Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Sekrety dekorowania choinki

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Tylko raz w roku możesz dekorować choinkę z bliskimi. Wybieracie ozdoby i lampki, a najmłodszy z Was wiesza gwiazdę na czubku drzewa. Tworzycie bożonarodzeniowe dzieło sztuki, które będzie Wam towarzyszyć podczas świątecznych wieczorów. Zastanawiacie się, jak tym razem ubrać choinkę? Poznajcie nasze sekrety dekoratorskie i zróbcie to po mistrzowsku.

Sekret pierwszy – wybierz kolory pasujące do wnętrza

Dekorowanie choinki to przede wszystkim świetna zabawa, ale prawdziwy efekt “wow” uzyskasz, gdy ozdoby będą podkreślać charakter wnętrza. Zanim choinka pojawi się w Twoim domu, zastanów się, jakie kolory w nim dominują, a następnie wybierz kolory, jakie skomponujesz ze sobą w aranżacji. Możesz zestawiać ze sobą kolory o jednakowym natężeniu - pastele łącz z pastelami, a kolory o dużej intensywności - z innymi wyrazistymi barwami. Wybierz ozdoby w 3 odcieniach tego samego koloru i przełam schemat barwą uzupełniającą bądź też łącz ozdoby o różnych teksturach z tej samej palety barw.



Możesz łączyć ze sobą:

Dwa kolory : czerwony z zielonym, czerwony z białym, zielony z białym, dowolny kolor ze złotem, bielą lub srebrem

Trzy kolory: biały z niebieskim i srebrnym, oliwkowy z odcieniem kości słoniowej i metalicznym, jasny fiolet z niebieskim oraz zielonym, lodowy niebieski z liliowym i srebrnym, jesienne odcienie brązu z beżowym, złotożółtym i rdzą, leśny zielony z burgundem oraz złotem


granatowo - złote dekoracje świąteczne

Sekret drugi – jeśli masz żywe drzewko, to podlewaj i … podlewaj

Żywe drzewko może wyglądać świeżo nawet przez miesiąc, pod warunkiem, że nie brakuje mu wody. Zanim kupisz żywą choinkę sprawdź, czy już nie jest przesuszona. Potrząśnij gałęziami, a następnie podnieś ją i stuknij pniem o podłoże. Im mniej igieł spadnie na ziemię, tym lepszej jakości jest drzewko. Choinkę umieść na specjalnym stojaku ze zbiornikiem na wodę - minimalna pojemność to 4 litry. Pamiętaj, aby podlewać drzewko regularnie. Poziom wody nie może spaść poniżej pnia. Jeśli od ścięcia drzewa minęło już 6 godzin, należy odciąć piłą około 3 cm pnia, aby drzewo lepiej wchłonęło wodę.

Sekret trzeci - bożonarodzeniowa sztuczna choinka jak żywa

Marzy Ci się sztuczna choinka jak żywa? Wybierz taką, której igły wykonano z polietylenu lub z mieszanki PE i PVC. Warto zwrócić uwagę na choinki na pniu lub w doniczce. Takie idealnie imitują prawdziwe drzewa.

Możesz sprawić, że drzewko zyska naturalny wygląd. Poświęć trochę czasu na rozłożenie gałęzi. Rozdzielaj je w taki sposób, by zajmowały, jak największy obszar i zginaj, by odchodziły na wszystkie strony - jak w naturze. Dobrym pomysłem jest pokrycie czubka gałęzi sztucznym śniegiem w sprayu- uzyskasz efekt ośnieżonej, jakby przyniesionej właśnie z zewnątrz choinki. Jeśli pragniesz drzewka naśladującego prawdziwe, wybierz dekoracje pochodzące z natury – np. w postaci szyszek. Niech wypełnią puste przestrzenie i nadadzą choince bardziej naturalnego wyglądu.

dekoracje choinkowe

Sekret czwarty – nie żałuj lampek choinkowych

Ubieranie choinki zacznij od lampek - dzięki temu będziesz mieć większą swobodę podczas wieszania ozdób i zawieszek bożonarodzeniowych. Zasada jest jedna: im więcej światełek na choince - tym lepiej. Eksperci zalecają, aby na każde 0,5 metra choinki przeznaczyć łańcuch z setką żarówek. Jeśli użyjesz 2 typów światełek (np. o ciepłej i chłodnej kolorystyce, migoczące i stałe, małe i duże, niebieskie i złote) uzyskasz magiczny efekt wielowymiarowości. Pamiętaj, że to właśnie światło lampek tworzy we wnętrzu świąteczną atmosferę.


