Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Styl afrykański w mieszkaniu – ciekawe aranżacje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Afryka od wieków intryguje, rzucając niemal mistyczny urok na tych, którzy mieli szczęście choć raz w życiu ją odwiedzić. Niezależnie od tego, czy myśląc: „styl afrykański”, widzisz wnętrza z oscarowej produkcji „Pożegnanie z Afryką” z Meryl Streep, czy też na myśl przychodzą Ci raczej plemienne maski i skóry zebr – dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak przenieść magię Czarnego Lądu wprost do swojego domu.

Skąd brać inspiracje do urządzenia mieszkania w stylu afrykańskim? Styl kolonialny w filmach

Jeśli damy się ponieść słynnej powieści Karen Blixen, wkrótce znajdziemy się w latach 20. XX wieku, kiedy Afryka Wschodnia była dużą kolonią angielską. Dla nowych osadników istotne było wówczas zachowanie komfortu typowego dla swoich europejskich posiadłości, dlatego sprowadzali do kolonii cały swój dobytek, w tym meble, odzież, porcelanę itd. Zlecali również lokalnym rzemieślnikom wytwarzanie mebli w stylu europejskim, ale z dostępnych materiałów: włókien naturalnych, skór zwierząt, surowców z lasów tropikalnych itp. Powstały w ten sposób styl kolonialny charakteryzował się typową dla ówczesnej Europy elegancją i luksusem (na wzór stylu wiktoriańskiego i późniejszego belle époque), ale z nutą egzotyki.

Jeśli chcesz urządzić swoje wnętrze w stylu afrykańskim, mamy dla Ciebie kluczową wskazówkę: wyobraź sobie, że podróżujesz na kontynent, gdzie dominuje dzika i potężna natura, nieznana flora i fauna. Kontynent, gdzie miesza się prostota, mistycyzm i niesamowita mądrość. Dzięki temu zaczniesz prawidłowo podchodzić do tego szalenie inspirującego wystroju wnętrz. Jakie są podstawowe wyznaczniki stylu afrykańskiego we wnętrzach? Sprawdź!

Styl afrykański w mieszkaniu – podstawowe wyznaczniki i charakterystyczne dodatki

Styl afrykański opiera się głównie na kontrastach, nadrukach i bogactwie dekoracji i faktur. To zdecydowanie nie jest opcja dla minimalistów. Nawet pod definicją „meble afrykańskie” możemy znaleźć szeroką gamę wariacji, co wynika z różnorodności etnicznej, z jaką mamy do czynienia w Afryce (Maroko, Egipt, społeczeństwa plemienne). Niemniej jednak istnieje kilka wspólnych cech charakterystycznych dla stylu afrykańskiego:

  • materiały naturalne: w domu w afrykańskim stylu nie ma miejsca na plastik. Najpopularniejszym materiałem jest drewno używane zarówno do produkcji mebli, jak i dekoracji. Ciężkie, masywne meble z drewna doskonale idą w parze z naturalnymi, lekkimi materiałami takimi jak rattan, bambus czy juta;
  • mnogość ozdób i przedmiotów dekoracyjnych: można wśród nich wyróżnić duże plemienne maski, figurki afrykańskie, kosze dekoracyjne z trawy morskiej. Jest też dużo miejsca na ceramikę i terakotę (świeczniki, wazony, misy) – zarówno malowaną, jak i pozostawioną w kolorze naturalnym;
  • Afryka od razu przywodzi na myśl zebry, lwy, antylopy, słonie i inne zwierzęta sawanny. Zamożni europejscy koloniści podróżujący na Czarny Ląd często wieszali na ścianach trofea – wypchane głowy zwierząt czy rogi, a na podłogach kładli skóry jako dywany. We współczesnej wersji możemy na szczęście sięgnąć po znacznie bardziej zrównoważone alternatywy – w Salonach Agata znajdziesz tkaniny i dywany z motywami safari. Udekoruj mieszkanie różnymi motywami zwierzęcymi; pozornie „gryzące się” wzory są wręcz wskazane i tylko potęgują egzotyczny charakter wnętrza;
  • rośliny – na afrykańskiej sawannie próżno szukać świeżych, zielonych roślin. Krajobraz obfituje raczej w trawy i pojedyncze drzewa, za to potężnych rozmiarów (baobaby, akacje, palmy). Jeśli salon, sypialnię, łazienkę czy kuchnię w stylu afrykańskim udekorujesz suchymi trawami i liśćmi włożonymi np. do wazonów z wikliny, aranżacja tylko na tym zyska. Zachęcamy do przejrzenia działu „Sztuczne kwiaty, rośliny i gałązki” w naszym sklepie online – znajdziesz tam trawy pampasowe, pióra, złocone liście ozdobne, trzcinę – wszystkie doskonale uzupełnią wnętrza urządzone w stylu etno.

