powrót

Stół do jadalni na rodzinne spotkania

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wybór stołu do jadalni, który spełnia zarówno wymogi funkcjonalne, jak i estetyczne, może okazać się niełatwym zadaniem. W końcu mebel ten ma za zadanie skupiać wokół siebie domowników, stanowiąc tym samym centrum rozmaitych spotkań. Jego rola wydaje się więc nieoceniona w nadchodzącym okresie świąt i karnawału. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając stół do jadalni?

Jak dobrać stół, aby zadbać o komfort gości?

Zarówno wymiary, jak i kształt stołu w znacznym stopniu decydują o funkcjonalności jadalni. O ile właściciele przestronnych pomieszczeń nie mają dużych ograniczeń w jego wyborze, to w przypadku małych wnętrz warto pamiętać o kilku kwestiach.

Jeśli jadalnia jest niewielka lub stanowi integralną część kuchni, z pewnością warto rozważyć zakup stołu rozkładanego. Taki mebel okaże się praktycznym rozwiązaniem w trakcie okazjonalnych spotkań rodzinnych, m.in. świąt bożonarodzeniowych, sylwestra czy uroczystości z okazji karnawału. Jeśli model ma być ustawiony w salonie o małej powierzchni, jednym z wariantów jest zakup praktycznego ławostołu.

Chcąc zadbać o komfort wszystkich domowników oraz potencjalnych gości, należy przyjrzeć się parametrom mebla. W trakcie wyboru stołu do jadalni warto upewnić się, czy powierzchnia rozłożonego blatu uwzględnia:

  • minimum 20 cm odstępu pomiędzy siedzącymi osobami,
  • około 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu na jednego gościa.

Ponadto mebel powinien być umieszczony w odległości co najmniej 75 cm od ściany. W efekcie nie zostanie ona zarysowana przez oparcia krzeseł, a siedzące osoby będą miały zapewnioną swobodę ruchów. Poza tym powierzchnia blatu musi być na tyle obszerna, aby w części centralnej można było ustawić wszystkie potrawy oraz świąteczne dekoracje.

Kształt blatu

Drugim ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego kształtu stołu do jadalni. Wbrew pozorom modele z okrągłym blatem sprawdzą się zarówno w małych, jak i przestronnych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że zwykle najlepiej prezentują się, gdy są ustawione w ich centralnej części lub we wnętrzach z półokrągłym wykuszem z oknami. Ze względów estetycznych i funkcjonalnych, nie powinny być umieszczane zbyt blisko ściany. Warto dodać, że ich opływowy kształt (ze względu na brak ostrych krawędzi) jest bezpiecznym rozwiązaniem dla najmłodszych domowników i gości.

Z kolei stoły kwadratowe i prostokątne można z łatwością dosunąć do ściany lub ustawić w kącie pomieszczenia. Pozwalają tym samym na zaoszczędzenie cennego metrażu w mniejszych mieszkaniach. W zależności od rozmiaru mogą stanowić zarówno najważniejszy punkt strefy jadalnianej, jak i uzupełnienie niewielkiego salonu z aneksem kuchennym.

Stół do jadalni w klasycznym stylu

Poza funkcjonalnością i komfortem, wybrane krzesła i stół do jadalni powinny współgrać z wystrojem danego wnętrza. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań powinni zwrócić uwagę na modele w różnych odcieniach drewna. Bogata kolorystyka wykończenia pozwoli z łatwością znaleźć komplet, który będzie łączył się z pozostałymi meblami w jadalni czy salonie. Ciemny brąz podkreśli elegancki charakter aranżacji, z kolei odcień dębu sonoma rozświetli pomieszczenie. Stoły rozkładane w kolorze naturalnego drewna stanowią ponadczasowe rozwiązania, a także efektownie łączą się z wszelkimi dekoracjami, które zdobią blat w trakcie ważnych uroczystości. W wydaniu klasycznym można je śmiało zestawić z krzesłami z tapicerowanym siedziskiem.

Jeśli jednak domownikom zależy na wprowadzaniu do wnętrza stylu prowansalskiego czy angielskiego, z pewnością warto zapoznać się z modelami w białym kolorze. Doskonale wpisują się w ten charakter stoły z okrągłym blatem lub umieszczone na nogach o nieco falowanej formie. Zwolennicy aranżacji inspirowanych stylem sielskim czy rustykalnym mają m.in. do dyspozycji modele osadzone na krzyżakowej konstrukcji nóg. Tego typu stoły harmonijnie współgrają z jasnymi krzesłami z tapicerowanym siedziskiem. Warto, aby ich oparcia obejmowały listewki krzyżujące się w prosty, lecz efektowny wzór.

Nowoczesne stoły do jadalni

W zależności od charakteru aranżacji, w trakcie urządzania współczesnych wnętrz można sięgać zarówno po minimalistyczne stoły (np. w przypadku stylu skandynawskiego), jak i modele lakierowane na wysoki połysk (pasujące do stylu modernistycznego). Nowoczesne stoły do jadalni bardzo często stanowią efekt połączenia różnych materiałów - np. metalowych nóg i drewnianego blatu, co doskonale sprawdza się we wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym. We współczesnych aranżacjach pojawiają się także geometryczne formy. Wystarczy zapoznać się z ofertą stołów do jadalni, które umieszczone zostały na oryginalnych podstawach, np. w kształcie litery V, zygzaka czy w postaci masywnej kolumny.

Okrągły, prostokątny czy kwadratowy - na który model się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualną kwestią. Istotne bowiem jest odpowiednie dopasowanie stołu do wnętrza, zarówno pod względem jego rozmiaru, funkcjonalności, jak i stylistyki.