Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Styl transitional – jak wygląda? Cechy charakterystyczne

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Niektórych w aranżacji wnętrz pociągają tradycyjne, ozdobne linie, a innych wprost przeciwnie: te eleganckie i minimalistyczne, typowe dla współczesnego designu. Istnieje jednak kompromis, który może zadowolić zarówno jednych, jak i drugich. Styl transitional (przejściowy), bo o nim mowa, to hybryda, która łączy tradycję z nowoczesnością.

Wypełnia niejako lukę między starym a nowym, jednocześnie nie faworyzując żadnego z nich. Całość aranżacji sprawia wrażenie absolutnie ponadczasowej, bogatej w różne tekstury, odcienie i materiały wykończeniowe, a przy tym niezwykle przyjaznej dla użytkownika. Zaintrygowaliśmy Cię? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest transitional style, który tak podbił serca trendsetterów w mediach społecznościowych.

Sypialnia w stylu transitional
x
Lampa wisząca kule czarna MEFISTO 8

Lampa wisząca kule czarna MEFISTO 8

899,-
x
Dywan z wiskozy FRINGLE SREBRNY/NIEBIESKI 120x170 cm, z frędzlami

Dywan z wiskozy FRINGLE SREBRNY/NIEBIESKI 120x170 cm, z frędzlami

x
Łóżko kontynentalne z pikowanym wezgłowiem DAPHNE 160x200 cm

Łóżko kontynentalne z pikowanym wezgłowiem DAPHNE 160x200 cm

3269,-
x
Fotel DUNNI

Fotel DUNNI

Styl transitional a inne style – różnice i podobieństwa

Aby lepiej nakreślić Ci podstawy tego oryginalnego wzornictwa, zaczniemy od tego, czym styl transitional... nie jest. Czy bliżej mu do modernizmu, czy może do drugiej strony wnętrzarskiego bieguna – vintage? Odpowiadamy: do żadnego z nich. To może należałoby go wrzucić do przysłowiowego jednego worka ze stylem eklektycznym? Przecież i w nim miesza się stare z nowym, tworząc nieraz iście oryginalną mieszankę. Właśnie: transitional nie jest niczym wybuchowym. Podczas gdy w eklektyzmie musi się dużo dziać, styl przejściowy jest wyważony. Eklektyzm nie przestrzega rygorystycznie „porządku”, ale styl transitional... również. To może modern classic?

Pod wieloma względami oba style można ze sobą utożsamiać. Założeniem obu z nich jest zgrabne połączenie tradycji z nowoczesnością, jednak każdy z nich robi to na swój sposób: nowoczesna klasyka czerpie z tego, co najlepsze z obu stylów: cząstka klasyki opiera się zmieniającym się trendom i chwilowym modom, natomiast nowoczesność wprowadza nieco więcej prostych linii, minimalizmu, ale i współczesnych rozwiązań w dziedzinie technologii. Pod tymi względami zupełnie przypomina styl przejściowy! Różnica polega jednak na tym, że pierwszy jest nieco bardziej teatralny, a drugi – powściągliwy. Modern transitional wprowadzi zatem do wnętrza większą harmonię, symetrię i spokój, a do tego bardziej formalny charakter i sporą dawkę przytulności.

Dekoracje do wnętrz w stylu transitional
x
Lustro w srebrnej ramie VERONA 88x88 cm

Lustro w srebrnej ramie VERONA 88x88 cm

349,-
x
Biurko czarne fornirowane z 2 szufladami HAVONA

Biurko czarne fornirowane z 2 szufladami HAVONA

x
Lampa stołowa CRYSTAL II 3

Lampa stołowa CRYSTAL II 3

599,-

Dom transitional style – najważniejsze zasady łączenia starego z nowym

Chcesz zaprosić modny styl transitional do salonu, sypialni, kuchni lub dowolnego pomieszczenia w domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najpierw nadaj wnętrzu odpowiednie kolory, a potem dołóż wyposażenie – meble i dodatki. Oto najważniejsze zasady, które pomogą Ci stworzyć udaną aranżację.

