powrót

Rozświetl swój salon!

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zaaranżowanie najlepiej komponującego się z wnętrzem oświetlenia jest tylko pozornie łatwym zadaniem. Zwłaszcza w przypadku salonu, który często bywa pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Ważny jest nie tylko wymiar praktyczny. Dobrze dobrane oświetlenie to takie, które umili nam również czas spędzany w gronie najbliższych.

Przeznaczenie – pokój dzienny czy pomieszczenie wielofunkcyjne?


Salon to najlepsza przestrzeń do relaksu po pracowitym dniu i miejsce, w którym codziennie spotykają się domownicy. Kiedy zapraszamy rodzinę czy przyjaciół, najczęściej przyjmujemy ich właśnie w salonie. Zazwyczaj jednak oprócz funkcji wypoczynkowej i reprezentacyjnej, salon jest pokojem, w którym spożywamy posiłki, pracujemy, a nawet śpimy. Światło jest tym elementem aranżacji wnętrza, które może pomóc w wydzieleniu stref naszych aktywności i zgrabnie wyeksponować część wypoczynkową, część jadalnianą i część biurową. Żeby ułatwić wybór najlepszego oświetlenia, przygotowaliśmy krótką listę pytań, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.


  • Jaką rolę ma spełniać w naszym salonie centralne źródło oświetlenia?
  • Jak oświetlenie punktowe mogłoby pomóc nam w wykonywaniu codziennych czynności?
  • Czy w salonie znajduje się stół, przy którym spożywamy posiłki?
  • Czy nasz salon pełni też funkcję sypialni?
  • Czy potrzebujemy „mobilnego” źródła światła, które będziemy ustawiać w zależności od potrzeb?
  • Czy światło w salonie ma mieć charakter wyłącznie użytkowy, czy również dekoracyjny?


Punkt wyjścia - centralne źródło oświetlenia

Rolą oświetlenia głównego jest zastąpienie światła dziennego. Dlatego swoim zasięgiem powinno obejmować możliwie największy obszar pomieszczenia. Najczęściej w tej roli występuje żyrandol, lampa wisząca lub lampa sufitowa, które umieszcza się w centralnej części salonu. Rodzaj źródła światła powinniśmy dobrać zarówno do stylu, jak i metrażu oraz wysokości pomieszczenia.

Umiejętnie wykorzystanie światła pozwala podkreślić walory salonu i zatuszować jego wady. Kierując strumień światła ku górze, sprawiamy, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Efekt przeciwny uzyskamy, kiedy skierujemy lampy w dół i umieścimy je na nieco niższym pułapie. 

Możemy też spróbować optycznie zwiększyć wysokość naszego salonu - umieszczenie reflektorów punktowych, rzucających na ścianę pionowe wiązki światła, będzie w tej kwestii bardzo pomocne. Na tak oświetlonej powierzchni bardzo dobrze będą się prezentować ulubione obrazy, rodzinne fotografie i inne elementy dekoracyjne.


Światło ma moc


Rodzaj lampy to nie wszystko. Nie mniej istotny jest generowany przez nią strumień światła. Pamiętajmy, że zbyt duża moc żarówki sprawi, że nasz salon będzie nienaturalnie rozjaśniony, a przez to mało przytulny.

W pokoju o wielkości 18-25m2 najlepiej użyć żarówki o mocy 75 wat. Powinniśmy jednak zawsze wziąć pod uwagę kolor ścian czy tapet – będzie miał on wpływ na efektywność oświetlenia. Ciemne ściany pochłaniają światło, a jasne powodują jego płynne rozchodzenie się po całym wnętrzu.Dlatego podczas dopasowywania żarówek, świetlówek czy ledów do naszego salonu nie zapominajmy, że poszczególne modele różnią się nie tylko mocą, lecz także temperaturą barwową.Przestrzegamy przed światłem utrzymanym w chłodnej tonacji. Kojarzy się ono raczej ze sterylnym miejscem pracy i może nie sprawdzić się w mieszkaniu. W salonie znacznie przyjemniejsze dla oczu jest oświetlenie o barwie ciepłej.Zwykle na opakowaniu żarówki informacja o barwie światła jest dobrze wyeksponowana.


Podzielmy salon na strefy

Wykorzystanie dodatkowych źródeł światła w salonie pozwoli nam na doświetlenie konkretnych stref i zaaranżowanie pomieszczenia tak, by mogło spełniać różne funkcje. Często zdarza się, że salon pełni rolę jadalni, kącika telewizyjnego albo biura. Odpowiednio dobrane oświetlenie pomoże umiejętnie wydzielić fragmenty przestrzeni pod kątem ich przeznaczenia. Lampy stojące i wiszące, kinkiety oraz pomysłowe podświetlenia mebli mogą sprawić, że nasz salon stanie się pomieszczeniem wielofunkcyjnym, a jego wygląd nie straci na spójności.

Dodatkowa lampa nad stołem bardzo się przyda, jeśli w salonie często spożywamy posiłki. Jednak gdy jest to przestrzeń, w której głównie czytamy i oglądamy telewizję, to dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowy kinkiet na ścianie lub lampa stojąca przy sofie. Miejsce do pracy również wymaga odpowiedniego oświetlenia. Różne i rozproszone źródła światła znajdują coraz więcej zastosowań w nowoczesnych wnętrzach.

Za sprawą kilku źródeł światła możemy sprawnie dopasować klimat wnętrza do aktualnych potrzeb. Dzięki zmianie konfiguracji świateł nasz salon szybko przekształci się z jadalni w przyjemną przestrzeń do wypoczynku. Pomocne w aranżacji oświetlenia salonu będą na pewno diody ledowe. Te niewielkie, ale bardzo urokliwe lampki o różnym natężeniu i barwie światła pozwolą nam odpowiednio doświetlić wybrane części pomieszczenia. Lampy z kloszami nieprzepuszczającymi światła subtelnie rozjaśniają wnętrze, a nowoczesne lampy podłogowe, które często pozwalają regulować barwę światła, będą nie tylko praktyczne, lecz pozwolą nam stworzyć unikalny klimat w wybranym miejscu salonu.


Świetlne dekoracje

Szklane klosze, abażury z tworzywa sztucznego czy coraz modniejsza stal? A może bardziej nowatorskie propozycje, które wykorzystują ceramikę, drewno, wiklinę a nawet beton? Dobór oprawy lampy sufitowej lub stojącej to kwestia, od której zależy wizerunek całego salonu. Każdy szczegół jest ważny i nawet najmniejszy drobiazg może stać się cichym bohaterem salonu. Rozłożysty żyrandol z dużą liczbą błyszczących elementów czy jednobryłowa lampa oparta na prostym stelażu mogą podobnie przyciągać uwagę, ale są propozycjami, które do jednych wnętrz będą pasować bardziej, a do innych nieco mniej. Liczy się ich design, pomysłowy sposób ekspozycji oraz nawiązanie do kompozycji całego pomieszczenia, a czasem odważny eksperyment stylistyczny.

Bardzo popularne jest kompletowanie zestawów: lampa sufitowa, kinkiet i lampa stojąca lub stołowa w jednym stylu. Takie aranżacje dobrze prezentują się w dużych salonach. Poszczególne elementy można ustawić w różnych częściach pomieszczenia i dzięki temu uzyskać większą spójność w wystroju wnętrza. Jeśli tylko nie będą umieszczone zbyt blisko siebie, ich styl na pewno nie zdominuje całego salonu. W mniejszych pokojach warto skupić się na wyeksponowaniu jednego źródła światła.