Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Ściana telewizyjna — pomysły, inspiracje, najmodniejsze materiały wykończeniowe

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzanie domu wymaga wyobraźni, zaangażowania i umiejętności dokonywania właściwych wyborów, które najlepiej odpowiadają naszym gustom. Ważnym pomieszczeniem każdego domu i mieszkania jest salon, w którym można odpocząć, oglądając telewizję. Nie oszukujmy się — to wokół telewizora toczy się życie większości współczesnych domowników. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak zrobić ścianę telewizyjną, aby ten jeden z najbardziej lubianych zakątków w naszych domach był jeszcze bardziej spektakularny.

Mocny akcent — ściana telewizyjna w intensywnych kolorach

Dobór koloru ścian to jeden z najtrudniejszych momentów aranżacji ściany telewizyjnej. Barwa oczywiście będzie zależała głównie od stylu, jaki chcesz nadać salonowi.

Często praktykowaną opcją jest ściana za telewizorem pomalowana na szaro połączona z bielą na pozostałych powierzchniach. Takie rozwiązanie dodaje więcej elegancji salonowi i sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach w skandynawskim i nowoczesnym stylu, w których sofa lub narożnik do salonu występują w nieco odważniejszych barwach. Biel i szarość wyglądają bardzo harmonijnie, zapewniając ponadto odpowiedni poziom jasności w pomieszczeniu.

Ściana telewizyjna z tapetą

Jeśli bliskie są Ci loftowe wnętrza, na ścianę telewizyjną wybierz beton. Może być to surowy beton architektoniczny albo dekoracyjny stiuk. W podobnym klimacie sprawdzi się ściana telewizyjna z cegły, zwłaszcza jeśli do jej aranżacji wykorzystasz cegłę rozbiórkową. Jeśli z kolei cenisz sobie we wnętrzu minimalizm, ale wolisz nieco cieplejsze w odbiorze projekty, wybierz kamień lub wyłóż ścianę za telewizorem drewnem. Ściana w pionowych lamelach będzie prezentowała się wyjątkowo korzystnie i z całą pewnością urzeknie zarówno domowników, jak i gości.

Inną sugestią może być użycie tapety: możesz wybrać tapetę w formie powtarzalnych wzorów albo fototapetę przedstawiającą ciekawą grafikę w dużym rozmiarze. Obecnie modne są tapety na ścianę telewizyjną w stylu domów nowojorskich — charakteryzują się powtarzalnymi geometrycznymi wzorami, ponadczasowością i elementem vintage. Będą zatem odpowiadały zarówno zwolennikom wielkomiejskiego stylu, jak i miłośnikom stylu art déco czy glamour.

Nowoczesne ściany telewizyjne w odcieniach głębokiej butelkowej zieleni, nasyconego indygo czy ponadczasowego burgundu są obecnie wysoce pożądane. Nie możemy w tym zestawieniu pominąć czerni. Ten głęboki odcień mimo negatywnych konotacji ze smutkiem i żałobą, wbrew pozorom jest uznawany za najbardziej elegancki we wnętrzach. Ponadto sprawdza się zwłaszcza na ścianie telewizyjnej, ponieważ czarna oprawa telewizora umieszczona na ścianie o tym samym odcieniu pozwala uniknąć efektu „plamy”. Czerń podsyca ponadto kolory wyświetlane na ekranie, podnosząc komfort oglądania telewizji, a ich żywsze barwy pozwalają się poczuć niczym w prawdziwym kinie.

Ściana telewizyjna z cegłą

Galeria — ściana telewizyjna z obrazami i zdjęciami

Jeśli jesteś zwolennikiem korzystania z telewizora, ale nie lubisz jego uderzającego czarnego kształtu wyróżniającego się na jasnym tle, możesz wybrać ciemną ścianę, ale możesz też umiejętnie wkomponować telewizor w galerię ścienną, łagodząc nieco jego wyróżniający się kontur. Ekran będzie pełnił wówczas rolę największego z „obrazów”, wokół którego zawiesisz swoje ulubione rodzinne zdjęcia, grafiki czy ilustracje. Warto w takim wypadku porzucić pomysł symetrycznego ułożenia ramek i wprowadzić w jego miejsce „kontrolowany chaos”. Wybierz zatem ramki o różnych kształtach, wielkościach, wykończeniach, a nawet odcieniach, aby stworzyć niepowtarzalną ścienną instalację bliską Twojemu sercu. Zobacz setki produktów w zakładce „Ramki na zdjęcia” na stronie agatameble.pl, a na pewno uda Ci się wybrać modele adekwatne do wystroju Twoich wnętrz.

