Sypialnia i pokój dziecka w jednym — jak urządzić sypialnię z kącikiem dla dziecka?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Większość młodych małżeństw na początku wspólnego dorosłego życia zaczyna od kawalerki lub małego mieszkania. Nie jest to jednak przeszkoda w wygodnym, funkcjonalnym i pięknym zagospodarowaniu przestrzeni dla nowego członka rodziny. Oczekujesz dziecka, ale nie dysponujesz dużym metrażem, mieszkasz w kawalerce lub małym dwupokojowym mieszkaniu? Nie musi to oznaczać katastrofy! Podpowiemy Ci, jak połączyć sypialnię z pokojem dziecięcym.
Salon, sypialnia i pokój dziecka w jednym - gdzie ustawić łóżeczko w sypialni rodziców?
Narodziny dziecka to ogromna zmiana dla każdego przyszłego rodzica i całej rodziny. To nie tylko nauka życia od nowa, krok w krok za małym człowiekiem, ale też reorganizacja dotychczasowych obowiązków, stylu życia i przestrzeni. Kombinacja kilku funkcji w jednym pomieszczeniu to dobry pomysł szczególnie w pierwszych miesiącach życia maluszka. Dziecko wymaga wtedy troskliwej i nieprzerwanej opieki.
Jeśli aranżujesz swoje mieszkanie od zera, zapewne pierwszym meblem, jaki kupisz do sypialni, będzie łóżko podwójne. W Salonach Agata znajdziesz łóżka dwuosobowe o różnej szerokości i w każdym stylu. Mała sypialnia i pokój dziecka w jednym najprawdopodobniej będzie wymagała jednak łóżka dla rodziców o mniejszych rozmiarach, ale spokojnie wyśpicie się na łóżku o szerokości 140 cm czy 160 cm. Dziecięce łóżeczko warto postawić w małej odległości od łóżka rodziców. Pomoże to przy nocnym karmieniu lub wstawaniu do płaczącego niemowlaka. Łóżeczka niemowlęce są wygodne, mają regulowanie wysokości materaca, przez co będą służyć przez dłuższy czas. Niektóre wyposażono również w praktyczne szuflady do przechowywania najważniejszych rzeczy oraz przewijak montowany na meblu. Jeśli Twoja przestrzeń jest zbyt mała, dobrze sprawdzi się też dostawka do łóżka rodziców, kołyska lub kosz Mojżesza. Pamiętaj jednak, że jest to zwykle rozwiązanie na pierwsze 6 miesięcy życia.
Jak mądrze rozgraniczyć przestrzeń dla rodziców i dziecka?
Sypialnia i pokój dla niemowlaka w jednym wymaga zaaranżowania osobnych stref. Kącik malucha i część sypialni rodziców rozgraniczysz jednak bardzo łatwymi sposobami. Przestrzeń dla dziecka powinna znajdować się w jednej części pokoju - najlepiej zaaranżować ją w rogu, gdzie łatwiej będzie wstawić dziecięce mebelki czy akcesoria. Ścianę możesz pomalować na inny pasujący do reszty kolor - tak, żeby widocznie zaznaczyć strefy pokoju. Możesz też zawiesić półeczki na książki czy zabawki i przytulanki w dedykowanym organizerze.
Obok łóżeczka powinna znaleźć się komoda na ubranka i przewijak. W małej przestrzeni sprawdzi się wielofunkcyjny mebel, czyli komoda dziecięca z wbudowanym już przewijakiem. Zaoszczędzi to cenne miejsce, a oprócz tego przy pielęgnacji swojego dziecka wszystkie potrzebne Ci rzeczy będą na wyciągnięcie ręki. Przy łóżeczku zawieś subtelne ozdoby. Ścianę przy mebelkach dziecka możesz ozdobić kolorowymi naklejkami lub drewnianą tabliczką z imieniem pociechy.
Dobrym pomysłem jest również stworzenie wspólnej przestrzeni, co szczególnie przyda się w pierwszych miesiącach życia malca. Możesz ustawić tam wygodny fotel, w którym będziesz karmić i usypiać dziecko, ale także będziesz mogła w nim się zrelaksować, odpocząć, zdrzemnąć lub poczytać książkę. Zadbaj o miękki dywanik (np.: niebieski dywan dziecięcy), koc i poduchy. Przyda się też stojąca lampa do pokoju dziecięcego lub młodzieżowa lampa sufitowa z łagodnym światłem. Dzięki niej w nocy wygodniej i bezpieczniej zajmiesz się swoim dzieckiem. Pomyśl też o lampce nocnej, która będzie mogła palić się przez całą noc, a równocześnie nie będzie rozbudzać niepotrzebnie Twojego malucha.
Sypialnia połączona z pokojem dziecięcym powinna też być wygodna dla samych rodziców. Zadbaj o przestrzeń dla siebie, czyli wygodne szafki nocne, gdzie postawisz szklankę z wodą i odłożysz telefon, a także miejsce do przechowywania swoich ubrań. Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, przygotuj się na częste zmiany bielizny i odzieży - zadbaj, by były łatwo dostępne i gotowe do natychmiastowej zmiany.
Miejsce dla starszaka w pokoju rodziców - jak je wygospodarować?