Jak wieszać lampki na choince? Wypróbuj jeden z naszych sposobów:

 Wokół pnia i wokół gałęzi
Zacznij od owinięcia pnia, następnie kontynuuj wieszanie świateł wokół gałęzi, znajdujących się najgłębiej. Układaj tak, aby światełka znajdowały się raz pod, a raz nad gałęzią, aż doczubka drzewa. Następnie schodź w dół, wieszając lampki na wierzchołkach gałęzi. 
 Sinusoida
Wieszanie lampek zaczynasz od dołu, ale łańcuch świetlny kierujesz od razu na samą górę, by ponownie schodzić na dół. Lampkami oplatasz całą choinkę, tworząc kształt sinusoidy. .


Sekret piąty – objętość, warstwy i jeszcze raz objętość

Kojarzysz dorodne i pełne blasku choinki, stojące w centrach handlowych? Swój oszałamiający wygląd zawdzięczają objętości i warstwom. Podobny efekt uzyskasz w swoim domu, dzięki gałązkom ozdobnym i wstążkom. Powtykaj gdzieniegdzie gałązki dekoracyjne, nadając choince nieregularnego kształtu. Twórz zestawy z 6 do 9 gałązek świątecznych i rozkładaj je symetrycznie na drzewku. Choinkę możesz ozdobić 2 lub nawet 3 rodzajami gałązek pod warunkiem, że mają podobną kolorystykę lub styl. Wolną przestrzeń wypełnij za pomocą wstążek. Zapleć je w kokardy, ozdób nimi wierzchołki gałęzi lub ułóż wzdłuż drzewka od góry, gdzieniegdzie nadając im kształt łuku. Bajeczny efekt uzyskasz, tworząc ze wstążek serpentyny, które urokliwie opadają z góry.

Wstążki i kokardy pozwalają tworzyć na choice warstwy, których efekt pogłębisz za pomocą pozostałych dekoracji świątecznych. Wraz z gałązkami sprawią, że trudno będzie oderwać wzrok od okazałego świątecznego drzewka.

tradycyjne ozdoby świąteczne

Sekret szósty – najpierw duże ozdoby, potem coraz mniejsze

Ubierając choinkę, duże bombki umieść między gałęziami, bliżej pnia. Niech światło lampek odbija się od ich gładkiej powierzchni, pogłębiając efekt blasku. Pamiętaj, aby dużych ozdób nie wieszać na ¼ części od góry. Następnie mniejsze ozdoby umieść bliżej wierzchołków gałęzi. Możesz użyć drucików florystycznych, aby ozdoby choinkowe przymocować stabilnie przy gałęziach. Wieszaj dekoracje, tworząc kształt litery “Z”. Co jakiś czas wykonuj krok w tył, aby spojrzeć na swoje dzieło z dalszej perspektywy. Wypełniaj wszystkie wolne miejsca i nie żałuj ozdób. Na 2 metrową choinkę możesz wykorzystać nawet 80 bombek. Jeśli nie masz w domu tylu ozdób, skorzystaj z tego triku: ustaw choinkę w rogu pomieszczenia i dekoruj tylko ⅓ powierzchni drzewka.

Sekret siódmy – na dole to, co na górze

Zwieńczeniem idealnego wystroju choinki jest jej podstawa. Okryj nieestetyczny stelaż drzewka tkaniną dekoracyjną, ozdób ją przy pomocy świątecznego koca lub juty. Możesz użyć wiklinowego kosza, donicy dekoracyjnej lub wstążki, która pojawiła się na choince. Całość będzie wyglądać zjawiskowo, jeśli prezenty zapakujesz w papier w tym samym kolorze lub z tym samym motywem, który pojawił się na choince.

❆❆❆

Bożonarodzeniowe drzewko pojawia się w naszych domach jako ostatnia, a zarazem najważniejsza ze świątecznych dekoracji. Mamy nadzieję, że dzięki sekretom naszych dekoratorów, ubieranie choinki będzie dla Was jeszcze większą przyjemnością. Jeśli nie wiecie, w jakim stylu udekorować choinkę, wybierzcie jeden z 4 naszych świątecznych trendów.