powrót

Rozwiązanie na upalną pogodę za oknem - firana czy zasłona?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W upalne dni poszukujemy skutecznych sposobów na ochłodzenie domu bądź mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest inwestycja w wiatrak lub klimatyzację. Warto jednak zauważyć, że pokoje nagrzewają się głównie przez promienie słoneczne, które docierają do wnętrza przez okna. Do zminimalizowania ilości światła wpadającego przez szyby okienne pomocne mogą okazać się firany lub zasłony. Poza tym, że pełnią funkcję dekoracyjną, stanowią również barierę dla promieni letniego słońca, pomagając zachować w mieszkaniu optymalną temperaturę.

Na jaką firanę postawić latem?

Firana do salonu czy sypialni powinna być równie ładna, co funkcjonalna. Dziś na rynku dostępny jest szeroki zakres różnego rodzaju modeli, przez co niełatwo wybrać najlepszy produkt. Warto zwrócić uwagę na kolor oraz typ tkaniny, którą chce się zasłonić okna. To w głównej mierze od tych dwóch czynników zależy, czy uda się, choć częściowo, ochronić pomieszczenie przed nagrzewaniem.

Biała firana nie zawsze jest dobrym wyjściem. Pomimo tego, że firanka pomoże nieco złamać promienie słoneczne, nie ochroni przed przegrzaniem. W mocno nasłonecznionych pomieszczeniach należy zrezygnować z wszelkich ażurów i żakardowych firan na rzecz tkanin o gęstszym splocie. Jako że wpadającego do pomieszczenia światła jest i tak dużo, nie ma obaw, że wewnątrz będzie zbyt ciemno. Można wybrać białą dekorację okna, lecz równie dobrze sprawdzi się firana beżowa bądź szara czy w kolorze pudrowego różu.

Niezwykle istotny w kwestii nasłonecznienia jest fakt, na którą stronę świata wychodzą okna. Najbardziej nagrzewają się zazwyczaj pomieszczenia, do których sporo światła wpada w godzinach południowych i popołudniowych, czyli z oknami od strony południowej bądź zachodniej. Tam najlepiej postawić na dekorację okien w postaci zasłon typu blackout lub rolet. W pokoju, w którym witają nas poranne promienie słoneczne padające od wschodu, światło wystarczy odrobinę przytłumić za pomocą delikatnych, zwiewnych tkanin. Świetnie sprawdzi się firana woal lub uszyta z tiulu bądź organzy. Jeśli okna wychodzą na ulicę, pozwoli ona jednocześnie uchronić się przed niepożądanymi spojrzeniami przechodniów.

Jakiej długości firanę wybrać?

Firana - krótka czy długa? Wszystko zależy od tego, w jakim pomieszczeniu ma się ona znaleźć. Posiadacze ciemnych, niewielkich pokoi nie powinni osłaniać okien tkaninami sięgającymi do ziemi. Te modele dobrze będą za to wyglądać w dużych, eleganckich wnętrzach, dodatkowo chroniąc je przed promieniami słonecznymi z zewnątrz. Z kolei firana sięgająca do parapetu sprawdzi się w kuchni oraz w pokoju dziecięcym.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest firana na przelotkach. Taki model pozwala na swobodne odsłanianie i zasłanianie okna. Co więcej, tkanina nie może się odpiąć czy zerwać, co zdarza się w wariantach wieszanych za pomocą żabek.

Zasłona - jeszcze lepsza ochrona przed upałem

Osoby, którym zależy na lepszym zabezpieczeniu przed wysoką temperaturą w domu, powinny zainwestować raczej w zasłony niż w firany. Dzięki temu, że tkaniny wykorzystywane do ich produkcji są z reguły grubsze, nie przepuszczają one znacznej liczby promieni słonecznych. Nie należy obawiać się ciemnych kolorów – teoretycznie ciemne barwy skupiają światło w większym stopniu niż jasne, jednak ciemne tkaniny o gęstym splocie nie przepuszczą światła do pomieszczenia. Zasłona w kolorze butelkowej zieleni lub w szlachetnym atramentowym odcieniu granatu sprawi, że wnętrze będzie wyglądać elegancko i stylowo. 

Szczególnie ważny jest odpowiedni wybór zasłony do salonu, ponieważ to w tym pokoju spędza się większą część dnia. Ciekawe barwy i finezyjne upięcia sprawią, że wnętrze nabierze oryginalnego charakteru i będzie zachwycać nie tylko latem, ale również zimą.

Zasłona do salonu - z czego?

Z czego powinna być wykonana zasłona, która uchroni wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem? W sypialni doskonale sprawdzi się zasłona zaciemniająca wykonana z grubego materiału, znacząco ograniczającego nagrzewanie się pomieszczenia. Zasłony typu blackout nie tylko zatrzymują promienie słoneczne, ale również mają właściwości częściowej izolacji termicznej i akustycznej. W salonie lepsze będą dekoracje okienne wykonane z tkanin o gęstym splocie. Świetnie sprawdzi się także gęsto tkana lniana zasłona, która świetnie wkomponuje się w letnią aranżację, a przy tym przytłumi światło wpadające do pokoju dziennego.

Zasłona czy firanka - na co się zdecydować?

W zależności od tego, jak bardzo chce się przyciemnić pomieszczenie, można zdecydować się na zasłonę, firankę lub połączenie ich obu. Całkowite zasłonięcie okna i odcięcie dopływu promieni słonecznych do salonu czy sypialni umożliwi zasłona, a firanka lekko rozproszy światło, dzięki czemu w pokoju nie będzie zbyt jasno w dzień. Zarówno firanki, jak i zasłony można dobrać do pomieszczenia zaaranżowanego w dowolnym stylu - do wyboru jest wiele opcji dekoracji okiennych, wykonanych z różnych tkanin w wielorakiej kolorystyce. Jeśli zależy nam na ograniczeniu światła słonecznego wpadającego do mieszkania, zwróćmy uwagę przede wszystkim na gęstość splotu tkaniny oraz kierunku świata, na który mamy widok z pomieszczenia.