powrót

Stół wigilijny - przykładowe aranżacje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Okres świąteczny to czas spotkań z najbliższymi. Wspólnie zasiadamy do wigilijnego stołu, przy którym spożywamy potrawy, rozmawiamy, śpiewamy kolędy, śmiejemy się, a czasem również wzruszamy… Czas przy stole umilają uroczysta zastawa stołowa i ozdoby, które cieszą oko i podkreślają atmosferę oraz wyjątkowość danej chwili. Na jakie naczynia i bożonarodzeniowe dekoracje się zdecydować?

Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?

Zwyczajowo na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw. Zawsze warto również znaleźć miejsce na dodatkowe nakrycie, pod którym należy umieścić wiązkę siana. Tradycyjnie na stole znajduje się także biały obrus, jednak we współczesnych aranżacjach coraz chętniej wprowadzane są kolory - sięgamy zatem po barwne bieżniki, które znacznie ożywiają wygląd wigilijnego stołu. Dekoracja stołu na Boże Narodzenie to kwestia indywidualna - można postawić zarówno na stonowane kolory, jak i kontrastowe zestawienia.

Stół wigilijny ze złotymi dekoracjami

Miłośnikom stylu glamour z pewnością przypadnie do gustu wystrój świątecznego stołu w kolorze złota. Odcień tego drogocennego kruszcu wyjątkowo prezentuje się w towarzystwie czerni, granatu czy ciemnej zieleni. Decydując się na taki krok w dekoracji wigilijnego stołu, warto postawić na złote świeczniki, które wraz z zapalonymi świecami dodają blasku i ciepła każdej świątecznej aranżacji. Totalnym must have w stylu glamour są również złote sztućce i naczynia z minimalistycznymi zdobieniami w tym samym kolorze. Połyskujący brzeg talerzy, misek lub kieliszków na pewno skradnie serca wszystkim miłośnikom eleganckiego i jednocześnie luksusowego designu.

Dekoracje bożonarodzeniowe w stylu eko

Coraz większą popularnością w aranżacji cieszy się styl, w którym królują elementy i kolory przyrody. Świąteczne dekoracje na wigilijny stół mogą być zachowane również w tej konwencji. W takiej aranżacji warto postawić na naturalne materiały oraz dekoracje, wzory i kolory nawiązujące do przyrody. Na stole mile widziane będą na przykład kubki ze świątecznym wzorem oraz szklane naczynia, przy których znajdą się serwetki z motywem przyrody. Charakterystyczne, świąteczne dekoracje dla tego stylu to bombki zdobiące gałązki żywego świerku oraz świece na drewnianych świecznikach. Coraz częściej na wigilijnych stołach pojawiają się także odcienie szarości. Ten uniwersalny kolor wspaniale komponuje się z dekoracjami nawiązującymi do przyrody - prawdziwymi choinkami, drewnianymi ozdobami, a także akcesoriami z leśnym motywem.

Jasne dekoracje stołu wigilijnego

Biały krajobraz za oknem stanowi dla wielu osób nieodłączny element świąt. Niektórzy nie wyobrażają sobie tego czasu bez śniegu - można zatem przenieść to na nasz stół. W aranżacji świątecznej można wykorzystać biały jako kolor przewodni. Białe talerze, miski, kubki, patery, obrusy, a nawet serwetki optycznie rozjaśnią wnętrza i wprowadzą do każdej jadalni iście świąteczną atmosferę. W takiej aranżacji sprawdzą się także koronkowe ozdoby, kryształowe lub szklane naczynia oraz białe bombki. Biel zastawy stołowej podbiją również skrzące się dekoracje - srebrzyste oraz brokatowe, nawiązując jednocześnie do mroźnej aury za oknem.

Stół świąteczny z czerwonymi dodatkami

Białe naczynia to podstawa do stworzenia niemalże każdej aranżacji - wystarczy dodać do nich dekoracje w ulubionym kolorze czy stylu. Warto postawić na głęboką czerwień, która symbolizuje miłość i ciepło. Będzie świetnie się wyróżniała i stworzy elegancką aranżację świąteczną, która wprowadzi do wnętrza uroczysty nastrój. Dekoracja stołu na Boże Narodzenie z wykorzystaniem czerwonych dodatków powinna zatem obejmować modne akcesoria, takie jak bieżnik lub obrus, świece, bombki, serwetki, a także oryginalne dekoracje z motywem świątecznym: gwiazdki, renifery czy choinki.

Świąteczny stół skupia wokół siebie całą rodzinę - zarówno tę bliższą, jak i dalszą. Aranżacja stołu stanowi tło dla biesiadnej uczty w gronie najbliższych osób, podkreśla uroczystą atmosferę oraz wprowadza do wnętrza nutkę świątecznej magii. To, w jaki sposób ozdobimy stół, zależy od indywidualnych preferencji domowników oraz stylu, w którym utrzymane jest wnętrze.

Dekorowanie stołu wigilijnego z bliskimi stanowi zazwyczaj część świątecznego rytuału. Przy jego aranżacji warto trzymać się jednej zasady: jeśli decydujemy się na kolorowe dodatki, warto, by naczynia na stole były w jasnym odcieniu. Jeśli natomiast wybieramy stonowane odcienie bieżników, serwetek i dekoracji, wówczas dla przełamania tej kolorystyki można postawić na oryginalne naczynia i sztućce. Najważniejsze jest jednak to, by cieszyć się z każdej chwili spędzonej z bliskimi - zarówno tej, podczas dekorowania stołu świątecznego, jak i tej, gdy wspólnie do niego zasiadamy.