powrót

Salon w stylu angielskim

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Styl angielski jest znacznie mniej popularny w Polsce niż nowoczesny czy wręcz minimalistyczny, ale trzeba przyznać, że ma też swoich zagorzałych zwolenników. Prawdą jest też fakt, że wiele osób nie jest w stanie określić, czym charakteryzuje się tak urządzone wnętrze, więc siłą rzeczy nie może doceniać niezwykłego ciepła, przytulności i bogactwa form towarzyszącego temu klimatowi.

Dom w stylu angielskim jest niezwykle charakterystyczny. Zanim wstawione zostaną meble, wszelkie dodatki i bibeloty, powinno się zadbać o właściwy wygląd podłóg i ścian. Tego typu wnętrza to naturalne, drewniane podłogi. To także ściany, które tradycyjne dzieli się poziomo na dwie części. Dolna, mniej więcej 25-30% wysokości ściany, oddzielona jest specjalną listwą, a poczynając od podłogi montuje się tam boazerię, panele lub po prostu maluje się ten fragment dość jasnymi farbami. Powyżej listwy powinny znajdować się tapety w stylu angielskim, o delikatnym kwiatowym lub geometrycznym wzorze. Dziś często się odchodzi jednak od tych wzorzystych ścian na rzecz tych malowanych, w pastelowych barwach, głównie w beżu i bieli.

Pokój w stylu angielskim to także kominek, który w zasadzie powinien stanowić jeden z głównych elementów wystroju. Klasyczna obudowa kominka z ozdobnymi listwami i gzymsami podkreśla przytulność wnętrza i wabi domowników do wspólnego spędzania czasu. Dziś często nie ma możliwości zainstalowania kominka, szczególnie w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, ale nawet bez tego można wyczarować piękny salon w stylu angielskim.

Komody, stoły, witryny…

…utrzymane w stylu angielskim zdecydowanie wyróżniają się na tle innych mebli. Wykonuje się je najczęściej z drewna. Ich charakterystyczną cechą są zdobienia, które są bardzo podobne do ozdobnych gzymsów, przypominających te stosowane na ścianach i sufitach. Meble te najczęściej występują w białym kolorze i świetnie prezentują się na tle ścian utrzymanych w stylu angielskim. Trzeba przyznać, że zarówno kolekcja mebli Tirol, jak i urzekający wprost zestaw Kashmir to strzały w dziesiątkę. Na uwagę zasługują szczególnie witryny, które umożliwiają ekspozycję najcenniejszych pamiątek o wartościach sentymentalnych, na które lubimy patrzeć każdego dnia. Miłośnicy porcelany mogą bezpiecznie wystawiać tam swoje ulubione serwisy kawowe lub przepiękne figurki tak dobrze wpisujące się w styl angielski. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe komody, a wśród nich stylizowane sekretarzyki, które co prawda dziś pełnią raczej funkcję podręcznego barku, ale wyglądają niezwykle stylowo.

Bardzo ciekawy jest też komplet mebli Country, który został zaprojektowany tak, aby przywoływał skojarzenia i tworzył klimat wiejskich, angielskich domów. Połączenie czarnych blatów z białymi korpusami mebli sprawia, że sprzęty te tworzą bardzo charakterystyczne bryły i nawet na tle najbardziej pastelowych ścian wyróżniają się formą.

…oraz cudnasofa w stylu angielskim.

W pokojach dziennych i salonach nawiązujących do stylu angielskiego stosunkowo rzadko spotkamy tapicerowane narożniki. Tu królują głównie sofy, fotele i nawet stylowe pufy. Ich obicia to zwykle przepiękne, często kwiatowe desenie, które tworzą ten niezwykły, wyspiarski klimat. Tu idealny przykład to sofa Juliett, która jest wprost wymarzonym meblem do każdego, reprezentacyjnego pomieszczenia. Usytuowana przy kominku, w towarzystwie kilku foteli i podnóżków, tworzy idealne miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, a herbata podana w salonie w jesienne lub zimowe popołudnie z pewnością będzie smakowała wyjątkowo.