powrót

Sypialnia na antresoli — inspirujące i praktyczne pomysły

Urządzasz wysokie mieszkanie? Nie masz pomysłu, gdzie powinna się w nim znaleźć sypialnia? Antresola pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zaaranżować przytulny i stylowy kącik do spania. Co to jest antresola w pokoju i jak urządzić na niej sypialnię? Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na antresole sypialne.

Sypialnia na antresoli — gdzie najlepiej się sprawdzi?

Antresola w pokoju nie stanowi osobnej kondygnacji. To wydzielona przestrzeń w górnej części pomieszczenia. Odpowiednia konstrukcja umożliwia jej zaadaptowanie pod bezpieczne, estetyczne i niesamowicie przytulne miejsce do spania. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w małym, jak i w większym mieszkaniu. Jednak antresola w bloku z reguły będzie mniej komfortowa w użytkowaniu i trudniejsza do funkcjonalnego zaaranżowania niż antresola w wysokim mieszkaniu, kamienicy czy przestronnym domu.

Wysokość antresoli, a tym samym Twojej sypialni, zależeć będzie od wysokości pomieszczenia, w którym planujesz ją urządzić. Zaleca się, by odległość między materacem a stropem była nie mniejsza niż 1,5 metra. Jeżeli pomieszczenie mierzy 4,4 metra lub więcej, sypialnia na antresoli może mieć standardową, „pełnowartościową” wysokość.

A czy jest możliwa w realizacji antresola w niskim mieszkaniu? Tak, jednak przestrzeń o wysokości niewiele ponad metr posłuży Ci wyłącznie do spania. Wprawdzie zmieścisz pod stropem materac, ale już nie wyprostujesz się, nie wstawisz szafy, ani nie urządzisz kącika z telewizorem.

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię na antresoli?

Siadając na łóżku, nie możesz zahaczać głową o strop. Jeżeli przestrzeń nie pozwala na wstawienie tradycyjnego łóżka, zainwestuj wolne środki w droższy materac. Wówczas nie odczujesz, że śpisz blisko podłoża i uzyskasz aranżację antresoli w supermodnym stylu loft.

Z kolei gdy Twoja sypialnia na antresoli jest przestronna i odpowiednio wysoka, możesz wstawić do niej, oprócz łóżka, także dodatkowe elementy. Zaplanuj np. półeczki na książki, szafki nocne, szafę, biurko do home office, a nawet kącik wypoczynkowy z sofą i telewizorem. Dzięki temu zwolnisz ogromną ilość miejsca w dolnej części pokoju. Postaraj się wykorzystać każdą wnękę.

Pamiętaj, że do sypialni na antresoli musisz jakoś wchodzić. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się schody młynarskie lub kręcone albo drabinka. Gdy masz do dyspozycji dużą przestrzeń, rozważ komfortowe w użytkowaniu schody jednobiegowe.

Nie zapomnij o dobrej wentylacji. Inaczej spanie pod stropem może szybko zamienić się w piekło. Dosłownie. I to nie tylko z powodu słabej cyrkulacji powietrza i wysokiej temperatury w sezonie letnim, ale również przez unoszące się zapachy. W końcu na parterze zwykle znajduje się salon z kuchnią.

Ważne jest także oświetlenie sypialni na antresoli. Możesz wykorzystać małą lampkę nocną albo zaplanować kilka źródeł światła – w zależności od metrażu i indywidualnych potrzeb. Na pewno przyda Ci się chociaż jedno gniazdko. Najlepiej, gdy znajduje się ono w zasięgu ręki podczas leżenia w łóżku.

Jeśli chcesz wzmocnić efekt przytulności, zadbaj o dodatki i dekoracje, które budują ciepłą, przyjazną atmosferę: puszysty dywan, miękkie tekstylia, kwiaty, lampki dające ciepły blask itd. Sufit może przypominać rozgwieżdżone niebo nocą, wprawiając Cię w błogi nastrój przed snem.

Sypialnia na antresoli — niezbędne zabezpieczenia

Pomieszczeniem w domu, które powinno dawać bezwzględne poczucie bezpieczeństwa i spokoju, jest sypialnia. Antresola zaadaptowana pod sypialnię musi posiadać niezbędne zabezpieczenia – zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Przytulny, otwarty pokoik, do którego prowadzą tajemnicze schody, to dla malucha niezwykle kusząca przestrzeń do zabawy. Dlatego antresolę oraz prowadzące na nią schody warto wyposażyć w barierkę. Wejście można dodatkowo zabezpieczyć furtką z kontrolą dostępu. Schody powinny być dyskretnie podświetlone – zwłaszcza jeśli w nocy musisz czasem zejść do dolnej części pomieszczenia.

Kluczowa dla bezpieczeństwa jest konstrukcja antresoli. Często opiera się ona na profilach stalowych i kantówkach. Podłoga musi być sztywna, odporna na ugięcia, złożona z odpowiednio grubych desek. Z tego względu wykonanie konstrukcji najbezpieczniej powierzyć profesjonalnej firmie remontowej.

Zalety sypialni na antresoli. Dlaczego warto wygospodarować na nią miejsce w domu i mieszkaniu?

Przeglądając dostępne w Internecie aranżacje sypialni na antresoli, od razu dostrzeżesz kluczowe zalety takiego rozwiązania. Sypialnia na antresoli w salonie pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni, łącząc w jednym wnętrzu funkcje aż dwóch, a często nawet większej ilości pomieszczeń. Z tego względu często pojawia się w wyższych kawalerkach, loftach, domkach letniskowych oraz mniejszych domach jednorodzinnych.

Sypialnia na antresoli z pewnością przypadnie do gustu pragmatykom, którzy nie lubią tracić czasu na ciągłe porządki. Stojąc na dole, wnętrze antresoli pozostaje dyskretnie ukryte. Nie musisz się martwić, że odwiedzający Cię goście dostrzegą, że nie poodkurzałeś, nie pościeliłeś łóżka albo nie podniosłeś piżamy z podłogi.

Podsumowanie

Sypialnia na antresoli stanowi przykuwający uwagę, designerski element wnętrza. Odpowiednio zaaranżowana, zapewnia komfortowy sen w niewiarygodnie przytulnych i bezpiecznych warunkach. Do tego pozwala powiększyć przestrzeń użytkową czasem niemal dwukrotnie. W Salonach Agata znajdziesz produkty potrzebne do urządzenia antresoli sypialnej na każdym metrażu.

Hasła tematyczne: Sypialnia