powrót

Szafki i stoliki nocne - nowoczesne lub klasyczne ale niezbędne w sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szafki nocne i stoliki nocne to niepozorne meble w sypialni. W tym pomieszczeniu najważniejsze jest przecież łóżko i to na jego wygodę zwraca się szczególną uwagę. Jednak czy wyobrażasz sobie komfortową sypialnię, w której nie masz gdzie odłożyć książki przed snem albo pilota do telewizora? Z telefonem komórkowym na ogół się nie rozstajesz, więc musisz go mieć pod ręką, ale przecież nie pod poduszką. Szafka nocna obok łóżka jest więc absolutnie niezbędna.

Szafki nocne do sypialni

Gdy kładziesz się do łóżka, nie zawsze masz zamiar od razu spać. Zdarza Ci się w łóżku jeszcze pracować lub chociażby przeglądać portale społecznościowe w poszukiwaniu nowych informacji od przyjaciół i znajomych. Czasami w łóżku czytasz wieczorem ulubioną książkę czy oglądasz telewizję z kubkiem gorącej czekolady w dłoni. Gdzie odłożysz przed snem laptop, telefon czy okulary? Szafka nocna lub stolik nocny to niezbędne meble, które tworzą z sypialni rzeczywiście komfortowe pomieszczenie.

I choć z pozoru wydaje się to dziwne, że tak małe elementy wyposażenia zapewniają tak dużą wygodę, to bardzo łatwo się o tym przekonasz, gdy przy Twoim łóżku pojawią się właśnie takie meble. W końcu kto o nas zadba lepiej niż my sami?

Stolik, szafka czy niewielka komoda?

Najważniejsza jest wielkość Twojej sypialni. Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże, szafka nocna powinna spełniać także inne funkcje. Co powiesz więc na malutką szafkę z dwoma lub trzema szufladkami, wprost idealnymi do przechowywania bielizny? Kinkiet, dobrze dopasowany do wystroju sypialni, może spełniać funkcję lampki nocnej, a wówczas cały blat gra rolę podręcznego stolika.

Jeśli zależy Ci tylko na zapewnieniu miejsca na kubek i telefon, to tę funkcję świetnie spełniają stoliki nocne do sypialni. Taki mebelek wprowadza do wnętrza sporo lekkości i optycznie powiększy przestrzeń, ale jak to zwykle w życiu bywa, nie ma nic za darmo. Niestety, nie jest to odpowiedni mebel dla bałaganiarzy i tych, którzy nie przepadają za sprzątaniem. Szybko bowiem okazuje się, że trudno tu zapanować nad porządkiem i czystością.

Posiadacze dużych sypialni mogą zdecydowanie bardziej zaszaleć. Jeśli wnętrze jest duże, możesz pozwolić sobie na komody mniejsze lub większe, które świetnie sprawdzą się jako stoliki nocne i szafki nocne. W szufladach ukryjesz wszystko to, co nie powinno być widoczne, a dodatkowo zyskasz dużo miejsca na blacie. Komoda zapewni Ci też swobodny wybór lamp, które w tym przypadku mogą być całkiem okazałe.

Rozwiązania niestandardowe

Stoliczki nocne i szafeczki nocne niestety nie zmieszczą się w każdej sypialni. Jeśli więc dysponujesz naprawdę niewielkim wnętrzem, a chcesz zapewnić sobie troszkę więcej komfortu, pomyśl o możliwościach, jakie daje szafka nocna wisząca. Nie zabierze ona ani kawałka powierzchni podłogi i może być powieszona nawet bezpośrednio nad łóżkiem. Wyobraź sobie, jak wygodnie sięga się po filiżankę kawy, która stoi na takiej szafce.

Tam, gdzie powierzchnia sypialni nie przekracza 10 metrów kwadratowych, dobrym rozwiązaniem jest też ciekawa półka, umieszczona tuż przy łóżku. Niektórzy aranżują na ścianie specjalną wnękę, która jest namiastką stolika nocnego. Wszystko to dowodzi, że dla własnej wygody i komfortu robi się wiele, a szafka nocna z pewnością została wymyślona przez tego, który pewnie przed snem albo po przebudzeniu chciał mieć coś do picia w zasięgu ręki.