powrót

Sofa – z podłokietnikami czy bez?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wybór idealnej sofy do salonu, czy też innego pomieszczenia może naprawdę zająć sporo czasu. Sofa to mebel, którego nazwa ma pochodzenie tureckie, ale jest to dokładnie ten sam sprzęt, który w Polsce przez długie lata funkcjonował pod nazwą kanapa.

Wśród wielu modeli, które oferują nam producenci można się zagubić, a jeśli dodamy do tego jeszcze pytanie o podłokietniki, to może najpierw warto zaparzyć kawę i spokojnie przy filiżance aromatycznego napoju zastanowić się, jak wybrać odpowiedni model sofy.

Zanim zajmiemy się podłokietnikami trzeba rozważyć inną kwestię. Sofy mogą być typowo wypoczynkowe lub takie, które wyposażono też w funkcję spania. Jeśli tu znajdziemy odpowiedź, to zrobimy najważniejszy krok w kierunku podjęcia decyzji. Jeżeli sofa ma służyć jako wygodne siedzisko w salonie, zwykle głównie do oglądania telewizji, to nie potrzebujemy w niej dodatkowej funkcji. Jeśli jednak sofa w ciągu dnia jest meblem wypoczynkowym, a na noc musi przeistoczyć się w łóżko, to konieczny jest nam mebel rozkładany i to najlepiej taki, który będzie także posiadał pojemnik na pościel. Uzbrojeni w taką wiedzę, możemy rozważać dalej.

Z podłokietnikami czy bez?

Ten problem trzeba rozważyć w dwóch aspektach. Pierwszy z nich to użyteczność samych podłokietników. Jeśli sofa ma służyć tylko i wyłącznie jako mebel do siedzenia, to podłokietniki są bardzo przydatne. Można się o nie wygodnie oprzeć i wypoczywać jeszcze bardziej komfortowo. Bardzo często w podłokietnikach ukrywane są schowki, w których wygodnie przechowuje się piloty do sprzętu RTV i inne drobiazgi. 

Jeśli natomiast sofa ma służyć również to spania, to zdecydowanie wygodniejsze są modele bez podłokietników. Pozostawiają więcej przestrzeni i nie przeszkadzają w czasie snu. Gdy weźmiemy pod uwagę względny estetyczne, to trudno w zasadzie oprzeć się wrażeniu, że sofy z podłokietnikami wyglądają na nieco cięższe i bardziej masywne meble. W dużych pomieszczeniach oczywiście nie będzie to w żaden sposób przeszkadzać, ale w małych pokojach może już mieć duże znaczenie.

Sofy bez podłokietników wyglądają na zdecydowanie lżejsze i sprawiają lepsze wrażenie w mniejszych pomieszczeniach. Niektóre ich modele wyglądają bardzo nowocześnie i lekko, co z pewnością w pierwszej kolejności spodoba się młodym ludziom.

Solidna, ale komfortowa sofa

Każda sofa, bez względu na to, czy ma funkcję spania czy nie, musi być po prostu wygodna. Nawet jeśli wybierzemy najlepszy dla nas model w Internecie, to warto udać się do salonu meblowego chociażby po to, by usiąść i sprawdzić, czy rzeczywiście umożliwia ona wypoczynek. Trzeba zwrócić uwagę na długość i wysokość siedziska, bo właśnie odpowiednio dobrane te parametry gwarantują wygodne siadanie i wstawanie z sofy. Mebel powinien odpowiadać nam także pod względem swojej twardości, bo nie jest przecież tajemnicą, że jedni uwielbiają się wręcz wtulać w poduchy sofy, a inni wolą zdecydowanie twardsze podłoże.

Trzeba też sprawdzić, czy oparcie sofy umożliwia właściwe odciążenie kręgosłupa i czy ma odpowiednią dla nas wysokość. Co więcej, ci, którym zależy na funkcji spania, powinni koniecznie sprawdzić sposób rozkładania sofy, tak aby nie przysparzał on im trudności.

Teraz dopiero przyszedł czas na ostateczną decyzję w sprawie modelu, tapicerki i kolorystyki sofy. Jeśli więc podejdziemy do tematu wyboru sofy w ten sposób, to mamy gwarancję, że mebel ten będzie nas cieszył przez długi czas.