powrót

Sofy i fotele - 5 pomysłów na urządzenie pokoju z sofą

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Sofa to absolutny „must have” każdego salonu! To właśnie na niej odpoczywamy po męczącym dniu, spotykamy się z bliskimi, spędzamy czas z przyjaciółmi. Jej wybór zwykle jednak nie należy do najprostszych, a aranżacja wnętrz z sofą w roli głównej często nastręcza nam trudności. W poniższym artykule znajdziesz 5 pomysłów na stylowe urządzenie pokoju z sofą.

Co dwie sofy to nie jedna

A gdyby tak, zamiast jednej sofy do salonu zdecydować się na dwie? Ustawione naprzeciw siebie stworzą doskonałe miejsce spotkań towarzyskich i wspólnej zabawy. Oczywiście to rozwiązanie nie będzie odpowiednie do każdego wnętrza – w małym najprawdopodobniej nie zmieścimy dwóch sof. Z tej opcji będziemy musieli zrezygnować również wtedy, gdy salon w nocy pełni funkcję sypialni. Wówczas rozłożenie sof wymagałoby przestawiania mebli. Jeśli jednak aranżujemy salon większych rozmiarów, z całą pewnością warto tę możliwość rozważyć. 

Wydzielona przestrzeń rozrywki

Jeśli nasz salon połączony jest z jadalnią, warto spróbować rozdzielić przestrzeń na dwie strefy: jadalną i relaksu. Umożliwi nam to sporych rozmiarów kanapa rozkładana w kształcie litery „U”. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, z całą pewnością w naszym salonie nie zabraknie miejsca dla zaproszonych gości! To rozwiązanie również dedykowane jest jednak większym pomieszczeniom.

Podwójna rola sofy

Tradycyjna sofa rozkładana, choć służy przede wszystkim do wypoczynku, podobnie jak sofa w kształcie litery U, oddzieli salon od kuchennej i jadalnej mieszkania. Doskonałym pomysłem dla nieco mniejszych pomieszczeń z aneksem kuchennym jest ustawienie sofy tyłem do miejsca, w którym przygotowujemy posiłki. Jeśli przystawimy do niej niską komodę, zyskamy dodatkowo przestrzeń do przechowywania.

Przytulna przestrzeń wypoczynku

Sofy rozkładane niewątpliwie mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się w salonach, które pełnią jednocześnie funkcję sypialni. Jeśli jednak nie potrzebujemy kanapy do salonu z funkcją spania, dobrym pomysłem będzie zakup niższej sofy obitej miękkim materiałem. Jeśli położymy na niej miękkie poduchy, a obok ustawimy niskie fotele i niewysoki stolik kawowy, zyskamy przytulną przestrzeń, wprost idealną do błogiego wypoczywania.

Stylowy salon

Jeśli zależy nam na stworzeniu stylowego, efektownego salonu, świetną propozycją będzie zakup sofy w intensywnym kolorze, np. turkusowym lub czerwonym. Pozostała część salonu, w tym fotele, powinny być jednak wówczas utrzymane w stonowanych barwach, np. bieli, czerni i szarości. Tak zaaranżowany salon będzie prezentował się modnie i bardzo elegancko!

Urządzenie salonu z sofą w roli głównej jest możliwe w każdym, nawet niewielkim wnętrzu. Wystarczy, że odpowiednio dostosujemy wybór sofy do wielkości i charakteru pomieszczenia, tak, by zakupiony mebel nie przytłoczył i nie zdominował przestrzeni.