Barwy stylu afrykańskiego – kolory ziemi, czerń, biel i złoto w mieszkaniu

Aranżacja domu w stylu afrykańskim opiera się głównie na ciepłych kolorach ziemi: od ciemnych czerwieni po najdelikatniejsze beże. Barwy nawiązują do wypalonej słońcem trawy, skór zwierząt, piasku. Od czasu do czasu pojawia się odrobina zieleni, która to jednak nigdy nie jest zbyt żywa i narzucająca się. Przeważają zatem jasne i ciemne brązy, wybarwienia drewna takie jak mahoń, heban, wenge i palisander. „Żywość” mebli i dodatków kontrastuje z bielą ściany – tutaj jako drobny akcent może pojawić się intensywna żółć przywodząca na myśl makijaż ludów plemiennych.

Z kolei głęboka czerń na ścianie może pomóc podkreślić niektóre elementy we wnętrzu – na jej tle wspaniale będą odznaczały się wszelkie złote dodatki: lampy, ramki, lustra dekoracyjne itd. Te ostatnie doskonale rozświetlają zbyt ciemne otoczenie, wprowadzając nieco pożądanego blasku. Również czerń i biel to właściwe połączenie w pokoju w stylu afrykańskim – sugerujemy wprowadzenie tych barw zwłaszcza jako motyw zebry. Nie wolno tu jednak przesadzić: dywan, poszewki na poduszki czy jedna większa dekoracja ścienna w zupełności wystarczą.

W zależności od rejonu, który nas zainspirował, można sięgnąć również po błękity, turkusy i żywe czerwienie charakterystyczne dla Maroka, albo też barwy znacznie bardziej stonowane: beż, brąz, przydymione pomarańcze naturalnie kojarzące się z egipską ziemią spaloną od skwaru słońca. 

Mnogość faktur i materiałów – trójwymiarowa egzotyka w afrykańskich wnętrzach

Pokój na styl afrykański absolutnie nie powinien być „płaski”. Dzięki zestawianiu różnych oryginalnych faktur i tkanin w aranżacjach można z łatwością osiągnąć efekt trójwymiaru – dowolnie łącz ze sobą gładkie skóry, miękkie, pluszowe tkaniny, szorstki ręcznie tkany len i lekkie, prześwitujące woale. Rustykalne, surowe i ciężkie tkaniny najlepiej nadają się na dywaniki, poduszki lub dekoracje ścienne, a len i cienką bawełnę można wprowadzić jako pościel na łóżka czy zasłony. 

Jeśli masz szczęście posiadać w sypialni łóżko z baldachimem, udekoruj je półprzezroczystą białą tkaniną, a niemal natychmiast przeniesiesz się do Afryki. Włókna roślinne powinny znajdować się w całym domu, np. w postaci lamp z plecionki lub wikliny, jutowej otomany czy koszy sizalowych jako donic na roślinność. Tego typu materiały nadają otoczeniu naturalny, a jednocześnie elegancki i prosty wygląd, idealnie oddający afrykańską stylistykę.

Urządzasz mieszkanie w afrykańskim stylu? Tych błędów nie popełniaj!

Urządzając wnętrza w stylistyce afrykańskiej, łatwo o przesadę. Oto najczęstsze błędy w aranżacji:

  • zbyt wiele stylów mebli razem: tradycyjne kolonialne meble wzorowane na stylu afrykańskim już same w sobie są mieszanką różnych tradycji. Obierz jeden wzór, wzbogacając go elementami zaczerpniętymi z innych kultur, ale starannie dobranymi;
  • przewaga ciemnych kolorów, zwłaszcza w małym pomieszczeniu: wystrój domu w afrykańskim stylu wbrew pozorom nie jest ponury i przytłaczający, a jasny, rozświetlony. Nie brakuje w nim bynajmniej ciemnych barw, jednak raczej jako element akcentujący niż dominujący;
  • zbyt dużo dekoracji – choć jest to niezbędny element aranżacji w stylu afrykańskim, nie przesadzaj z bibelotami. Kilka starannie wyselekcjonowanych elementów w zupełności wystarczy;
  • wszechobecny motyw zwierzęcy – wzorów safari używaj oszczędnie. Choć możesz bez problemu zestawić obok siebie motyw zebry, żyrafy i lamparta, niech nie zdominują wnętrza.

Wiesz już wszystko o afrykańskim stylu? Teraz czas wprowadzić odrobinę Czarnego Lądu do Twojego mieszkania. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w stacjonarnych Salonach Agata oraz w naszym sklepie internetowym.

Meble i akcesoria do wnętrza w stylu afrykańskim