Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Świeczki, świeczniki i lampki czyli jak zbudować świąteczny nastrój w domu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z tradycyjnymi potrawami, starannie zapakowanymi prezentami, spacerami w śniegu i, rzecz jasna, świątecznymi spotkaniami z najbliższymi. Warto przygotować i odpowiednio przystroić nasze domy na tę wyjątkową okazję. Czasem nie potrzeba wiele – wystarczy nastrojowe oświetlenie.

Zimowe światło


Pośród rozmaitych świątecznych ozdób, wypieków i upominków pod choinką, ciepłe, subtelne światło pełni równie ważną rolę w kształtowaniu gwiazdkowej aury jak zapach igliwia i piernika lub śnieg za oknem. Magia świąt to także blask świec i latarenek. Przystrajając zatem choinki oraz balkony i ganki naszych domów, nie zapominajmy o dekoracyjnym oświetleniu wnętrza. Światło, będące wszak jednym z symboli świąt, naprawdę potrafi zdziałać cuda i sprawić, że mieszkanie stanie się przytulne i klimatyczne.

Nie tylko na choince

Łańcuchy światła tradycyjnie łączymy z iluminacją drzewka bożonarodzeniowego lub zewnętrznymi girlandami. Ostatnimi czasy jednak coraz częściej spotkać można sznury lampek rozwieszone nad łóżkami, kanapami czy swobodnie wijące się wokół ażurowych półek i regałów z książkami. To idealny sposób, by uzyskać świąteczny nastrój, szczególnie podczas długich grudniowych wieczorów poprzedzających Gwiazdkę. Niezwykle gustownie prezentują się wówczas tzw. cotton balls, czyli łańcuchy świecących kul. Nie są to typowe świąteczne akcesoria, ale z pewnością pozwolą przełamać tradycyjne rozwiązania i świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Blask świec

Stare dobre świece, używane od wieków, nigdy nie wychodzą z mody. Pomysłów na aranżacje zawierające świece świąteczne jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy postawić na zwykłe świece bez ozdób, białe lub w kolorze, ale też zdecydować się na zestaw świąteczny, a więc świeczki o różnych zimowych kształtach lub te ze świątecznymi wzorami i brokatowe. 

Najprostszym pomysłem, ale klasycznym i zawsze sprawdzającym się, jest ustawienie kilku świec różnej wielkości obok siebie (najlepiej na płaskim, szklanym lub metalowym naczyniu). Motyw ten możemy powtórzyć kilka razy, np. na komodzie, stole i parapecie. Gdy w wigilijny wieczór zapłoną wszystkie świece i włączymy lampki choinkowe, nie potrzeba będzie już żadnego dodatkowego oświetlenia. Blask świec podkreśli świąteczną aurę.

Gra światła i cienia

Innym pomysłem na dekoracje, nie tylko na stół świąteczny, jest wykorzystanie latarenek. Te najbardziej powszechne, drewniane lub metalowe ze szklanymi szybkami, zawsze prezentują się znakomicie, zwłaszcza gdy są zawieszone. W święta możemy jednak postawić na coś specjalnego. Migotliwy blask odbijający fantazyjne kształty na ścianach i meblach zapewnią latarenki w kształcie choineczek i zimowych chatek. Takie modele najładniej wyglądają na regale lub komodzie, także w bliskim otoczeniu innych ozdób. Płomień jest wówczas zawsze osłonięty, więc nie ma ryzyka, że coś mogłoby się zapalić. Światło tańczące w pomieszczeniu zapewnią także zimowe latarenki ozdobione śnieżynkami.

Strojny stół

Świece mogą stać się także elementem naszego świątecznego stroika. Gotowe modele, niekiedy fantazyjnie oszronione, wymagają tylko umieszczenia w lichtarzyku woskowej ozdoby. Jednakże ci bardziej uzdolnieni manualnie i ceniący sobie ręcznie robione dekoracje mogą pokusić się o wykonanie własnego stroika. Wystarczy nieduży świecznik lub lampion, a nawet słoiczek, w którym umieścimy świecę. Następnie ustawiamy go na tacy i ozdabiamy wokół laską cynamonu, szyszkami, jemiołą lub igliwiem. 

Takie ozdoby sprawdzają się zarówno jako okazałe świeczniki na stół, jak i dekoracyjne akcenty do mniej reprezentacyjnych części domu. Zapewniają świąteczny nastrój w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdy blask świec ociepla wnętrze. Jeszcze więcej przyjemności dadzą nam stroiki wyposażone w zapachowe świece, które nie tylko podkręcą świąteczny nastrój, ale pomogą się zrelaksować i odprężyć.

Przykładowe świece, świeczniki i lampki