powrót

Stelaż pod materac - niezbędny element łóżka do sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Gdy dokonujemy zakupu nowego łóżka, niezbędne jest również dobranie do niego nie tylko materaca, ale również stelaża. Jako że sporo czasu w naszym życiu spędzamy śpiąc, a odpowiedni wypoczynek jest warunkiem naszego zdrowia i sprawnego funkcjonowania, warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie swoich potrzeb. Dzięki temu dokonanie optymalnego wyboru spośród całej oferty stelaży nie będzie tak trudne. Czym się kierować przy wyborze stelaża do łóżka?

Czym właściwie jest stelaż?

Stelaż pod materac to nic innego, jak lekko wygięte, połączone ze sobą drewniane listwy. Mogą być wykonane z drewna sosnowego, bukowego lub brzozowego, a niekiedy wykonuje się je również z metalu. Od tego, jaki stelaż do łóżka wybierzemy, zależeć będzie jakość i komfort naszego snu. Stelaż może sprawiać, że materac będzie twardszy lub miększy, stabilny lub elastyczny. Jeśli będzie nieodpowiednio dobrany, może odkształcać materac i znacząco obniżać wygodę i komfort jego użytkowania.

Rodzaje stelaży

W sklepach z wyposażeniem dostępne są różnego rodzaju stelaże, które zwykle dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Najtańsze, a zarazem najbardziej popularne są proste stelaże z drewna sosnowego, bukowego czy brzozowego. Niektóre z nich są dodatkowo wzmacniane lub wyposażone w regulację w strefach środkowej, lędźwiowej czy na wysokości zagłówka. Spośród dostępnych w sklepach stelaży możemy wybrać model nieregulowany lub regulowany manualnie lub elektrycznie. Warto pamiętać, że do tego typu stelaży dobieramy wyłącznie materace piankowe lub lateksowe – sprężynowe mogłyby ulec uszkodzeniu, podobnie jak te, w których konstrukcji użyto płyty kokosowej. Istotny jest także fakt, czy stelaż pokryty jest ochronną folią, która zabezpiecza go przed wilgocią i zniszczeniem.

Funkcjonalność

Coraz większą popularnością cieszą się stelaże regulowane ręcznie, które na stałe montuje się w ramie łóżka. Dzięki możliwości regulacji uniesienia nóg lub głowy, jesteśmy w stanie dostosować materac do naszych indywidualnych potrzeb, tak, by zapewnić sobie najwygodniejszą pozycję i najlepszą jakość snu. Takie stelaże polecane są przede wszystkim do materacy piankowych i lateksowych, natomiast niewskazane są dla materacy sprężynowych. Droższą alternatywą są materace regulowane elektrycznie – wykonywane są z trwałych, niezawodnych materiałów i w przeciwieństwie do materacy regulowanych ręcznie, można je obniżać i unosić w wielu strefach. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla miłośników komfortowego, luksusowego wręcz wypoczynku, ale także osób obłożnie chorych.

Rozmiar stelaża

W sklepach znajdziemy materace do spania różnej wielkości, do których dopasować możemy odpowiedni stelaż. Inny wybierzemy, jeśli kupujemy materac 160 × 200, a inny, jeśli decydujemy się na podwójny materac 200 × 200. Niezależnie jednak od tego, czy stawiamy na materace 160 × 200, czy na większe bądź mniejsze, powinniśmy zwracać uwagę na jakość użytych do ich konstrukcji materiałów.

Jaki stelaż wybrać do swojej sypialni? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wybór, aby był trafiony, powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Dokonując go, warto dokładnie je przeanalizować, by podjąć najlepszą dla siebie decyzję.