powrót

Rozsiądź się wygodnie na krześle

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kupiliście już stół do salonu lub jadalni i musicie teraz dobrać krzesła? Macie ochotę odświeżyć wnętrze mieszkania i zastąpić część starych mebli nowymi? A może wasze krzesła nadają się już tylko do wymiany? W każdym z tych przypadków przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem.

Pozycja siedząca nie jest naturalna dla naszego ciała. Już dwie godziny spędzone na siedząco są wyzwaniem dla naszego organizmu. Pozwalamy odpocząć mięśniom nóg, ale znacznie obciążony jest nasz kręgosłup. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy korzystamy z niewygodnych lub źle wyprofilowanych krzeseł. Dlatego pamiętajmy, że odpowiednie krzesła do salonu i jadalni powinny być nie tylko ładne i dopasowane do stylu wnętrza, lecz także wygodne i ergonomiczne. Połączymy w ten sposób przyjemne z pożytecznym. Pomieszczenia staną się eleganckie, bardziej przytulne, a dodatkowo zadbamy o własne zdrowie.

Wielkość krzeseł, ich kształt i materiał wykonania – tym cechom powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Jeśli potraktujemy każdą z nich jako równie ważną, łatwiej nam będzie znaleźć idealne krzesło do salonu lub jadalni.


Duże czy małe?


Szerokość krzeseł powinna być dopasowana do wielkości stołu. Siedząc przy stole, potrzebujemy wokół siebie ok. 60 cm wolnej przestrzeni. To zapewnia komfort i łatwość sięgania po rzeczy znajdujące się na stole. Jeśli przy wąskim stole umieścimy zbyt dużo krzeseł, to po zajęciu wszystkich miejsc nikt nie będzie czuł się swobodnie. Warto pamiętać, że siedzisko krzesła powinno znajdować się ok. 30 cm poniżej blatu stołu oraz 40-45 cm nad podłogą.

Niezwykle istotny jest również kształt krzesła. Siedzisko i oparcie powinny być dobrze wyprofilowane. Nie warto kupować w ciemno. Lepiej przetestować w salonie meblowym, czy interesujący nas model jest wystarczająco wygodny. Krzesła o ergonomicznym kształcie zapewniają odpowiedni komfort siedzenia i chronią nasz kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem. Zwróćmy też uwagę na wysokość oparcia. Nie powinno być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Najbardziej optymalne rozwiązanie jest wtedy, gdy oparcie krzesła wystaje ok. 20 cm ponad blat stołu.


Krzesła drewniane, tapicerowane, a może transparentne?


Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji krzeseł jest drewno. Dobrze wyprofilowane krzesła drewniane są bardzo wygodne i dobrze się prezentują. Jeśli umiejętnie dopasujemy je do stołu, całe pomieszczenie znacznie zyska na elegancji. Można też pomyśleć o dodatkowych nakładkach wykonanych z gąbczastych tkanin, dostępnych zwykle w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Zwiększą komfort siedzenia, a także ożywią trochę wnętrze salonu lub jadalni. Możemy je też co jakiś czas zmieniać dopasowując ich styl do innych dodatków.

Wśród krzeseł drewnianych największą popularnością cieszą się modele zbudowane z buku i dębu. Te odmiany drewna mają bardzo zwartą i gęstą strukturę, dzięki czemu wykonane z nich krzesła wytrzymują duże obciążenia i są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Drewnianą konstrukcję krzesła mogą urozmaicić elementy tapicerowane. Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na mebel z obiciem wyłącznie na siedzisku, czy również na oparciu. Pamiętajmy jednak, że materiał i kolor tapicerki powinny współgrać z wnętrzem pomieszczenia. Jeśli w salonie lub jadalni znajduje się masywny drewniany stół, krzesła tapicerowane mogą pomóc nieco załagodzić wrażenie ciężkości. 

Warte uwagi są również krzesła wykonane z poliwęglanu. Ten materiał łączy w sobie lekkość konstrukcji z niezwykłą trwałością. Krzesła z poliwęglanu posiadają też duży potencjał dekoracyjny. Dzięki temu, że są transparentne i dostępne w różnych kolorach, bardzo dobrze sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. 


Usiądziesz z wrażenia


Krzesła nie są tylko niezbędnym uzupełnieniem wyposażenia salonu czy jadalni. Stanowią jeden z wielu ważnych elementów, kształtujących charakter wnętrza. Zdarza się, że pomysłowe układy stołu i krzeseł wpływają na styl pomieszczenia w dużo większym stopniu niż pozostałe meble. Jeśli w salonie czy jadalni przeważają barwy jasne i delikatne, powinniśmy raczej sięgnąć po meble o kolorach mocniejszych i bardziej wyrazistych. Do takich zestawów najlepiej będą pasować krzesła tapicerowane. Materiał i styl obić można wybrać z bardzo różnorodnej oferty wielu producentów. Najbardziej popularne są tkaniny (m.in. altary i alkantary, szenile, żakardy, plusze), ekoskóra i skóra naturalna.

Do przestronnych, eleganckich salonów i jadalni można spróbować dobrać gustowne krzesła tradycyjne (tzw. windsorskie), które charakteryzuje ażurowa konstrukcja. We wnętrzu zapanuje wówczas prawdziwie królewska atmosfera. W mniejszych pomieszczeniach, urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu, sprawdzą się krzesła metalowe lub wykonane z poliwęglanu. Warta uwagi jest także funkcja sztaplowania, czyli możliwość nakładania jednego krzesła na drugie, co ułatwia przechowywanie. Takie rozwiązanie może być idealne do mniejszych salonów, które pełnią na co dzień kilka różnych funkcji.