powrót

Spędzasz dużo czasu przy komputerze? Postaw na wygodny fotel

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Fotele biurowe to podstawa wyposażenia każdego biura. Tak mówiło się przez lata, ale dziś to stwierdzenie wydaje się być nieco przestarzałe, bo fotel do komputera musi znaleźć się też w każdym domu. Coraz częściej pracujemy w domowym zaciszu i bez niego nie wyobrażamy sobie wielogodzinnego siedzenia nad papierami, książkami czy przed komputerem.

Pozostawanie w pozycji siedzącej przez większą część dnia nie jest naturalne dla człowieka, dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie wygodnego, ergonomicznego siedziska. Niewłaściwa postawa przy biurku jest zwykle przyczyną wielu dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wybierając wygodny fotel biurowy, należy więc zwrócić uwagę na wiele aspektów, które przybliżamy poniżej.

Przede wszystkim ergonomia

Wygodny fotel do komputera musi mieć właściwe oparcie, które powinno być wyprofilowane do kształtu kręgosłupa. Musi ono zapewniać odpowiednie podparcie, dzięki któremu kręgosłup będzie prawidłowo odciążony. Jeśli oparcie nie będzie odpowiednie, osoba siedząca może przyjmować niewłaściwą pozycję, a wielogodzinne siedzenie będzie skutkowało przynajmniej bólami pleców.

Fotele do komputera muszą też mieć miękkie i niezbyt głębokie siedzisko, tak aby osoba siedząca mogła swobodnie opierać nogi o podłogę. Fotel więc należy dobierać do wzrostu użytkownika, a w szczególności do długości jego nóg. Warto zwrócić też uwagę na podłokietniki, które powinny podpierać ręce nie tylko w czasie przerwy w pracy, ale także w sytuacji wykonywania konkretnych czynności.

Bardzo ważna jest też stabilność fotela, a więc pięcioramienna podstawa, do której przymocowane są kółka, jest elementem absolutnie niezbędnym. Fotele biurowe posiadają dziś możliwość regulacji wysokości, a w niektórych istnieje też możliwość dostosowywania kąta oparcia do indywidualnych wymagań.

Styl i estetyka

Oferta foteli biurowych jest niezwykle szeroka. Można je dobrać do każdego wnętrza, zarówno pod względem stylistyki, jak i koloru. W klasycznych gabinetach warto postawić na fotele masywne, o drewnianych elementach ozdobnych, wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Podkreślą one powagę i ekskluzywny charakter wnętrza.

W nowoczesnych pomieszczeniach biurowych najlepiej sprawdzą się fotele lekkie, utrzymane w minimalistycznej stylistyce. W oparciach takich foteli często stosuje się siatki „mesh”, zapewniające osobie siedzącej doskonałą wentylację, która doceniana jest przez cały rok. Latem w czasie upałów fotele z takimi oparciami są znacznie wygodniejsze niż te w całości wykonane ze skór, zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych. Zimą, gdy pomieszczenia są ogrzewane, a powietrze staje się nieprzyjemnie suche, oparcie fotela wykonane z siatki przynosi dużą ulgę każdemu zapracowanemu człowiekowi.

Zupełnie inne fotele uwielbiane są przez młodzież. Ta przede wszystkim kocha rozwiązania mniej standardowe. Stąd dużym powodzeniem cieszą się fotele o ekstrawaganckich pokryciach, na których widnieją przeróżne kolory, a niektóre z nich stanowią nawet niezłą konkurencję dla fototapet.

Nie można też zapomnieć o fanach gier komputerowych, którzy spędzają wiele godzin przed komputerem. To dla e-sportowców producenci zaprojektowali specjalne fotele, które dedykowane są właśnie graczom rozgrywającym mecze i turnieje online. Fotele takie mają specjalnie odchylane oparcia, często aż do pozycji poziomej, co umożliwia komfortowy, krótki wypoczynek pomiędzy rundami ważnych rozgrywek. Każdy element takiego fotela jest wyprofilowany idealnie, a system kółek jezdnych zaprojektowano tak, aby uniemożliwić wkręcanie się kabli, których zwykle jest bardzo dużo wokół stanowiska gracza komputerowego.