powrót

Jak ważne jest nakrycie stołu? Przegląd obrusów, bieżników i serwet

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Obrus to jedna z najważniejszych dekoracji w salonie oraz jadalni. Podczas uroczystości podkreśla on wagę wydarzeń, natomiast na co dzień nadaje posiłkom w rodzinnym gronie wyjątkowego charakteru. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego nakrycia stołu nie jest dziś bardzo prosty – na rynku dostępne są modele o różnych kształtach, kolorach oraz wzorach. Nakrycie stołu należy dobrać odpowiednio do okazji, pamiętając jednak, że obrus musi być zarówno stylowy, jak i funkcjonalny.

Jak wybrać obrus na co dzień?

Obrusy stanowią doskonałą ozdobę stołu podczas codziennych posiłków. Szukając nakrycia dopasowanego do swojego wnętrza, należy zwrócić uwagę na wymiary blatu. Ważne, aby obrus nie dotykał krzeseł, na których siedzi się podczas posiłku. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale również niewygodne. Jeśli obrus dekoracyjny będzie za długi, siadając do obiadu czy kolacji, można przez przypadek się o niego zahaczyć i tym samym przewrócić stojące na stole naczynia.

Chcąc znaleźć uniwersalne nakrycie na stół, warto zwrócić uwagę na jednokolorowy obrus. Beż czy pastele idealnie sprawdzą się w jasnej jadalni bądź salonie, tworząc doskonałą oprawę dla towarzyskich spotkań. Jeżeli do aranżacji wnętrza pasują ciemniejsze kolory, można wybrać materiał w odcieniach niebieskiego, szarości czy czerwieni.

Obrus we wzory może ożywić pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, aby do takiego nakrycia dobierać jednokolorową zastawę.

Obrus na święta

Nieodłączny element świątecznego nakrycia stołu to biały obrus, stanowiący tło dla podawanych podczas uroczystości dań. Jeśli zależy nam na ozdobach, można zdecydować się na model z delikatnymi wzorami na krawędziach. Należy pamiętać, że szczególnie podczas ważnych wydarzeń, istotne jest, aby nakrycie stołu było nieskazitelne – nie możemy pozwolić sobie nawet na małą plamkę czy zagięty róg.

Obrus wielkanocny czy bożonarodzeniowy powinien wyróżniać się na tle innych, z których korzystamy na co dzień. Choć używa się go zaledwie kilka dni w roku, trzeba zadbać, aby był najwyższej jakości. Część osób podczas świąt rezygnuje ze śnieżnobiałych tkanin na rzecz obrusów pokrytych wzorami z motywem świątecznym – one również mogą być eleganckie. Jeśli zależy nam na dekoracyjnym efekcie, a nie czujemy potrzeby, by nakrycie było kwintesencją elegancji – postawmy na zabawne i radosne nadruki, które pozwolą podkreślić świąteczną atmosferę we wnętrzu.

Alternatywy dla obrusa na stole

Właściciele pięknych stołów często szukają innych sposobów na ozdobienie blatu niż zakrywający jego powierzchnię obrus. Jak udekorować stół? Czasami zwisający z mebla materiał po prostu nie pasuje do stylu, w jakim urządzona jest jadalnia lub salon. Wtedy warto zdecydować się na serwetkę na stół. Nie zajmuje ona dużo miejsca, a przy tym stanowi świetną ozdobę.

Ciekawe rozwiązanie stanowi również bieżnik na stół. Jest to wąski, ozdobny pas materiału, niezakrywający walorów wizualnych mebla, na którym się go umieści. Podobnie jak serwetka dekoracyjna, zajmuje on mniej miejsca niż obrus. Co więcej, w związku z tym, że najczęściej talerzy nie stawia się na materiale, nie trzeba martwić się, że powstaną na nim trudne do usunięcia plamy.

Czym nakryć ławę?

Obrus na ławę to dobry wybór, jeśli chcemy zupełnie przykryć mebel. Powinien mieć jednak mniejszy wymiar niż blat. W salonie najczęściej siedzimy na fotelach bądź pufach, co znacznie zmniejsza odległość nóg od blatu. Dobrze w tym przypadku postawić również na cieńszy i lżejszy materiał.

Na ławie możemy położyć również bieżnik. Tego rodzaju nakrycia dostępne są w różnych kolorach i wzorach – w salonie doskonale wyglądają tkaniny pokryte ornamentami oraz te ze zdobieniami koronkowymi. Ciekawą opcją są podkładki na stół, które nie tylko zdobią, ale także chronią przed powstawaniem na powierzchniach nieestetycznych śladów po gorących naczyniach.

Co sprawdzi się jako ozdoba stolika kawowego?

W salonie często zamiast stołu czy ławy mamy stolik kawowy, na którym stawiamy gorące napoje i przekąski podczas spotkań ze znajomymi czy oglądania filmów. Pomimo tego, że jego wymiary nie są duże, nie musimy rezygnować z ozdób. Choć obrus czy bieżnik dekoracyjny mogą stworzyć nieco przytłaczające wrażenie, zawsze można udekorować powierzchnię mebla stylową serwetką na stolik kawowy. Urozmaici ona wnętrze, nie zmniejszając powierzchni użytkowej blatu.