Nowoczesna meblościanka, czyli klasyczna ściana telewizyjna w nowej odsłonie

Kombinacja jednolitych elementów i dodatków, które połączone razem tworzą kompletną konstrukcję na ścianę skupioną wokół telewizora, to jedno z najmodniejszych obecnie rozwiązań w strefie dziennej, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Nowoczesna meblościanka będzie zatem świetnym pomysłem na ścianę telewizyjną, którym możesz się zainspirować, jeśli chcesz stworzyć udaną przestrzeń w Twoim salonie.

Ściana telewizyjna z betonem

Meblościanka na ścianę telewizyjną racjonalizuje przestrzeń dzięki połączeniu podwieszanych szafek i otwartych półek, witryn oraz regałów. Całość tworzy oprawę dla telewizora — bo to wokół niego toczy się obecnie życie współczesnych domowników. Liczne meble dostępne w Salonach Agata opierają się na systemie modułowym, dzięki czemu możesz je dostosować do własnych upodobań i dostępnej powierzchni, osiągając zabudowę nawet o długości kilku metrów. Popuść wodze fantazji i stwórz oryginalny układ mebli, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby. Ponadto specjalne oświetlenie dołączone do takiej ściany telewizyjnej w formie meblościanki wprowadzi subtelne światło, które wprawi Cię w nastrojowy ton, a dodatkowo doskonale wyeksponuje Twoją ulubioną kolekcję książek, płyt czy dekoracji.

Ściana telewizyjna — telewizor wiszący czy stojący?

Oprócz stylu pomieszczenia, wybranych mebli i koloru ściany, nie mniej liczy się funkcjonalność, zwłaszcza jeśli urządzamy ścianę telewizyjną w małym salonie.

Powszechną praktyką we współczesnym wnętrzarstwie jest zawieszanie telewizora na ścianie za pomocą dedykowanego uchwytu. Jest do estetyczne rozwiązanie, jednak należy je ująć już w fazie projektowej ściany telewizyjnej. Można przewidzieć dyskretne miejsce na okablowanie np. za dekoracyjnym panelem albo lamelami z drewna — w przeciwnym wypadku ryzykujemy tym, że zwisający kabel będzie nam wizualnie przeszkadzał. W takiej sytuacji lepiej postawić sprzęt TV na odpowiedniej szafce RTV. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że unikniemy jednocześnie wiercenia dziur w ścianie, a w przyszłości będziemy mogli swobodnie zmieniać położenie telewizora.

Ściana telewizyjna z lamelami

Szafki RTV muszą być jednak dobrane do typu telewizora, który będą „obsługiwać”. Powierzchnia powinna być wówczas wystarczająco duża, aby pomieścić nie tylko telewizor, ale i konsole, dekodery itp. Niektóre szafki RTV mają praktyczne szuflady do przechowywania np. kolekcji filmów, pilotów lub instrukcji obsługi oraz wszelkich niezbędnych w przypadku elektroniki ładowarek.

Podsumowanie

Ściana telewizyjna — to wokół niej toczy się życie większości współczesnych domowników. Z tego powodu aranżacje wokół telewizora muszą być przemyślane zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Całość ma bowiem podobać się wizualnie, ale musi też umożliwiać użytkownikowi korzystanie z tej przestrzeni zgodnie z jej przeznaczeniem. Mamy nadzieję, że inspiracje przedstawione w tym artykule sprawią, że ściana telewizyjna w Twoim salonie spełni wszystkie Twoje oczekiwania, a po wszelkie niezbędne meble i dodatki zapraszamy do Salonów Agata.