Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Co to jest inteligentny dom? Smart rozwiązania do domu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Ogrzewanie, które samo się włącza, kiedy wychodzisz z pracy; automatyczny sterownik klimatyzacji uruchamiający chłodzenie, gdy temperatura w pomieszczeniu wzrasta; oświetlenie, które zapala się raz na jakiś czas, kiedy jesteś na wakacjach, by odstraszyć potencjalnych złodziei – nie, to nie jeden z odcinków kreskówki „Jetsonowie”, dom Marty’ego McFly z „Powrotu do przyszłości II” ani żadna inna wizja XXII wieku.

Inteligentny dom, czyli smart dom, to system, dzięki któremu już dziś możesz zmienić swoje lokum w maszynę, która potrafi podejmować własne decyzje na podstawie określonych przez Ciebie reguł. W ten sposób oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ w ekonomiczny sposób zużywasz prąd i gaz, a także zapewniasz sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Co to jest inteligentny dom? Przekonaj się!

Co to jest inteligentny dom? Charakterystyka

W tradycyjnym domu każdy system elektryczny, na przykład zarządzający oświetleniem, ogrzewaniem albo bramą wjazdową czy garażową, funkcjonuje osobno i nie ma możliwości skoordynowania ich między sobą. Nawet jeśli mamy na przykład pilot do zdalnego sterowania bramą albo żarówkami w całym pomieszczeniu, systemy te działają niezależnie.

W inteligentnym mieszkaniu lub domu wykorzystuje się nowoczesne technologie i instaluje w pomieszczeniach sieć czujników działających na zasadzie zaawansowanego monitoringu – mierzą one na przykład temperaturę, wilgotność, wykrywają ruch i światło. Pobrane informacje czujniki wysyłają za pośrednictwem internetu do centralnego systemu zarządzania, a oprogramowanie samo decyduje, kiedy należy przykładowo włączyć ogrzewanie, zarządzać klimatyzacją albo podnieść rolety w sypialni.

Smart dom

Jak jeszcze działa inteligentny dom? Jego ogromna zaleta to możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami z poziomu smartfona każdego z domowników. Dzięki wspólnej aplikacji dla wszystkich urządzeń możliwe jest dostosowanie oświetlenia, temperatury, uruchomienie zraszacza do trawy i wiele innych czynności – nawet kilka tysięcy kilometrów od drzwi Twojego mieszkania!

W jakie produkty dla inteligentnego domu warto się zaopatrzyć?

Inteligentny budynek może być wyposażony w całą armię inteligentnych urządzeń. Częścią instalacji dla dużego domu może być moduł sterujący bramą wjazdową i garażową, a w ogrodzie być może przyda się automatyczny system zraszaczy do trawy oraz samojeżdżąca kosiarka. Konieczne mogą się też okazać kamery pozwalające na monitoring najbliższych okolic budynku. W wyżej wymienione rozwiązania z całą pewnością warto inwestować, jednak należy na nie znaleźć odpowiedni budżet. Istnieją jednak znacznie mniej kosztowne rozwiązania, które możesz wprowadzić niemalże od zaraz.

Urządzenia do domu lub mieszkania, które warto kupić bez względu na rozmiar i warunki nieruchomości, to przede wszystkim inteligentne oświetlenie: szynoprzewody, spoty i reflektorki oraz taśmy LED tworzące zróżnicowane, nastrojowe światło, którym możesz sterować za pomocą aplikacji w smartfonie. Warto również zainwestować w sterowniki ogrzewania – dzięki temu zoptymalizujesz rachunki.

Lampy smart

Jak działa inteligentny dom?

Przykłady tego, na czym polega koncepcja inteligentnego domu, można mnożyć w nieskończoność. Pokazaliśmy Ci już kilka scenariuszy, w których technologia smart domu daje Ci niesamowity komfort i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Wyobraź sobie jednak, że z pomocą tej samej aplikacji, którą sterujesz oświetleniem albo ogrzewaniem, możesz zarządzać również domowymi sprzętami RTV i AGD. Co to znaczy? Za pośrednictwem sieci Wi-Fi możesz na przykład zmienić utwór grany przez odtwarzacz muzyki, wyłączyć telewizor w salonie, leżąc już wygodnie w łóżku albo połączyć aplikację do zarządzania domem z urządzeniami innych marek, na przykład robotami odkurzającymi albo oczyszczaczami powietrza.

Co jeszcze oznacza, że dom jest inteligentny? Jeśli poświęcisz chwilę na nauczenie go pewnych zachowań i reguł, nigdy więcej nie będziesz myśleć o tak prozaicznych czynnościach, jak odkurzanie podłóg czy podlewanie trawnika. Ba, nie poświęcisz nawet kilkunastu sekund na wciśnięcie przycisku „play” – wystarczy ustalenie w aplikacji, że zraszacze mają się uruchamiać co trzeci dzień o siódmej rano, a odkurzacz rusza do pracy o tej samej porze, kiedy Ty wsiadasz do samochodu i otwierasz garaż.

Czy inteligentny dom to oszczędność rachunków?