Jeśli metraż Twojego mieszkania nie pozwala na zaaranżowanie osobnego pokoju dla kilkuletniego już dziecka, kącik dla niego możesz również stworzyć w sypialni lub w salonie. Salon i pokój dziecka w jednym może okazać się wygodnym rozwiązaniem. Pomieszczenie kilku funkcji w jednym pokoju wymaga wprawdzie trochę kreatywności, ale efekt może być naprawdę spektakularny. Jeśli masz do dyspozycji kawalerkę, spokojnie może Ci ona służyć jako salon, sypialnia i pokój dziecka w jednym. Zastosuj ten sam trik - wyznaczaj strefy za pomocą różnych kolorów ścian.
Dobrze byłoby zapewnić trochę prywatności każdemu z domowników. Pomóc mogą w tym na przykład parawany lub eleganckie kotary zawieszone na szynach przymocowanych do sufitu. Bardzo modnym, ale nieco droższym rozwiązaniem jest wstawienie szklanych ścian na stalowym stelażu. Szkło może być przezroczyste, matowe albo w kolorową mozaikę. Jest to bardzo stylowe rozwiązanie i szczególnie dobrze sprawdza się we wnętrzach loftowych lub inspirowanych tym stylem, a szczególnie cenne okazuje się w małych mieszkaniach. Zyskujesz bowiem osobny pokój (który nie ma co prawda bezpośredniego dostępu do okna), ale jednocześnie nie zaciemniasz i nie przytłaczasz reszty mieszkania.
Pokój dziecka z sypialnią rodziców może być też oddzielony od siebie ścianką z regałów. Na agatameble.pl oraz w stacjonarnych salonach Agata znajdziesz wiele ciekawych opcji, ale przede wszystkim sprawdzą się te ażurowe bez „pleców”. Tak rozdzielona przestrzeń zapewni własny kącik dziecku, a mimo to będziecie ze sobą blisko i będziesz mieć wszystko pod kontrolą.
Łóżko z biurkiem w sypialni rodziców. Czy to dobry pomysł?
Gdy uda Ci się podzielić wspólną przestrzeń na kilka mniejszych stref, możesz potraktować każdą z nich jak osobny pokój. Sypialnia i pokój dziecka przedzielona regałami lub kotarą będzie świetnie służyła nawet starszakowi. Maluch - jak wiadomo - ma niewielkie potrzeby, ale gdy mały człowiek staje się przedszkolakiem, trzeba zapewnić mu miejsce na wszelkie prace plastyczne. Jak odpowiednio zaaranżować kącik na zabawy, rysowanie, naukę i relaks na małej przestrzeni? W małym pomieszczeniu sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Łóżko z biurkiem lub łóżko piętrowe z pustą przestrzenią na dole to doskonałe rozwiązanie. Starsze dziecko zyska wtedy swoje własne miejsce pracy, będzie miało też przestrzeń na potrzebne mu przybory. Wstaw też kosze na zabawki. Pozwól dziecku zaznaczać swoją prywatność - niech wie, gdzie ma bezpieczne miejsce tylko dla siebie. Warto też zaangażować starszaka w aranżację swojego miejsca, pozwalając mu współdecydować o tym, jak będzie wyglądał jego pokój. Może zacząć od wyboru młodzieżowej szafy narożnej, która posłuży mu przez lata. W trosce o bezpieczeństwo związane ze zbiciem szkła można również rozważyć zakup szafy przesuwnej bez lustra.
Sypialnia i pokój dziecka w jednym, czyli sposób na znalezienie złotego środka
Sypialnia i pokój dla dziecka w jednym jest bardzo dobrym wyborem, kiedy masz w domu maluszka. Pomaga to w budowaniu poczucia bezpieczeństwa pociechy, a rodzice są spokojni, mając dziecko stale na oku. Trzeba jednocześnie pamiętać o zachowaniu równowagi i zapewnieniu miejsca dla siebie - aby sypialnia rodziców była przytulna, staraj się nie wprowadzać do tej strefy przedmiotów dziecka. Możesz część rodziców oddzielić kotarą, szybą lub regałami, pamiętając o dobrym oświetleniu obu stref. Kiedy dziecko podrośnie, konieczne może być przeorganizowanie przestrzeni zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Dobrym rozwiązaniem może okazać się łóżko 2 w 1 lub 3 w 1 - z wbudowanymi szafkami, a nawet niewielkim biurkiem. Warto, aby sypialnia i pokój dziecięcy w jednym miały jasno zaznaczone granice, najlepiej rozróżnione kolorami czy odmiennym stylem wystroju. W ten sposób będą zapewniały prywatność i komfort wszystkim domownikom użytkującym to pomieszczenie.
Z drugiej jednak strony należy liczyć się z tym, że pokój dziecięcy połączony z sypialnią wraz z wszystkimi dziecięcymi zabawkami po jakimś czasie zdominuje wspólną przestrzeń. Czasem warto pozorne wady przekuć w zalety - niewielki metraż to doskonała nauka współdzielenia przestrzeni, która pomaga pogłębiać i budować bliskie relacje. Być może „złotym środkiem” będzie zatem sztuka odpuszczania? Tę myśl pozostawimy nierozstrzygniętą.
Meble i akcesoria do kącika dziecięcego
Cena regularna:
Cena regularna: 369,-
Cena regularna:
Cena regularna: 889,-
Cena regularna: