które będzie prawdziwym sercem Twojego domu.