System „inteligentny dom” nie jest bynajmniej czymś, co kosztuje grosze, ale pamiętaj, że ta inwestycja naprawdę szybko się zwraca. Ergonomiczne zarządzanie zasobami takimi jak prąd, gaz czy woda przekłada się na realne oszczędności, które widać w rachunkach. W czasach, gdy media są coraz droższe, każda oszczędność jest na wagę złota.

W jaki sposób inteligentne zarządzanie domem ogranicza zużycie prądu i gazu? Czujniki rozlokowane we wszystkich pomieszczeniach na bieżąco monitorują temperaturę i uruchamiają ogrzewanie (np. w formie pieca gazowego) tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Podobnie jest w przypadku automatyzacji podlewania trawnika albo wyłączania świateł.

Inteligentny dom

W jaki sposób zarządza się inteligentnymi systemami w domu?

Całym systemem smart domu jesteś w stanie zarządzać, używając wyłącznie smartfona. Aplikacja na telefon będzie wysyłać komunikaty do urządzeń sterujących na tej samej zasadzie jak dobrze każdemu znany pilot do telewizora.

Aplikację możesz zainstalować na urządzeniu każdego domownika i powiązać poszczególne telefony ze sobą – dzięki temu każdy z Was będzie mógł zarządzać Waszymi czterema kątami, a zgubienie albo awaria jednej z komórek nie będzie stanowić problemu.

Zalety korzystania z inteligentnych rozwiązań w domu

Poruszyliśmy już kwestię oszczędności czasu i pieniędzy. Jakie jeszcze plusy ma budynek lub mieszkanie zarządzane w trybie inteligentnego domu?

Dla osób zabieganych ogromną zaletą jest „wolna głowa” – dzięki systemowi inteligentnego zarządzania domem nie muszą już myśleć o wielu codziennych czynnościach ani pamiętać o tym, kiedy ostatni raz zajmowali się ogrodem. Nie wykonują też setek drobnych czynności, takich jak otwieranie i zamykanie bramy wyjazdowej za każdym razem, kiedy opuszczają dom. W dłuższej perspektywie to wszystko składa się na sporą ilość zaoszczędzonego czasu, który można poświęcić na inne zajęcia albo po prostu na relaks.

Wielu użytkowników smart domów ceni sobie też zwiększony poziom bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach. Nie mówimy tu wyłącznie o monitoringu i czujnikach ruchu, które mogą wykryć intruza na posesji, albo automatycznie włączanym oświetleniu, telewizorze czy muzyce celem odstraszenia włamywaczy czających się na Twój dom w trakcie urlopu lub delegacji. Inteligentny dom wykryje również pożar i uruchomi odpowiednie zabezpieczenia, a jeśli dojdzie do zalania, samodzielnie odłączy zasilanie od pobliskich urządzeń, by nie doszło do niebezpiecznego zwarcia. Umożliwi Ci również ustalenie indywidualnego kodu dostępu do domu dla usługodawców, na przykład ogrodnika albo fachowca, który pod Twoją nieobecność przyjedzie naprawić usterkę.

Oświetlenie ledowe
x
Kinkiet ONE LED W0461-02E-F7F7 złoty

Kinkiet ONE LED W0461-02E-F7F7 złoty

319,-

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Inteligentne domy są też przyjazne dla środowiska dzięki swoim właściwościom energooszczędnym. Całościowo takie domy emitują mniej spalin i pyłów, spełniają również najwyższe standardy Unii Europejskiej w zakresie zużywalności energii przez budynki.

Czy da się i jak zmienić dom w inteligentny?

Na szczęście nie musisz decydować się na system smart domu w momencie budowy czy wykańczania. Choć z pewnością jest to najlepsza chwila na to, by zrobić to kompleksowo i zoptymalizować koszt instalacji, nie jest bynajmniej jedyną! Wiele rozwiązań z zakresu inteligentnego domu możesz wprowadzić w każdej chwili, choć musisz się liczyć z tym, że mogą one wymagać mniej lub bardziej poważnego remontu.

Niedużego nakładu pracy będzie wymagać wymiana oświetlenia na inteligentne – często cały ten proces będzie polegać wyłącznie na instalacji nowych żarówek – oraz kupnie sprzętów RTV i AGD umożliwiających sterowanie za pomocą aplikacji do inteligentnego domu. Jeśli marzysz o automatyzacji podlewania trawy w ogrodzie, sterowniki do zraszaczy również nie wymagają dużego nakładu pracy ani przekopania połowy ogródka.

Jesteś gotowa, by wprowadzić swój dom lub mieszkanie w XXI wiek? Zapraszamy do Salonów Agata, gdzie obok mebli wyposażonych w nowoczesne rozwiązania znajdziesz podstawowe elementy sterowane technologią smart domu.

Inteligentne oświetlenie do Twojego domu

Żarówka LED E27 9W WI-FI RGBW GLS SPECTRUM SMART
41,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Żarówka LED 14473 GLS 13W RGBW WI-FI SPECTRUM SMART
51,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Żarówka LED GU10 5W WI-FI RGBW SPECTRUM SMART
29,90
Cena najniższa: 49,90

Cena regularna:

Cena regularna: 49,90