powrót

Ściana w sypialni nad łóżkiem - kilka ciekawych pomysłów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wchodząc do pokoju sypialnego, nasz wzrok najczęściej zatrzymujemy najpierw na centralnie usytuowanym łóżku. W naturalny sposób kontynuacją tego punktu jest ściana za łóżkiem. Odpowiednia aranżacja ściany w sypialni ma ogromne znaczenie nie tylko w małych pomieszczeniach, w których stanowi ona koronny akcent dekoracyjny, lecz w każdej sypialni, niezależnie od wielkości. To wizytówka naszego osobistego pokoju, pod którą codziennie zasypiamy i budzimy się.

Sypialnia z zasady powinna być miejscem niezbyt krzykliwym, pomagającym nam się uspokoić i wyciszyć, dlatego też najpopularniejszymi barwami ścian są biele, beże, szarości i pastelowe odcienie. Możemy jednak pozwolić sobie na nieco więcej dynamiki właśnie w obrębie ściany za łóżkiem, na którą nie spoglądamy z perspektywy pościeli. Ważne, aby aranżację tej części wystroju dostosować do ogólnego stylu pomieszczenia (lub odwrotnie, jeśli dopiero planujemy aranżację pokoju). Dekoracja ściany w sypialni może opierać się na właściwym zaadaptowaniu powierzchni, np. nadaniu jej konkretnej faktury czy pokryciu materiałem, lub umieszczeniu w jej obrębie elementów ozdobnych.

Modna cegła

Niezmiernie popularne jest stosowanie cegły w mieszkaniach. Surowa tekstura i czerwonawy odcień przydaje wnętrzu industrialny i wyrazisty charakter. Wykończenie sypialni cegłą nie należało do tej pory do częstych rozwiązań, lecz stopniowo także ten surowiec wkroczył do sypialnianych wnętrz. Uzyskanie pożądanego efektu nie musi wcale oznaczać wmurowywania ceglanych kostek w ścianę. Dziś z łatwością dostaniemy specjalne płytki bardzo przekonująco imitujące cegłę. Klasyczny rudawy odcień przypadnie do gustu szczególnie zagorzałym fanom stylu loftowego i świetnie będzie się komponował z geometrycznymi, ażurowymi halogenami lub lampkami wykonanymi z czarnego metalu. Bardziej popularnym rozwiązaniem, doskonale wpisującym się w modny styl skandynawski, jest ściana w sypialni pokryta bieloną cegłą. Jedność kolorystyczna wnętrza zostaje zachowana, a jednocześnie uzyskujemy dominantę w postaci wyrazistej faktury, nie wprowadzając tym samym przesadnej dynamiki.

Wzorzysta tapeta

Innym pomysłem może być wykorzystanie tapety. Taka aranżacja ściany nad łóżkiem w sypialni może wydawać się nieco przestarzała, jednak wszystko zależy od wyczucia i zgrania ze sobą elementów. Elegancki pas tapety na szerokość łóżka znakomicie dopełni pokój w stylu glamour. Dobierając odpowiednio subtelny wzór, olśniewający efekt uzyskamy, przedłużając pas także na powierzchnię sufitu. Nieco podobnie może wyglądać ściana za łóżkiem przy użyciu wyłącznie farby. Zamiast wyróżnić ścianę osobną barwą, warto ograniczyć się do przestrzeni na łóżkiem, analogicznie jak w przypadku tapety. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w minimalistycznych sypialniach z prostymi łóżkami o niewysokich wezgłowiach, w których ciekawe zestawienie kolorów będzie wyrazistym akcentem. Atrakcyjnie prezentują się zestawienia bieli z ciepłym tonem lub szarości z chłodnym (np. fioletem, turkusem), a dla ceniących większą harmonię – beże z brązami.

Galeria obrazów

Innym pomysłem jest stworzenie na ścianie nad łóżkiem galerii zdjęć lub obrazów. Dopasowane do stylistyki wnętrza grafiki, plakaty bądź obrazy oprawione w ozdobne ramy dodadzą sypialni charakteru. Galeria może składać się z wielu małych elementów lub kilku większych, możemy też powiesić jeden bardzo duży obraz lub zdecydować się na fototapetę czy też modne naklejki ścienne, np. z napisami. Z kolei galeria zdjęć z ukochaną osobą wprowadzi do wnętrza intymny nastrój i przywoła piękne wspomnienia. Jeśli dysponujemy niewielką sypialnią, ciekawym sposobem na jej optyczne powiększenie może być zawieszenie nad łóżkiem obszernego lustra.