  1. Kolorystyka we wnętrzach w stylu przejściowym mocno skłania się ku neutralnym, podstawowym tonom: kość słoniowa, beże i niezliczone wariacje podobnych odcieni często łączą się z głębszymi odcieniami brązu, tworząc prosty moodboard – tablicę nastrojów zarysowującą główny kierunek aranżacji. Ta prostota tonalna pozwala skupić się na różnorodności tekstur i materiałów: tapicerce mebli wypoczynkowych, zasłonach, dywanach i innych tekstyliach.
  2. Kluczowymi elementami we wzornictwie przejściowym są wszelkie wysokiej jakości surowce: szlachetne gatunki drewna, granit i marmur, naturalne materiały, takie jak skóra, zamsz, len czy wełna. Wszystkie użyte w aranżacji transitional materiały mają podnosić prestiż pomieszczenia i maksymalizować komfort użytkowania.
  3. Meble przybierają raczej tradycyjne formy: mogą być gabarytowo większe i mieć bardziej opływowy kształt. Brakuje w nich jednak misternych detali i rzeźbień charakterystycznych dla prawdziwie tradycyjnych mebli przykładowo w stylu ludwikowskim. Świetnie sprawdzą się np. narożniki z Salonów Agata z pikowanymi oparciem lub welurowe sofy chesterfield. Aby jednak nieco przełamać klasykę i zrównoważyć wnętrze zbyt mocno idące w stronę klasycyzmu, postaw w ich towarzystwie bardziej współczesny fotel wypoczynkowy, np. model obrotowy na metalowych nóżkach. Nowoczesne kształty mogą również przybrać meble i dodatki o mniejszym rozmiarze: konsole, regały, stoliki i ławy czy oświetlenie. Możesz wprawdzie wybierać finezyjne żyrandole, jednak pamiętaj, by nie zdominowały pomieszczenia i nie poprowadziły wystroju zbytnio w kierunku glamour lub retro.
  4. Ogranicz dekoracje. Ponieważ styl transitional kładzie nacisk na minimalizm, każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Jeśli koniecznie chcesz wprowadzić dekoracyjny akcent, możesz to zrobić na ścianie, np. w postaci prostej sztukaterii czy dużego zdobnego lustra w złotej lub srebrnej ramie. Pamiętaj jednak, że w stylu transitional słowo-klucz to umiar.
Dodatki do sypialni w stylu transitional
x
Obraz Line Art Twarz LINEAR II 43x53 cm

Obraz Line Art Twarz LINEAR II 43x53 cm

69,90
x
Obraz Line Art Kobieta LINEAR I 43x53 cm

Obraz Line Art Kobieta LINEAR I 43x53 cm

69,90
x
Lampa wisząca MARCO 2077

Lampa wisząca MARCO 2077

179,-

Gdzie sprawdzi się styl transitional?

Styl przejściowy jest świetny dla tych, którzy nie mają ulubionej epoki, jaką chcieliby obrać za wzór w swoich czterech kątach. Daje sporo swobody i stosunkowo duże pole do aranżacyjnych eksperymentów. Możesz do niego wprowadzić zarówno rozwiązania kojarzące się ze stylem nowoczesnym – np. futurystyczną lampę czy ażurowy metalowy regał – jak i dowolny antyk po dziadkach, np. ludwikowską konsolę na giętych nóżkach, do której czujesz szczególny sentyment. Ten styl spodoba się więc zarówno osobom dojrzałym, jak i młodym, zwłaszcza tym z nieco artystyczną duszą. Jedno jest jednak pewne: styl transitional zapewni Ci absolutny spokój, harmonię i przytulność, których tak bardzo w tym zabieganym tempie życia potrzebujesz – a Salony Agata z dumą będą Ci w tym towarzyszyły!