powrót

Sofa w jasnych czy ciemnych kolorach?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

„Jasna kanapa będzie wymagała nieustannego czyszczenia, ciemna – przytłoczy pomieszczenie” – tak brzmią popularne przekonania na temat kolorystyki sof w mieszkaniach. Jednak czy rzeczywiście są one słuszne? Jak wybrać odpowiedni kolor kanapy do salonu, by była ona nie tylko estetyczna, ale także praktyczna? Poniżej przydatne podpowiedzi.

Kolor czy materiał?

Wiele osób, zwłaszcza rodziców małych dzieci, wybiera ciemne kanapy do salonu, z obawy, że jasne szybko mogłyby ulec zabrudzeniu. To niekoniecznie dobry pomysł – w rzeczywistości bowiem to nie kolor decyduje o czystości mebla, a materiał, którym sofa została obita. Jeśli domownikom zależy na tym, by łatwo można było usunąć z wszelkie zabrudzenia z danego modelu, można wybrać sofę pokrytą skórą naturalną, ekoskórą lub odpowiednim rodzajem materiału. Najlepszym wyborem będzie łatwoczyszcząca, wytrzymała i odporna na uszkodzenia tkanina.

Stylistyka pomieszczenia

Wybór sofy do salonu podyktowany powinien być stylistyką pomieszczenia, w którym zamierza się postawić mebel. W niewielkich pokojach, w których każdy centymetr jest na wagę złota, warto postawić na jasną kolorystykę – rozświetli pomieszczenie i sprawi, że będzie wydawało się bardziej przestronne. Jeśli domownikom zależy na uzyskaniu ciekawego, przykuwającego wzrok efektu, dobrym pomysłem będzie wybór sofy w kontrastującym ciemnym kolorze. Podobnie można zrobić wówczas, gdy sofa rozkładana stanowi centralny punkt salonu. Należy pamiętać jednak o tym, by pozostałe elementy wystroju utrzymane były w stonowanej stylistyce. Jeśli pomieszczenie ma być szczególnie eleganckie, można zdecydować się na sofę w odcieniach szarości, grafitach, granacie lub czerni. Warto dopełnić ją akcentami w jaśniejszym kolorze – dzięki temu sofa nie przytłoczy pomieszczenia, które dodatkowo będzie wydawało się nieco większe. Ciemna sofa sprawdzi się zarówno we wnętrzach eleganckich, jak i industrialnych oraz tych urządzonych w stylu skandynawskim. Pamiętać należy jednak o tym, by kształt kanapy był prosty, pozbawiony dodatkowych zdobień i dekoracyjnych elementów.

Sofa wzorzysta

W jednolitych kolorystycznie pomieszczeniach, pozbawionych nadmiaru akcesoriów i zdobień, można pozwolić sobie na sofę wzorzystą, z charakterystycznym modnym deseniem. Taka kanapa rozkładana będzie grała rolę nie tylko funkcjonalnego mebla, ale także ozdoby salonu. Efekt dopełnić można poduszkami w jednolitym odcieniu, które sprawią, że pomieszczenie stanie się nieco przytulniejsze.

W sklepach meblowych znaleźć można sofy rozkładane w najróżniejszych kolorach i wzorach. Podejmując decyzję, powinno się mieć na względzie jednak nie tylko wygląd sofy, ale także jej funkcjonalność i jakość wykonania. Przed zakupem należy więc upewnić się, że mebel jest wygodny, posiada pojemnik na pościel (w przypadku wyboru sofy z funkcją spania), a materiał, z którego wykonane zostało jego obicie, jest trwały i odporny na uszkodzenia. Warto sprawdzić również, czy rozłożenie jej nie sprawi trudności i czy rozłożona pozwoli na swobodne przemieszczanie się po pokoju.