Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Sypialnia dla seniora — jak ją urządzić funkcjonalnie i przytulnie?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W sędziwym wieku zdolności motoryczne maleją, a refleks zwalnia. Znamy jednak proste, uniwersalne sztuczki aranżacyjne, które można wprowadzić nie burząc estetyki pomieszczenia, ale które mają duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo w sypialni starszej osoby. Oto nasze wskazówki, jak urządzić pokój dla seniora.

Jesień życia wiąże się ze swego rodzaju „komplikacjami”: dolegliwości wieku starczego, trudności ruchowe, bóle artretyczne - wszystko to sprawia, że osoby w podeszłym wieku muszą prowadzić nieco bardziej oszczędny i uważny tryb życia. Spędzają większość czasu w domu czy mieszkaniu, dlatego opiekując się naszymi rodzicami i dziadkami, za cel powinniśmy postawić sobie stworzenie takiego środowiska, w którym funkcjonowanie będzie praktyczne i bezpieczne. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla babci czy może aranżujesz właśnie pokój dla emeryta? Zobacz, jak zaprojektować przestrzeń dla starszej osoby.

Sypialnia seniora

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Sypialnia dla seniora — co jest w niej najważniejsze?

Słowo-klucz w sypialni dla starszej osoby to przestrzeń. Upewnij się, że pokój ma odpowiedni rozkład mebli i wydzielono w nim szerokie, proste ścieżki, które ułatwią poruszanie się po pomieszczeniu.

Meble powinny być ustawione tak, by seniorzy mogli się na nich oprzeć, zwłaszcza gdy zajdzie potrzeba zachowania równowagi i uchronienia się przed upadkiem. Wybierz takie, które są solidne, stabilne i nie kołyszą się. Postaraj się zabezpieczyć ostre narożniki, o które senior może poważnie zranić głowę w razie utraty równowagi. Jeśli sypialnia jest odpowiednio duża i przewidujesz w niej miejsce np. na fotel wypoczynkowy czy stół i krzesła, zadbaj o to, by miały wysokie, solidne podłokietniki. Na pewno ułatwią starszym osobom siadanie i wstawanie z mebli. Nie wybieraj modeli, które są zbyt miękkie i zapadają się, ponieważ w większości przypadków z takiego podłoża znacznie trudniej jest wstać.

Unikaj ciasnoty - zamiast tego zainwestuj w niezbędne minimum mebli dla seniora, które pomieszczą najważniejsze rzeczy, takie jak łóżko, szafa, stolik nocny, komoda na nóżkach na ubrania i przydatny fotel do czytania. Co ważne, wnętrza regałów i szaf powinny być właściwie zaaranżowane - tak, by senior mógł z samodzielnie nich korzystać bez konieczności stawania na drabince czy schylania się.

Fotel do sypialni seniora

Udana aranżacja pokoju dla starszej osoby powinna ponadto zawierać takie meble, z których starsza osoba będzie faktycznie korzystać. Zwróć uwagę na zainteresowania i przyzwyczajenia bliskiej osoby. Babcia lubi dziergać i szydełkować? Pokój dla seniorki powinien przewidywać wygodny fotel do spędzania długich godzin z drutami w dłoniach - koniecznie w pobliżu okna, by zapewnić jej odpowiednie oświetlenie. Dziadek grywa w karty? Obecność stołu i krzeseł na pewno pomoże mu miło spędzać czas, poświęcając się swojemu hobby. Nie zawsze seniorzy gustują w klasycznych meblach i dodatkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś urządził nowoczesny pokój dla babci, w którym znajdzie się miejsce np. na komputer. Pamiętaj, że to meble mają dopasować się do seniora, a nie on do nich.

Na co zwracać uwagę wybierając łóżko dla seniora?

Łóżko to serce sypialni. W przypadku seniorów niskie modele mogą jednak utrudniać samodzielne wstawanie i siadanie. Złotą zasadą jest szukanie dla seniora łóżka o takiej wysokości, gdzie materac znajduje się na poziomie 60-70 cm od podłogi. W Salonach Agata znajdziesz wiele łóżek jednoosobowych o odpowiednich dla starszych osób wymiarach. Nie mniej liczy się stelaż. W ofercie znajdziesz regulowane manualnie lub elektrycznie stelaże do łóżek, co z całą pewnością docenią seniorzy.

Dodatki do sypialni seniora

Pamiętaj, że wraz z wiekiem zmieniają się wzorce snu. Wielu starszym osobom trudniej jest zasnąć i utrzymać nieprzerwany sen. Warto zatem zadbać o to, by nawet jeśli jest krótki - był maksymalnie krzepiący, a to w głównej mierze zadanie materaca i (lub) topera. Materac do spania powinien być dopasowany do wagi i ewentualnych problemów zdrowotnych starszej osoby. Musi zapewniać odpowiednią sprężystość i redukować ucisk w takich miejscach jak biodra, barki i szyja. Warto, by był łatwy w utrzymywaniu czystości. W przypadku problemów z krążeniem zaleca się wybór modeli z pianki termoelastycznej lub lateksowe. Często wybieraną opcją są także materace kieszeniowe, które dzięki strefom wspierają utrzymanie ciała i kręgosłupa we właściwej pozycji. Senior doceni także obecność wyściełanego zagłówka, który zapewni miękkie podparcie, kiedy zechce się wygodnie oprzeć.

Przytulne dodatki do sypialni dla seniora

W sędziwym wieku łatwo o niekontrolowany upadek. Dywany, choć są doskonałymi dodatkami i niezwykle chętnie wybieranymi przez seniorów, na pewnym etapie mogą przyczyniać się do niefortunnych upadków. Nie musisz z nich całkowicie rezygnować - tym bardziej, że doskonale izolują od chłodnej posadzki, zwłaszcza dywany shaggy rabbit - ale przede wszystkim upewnij się, że wszystkie krawędzie mocno przylegają do podłogi, nie ma żadnych wystających zagnieceń, a spód jest antypoślizgowy. Jeśli jednak poważnie martwi cię refleks i mobilność bliskiej Ci osoby starszej, usuń z podłogi wszelkie elementy, o które łatwo się potknąć - w tym dywan.

Łóżko dla seniora

Ważną rolę odgrywa także oświetlenie, które może znacznie ułatwić starszym członkom rodziny poruszanie się. Często również zminimalizuje ryzyko ewentualnych obrażeń. Zainstaluj wszystkie trzy typy oświetlenia: główne, kierunkowe i dekoracyjne, np. w postaci lampy stojącej do sypialni. Lampy powinny znajdować się zwłaszcza przy łóżku, aby ułatwić przemieszczanie się po pokoju o zmroku i w nocy.

Wybierając dodatki do sypialni seniora spraw, aby pokój był przytulny i ciepły. Zdjęcia wnuków zawieszone na ścianie, wazony na świeże kwiaty, dekoracyjne poduszki, a przede wszystkim przedmioty z przeszłości na pewno umilą im codzienność. Co jeszcze warto umieścić w pokoju babci lub dziadka? Telefon - umieszczenie go w łatwo dostępnym miejscu to sprytny sposób na spokój ducha. Może to być stylowy model w stylu retro, który będzie prawdziwą perełką designu, ale przede wszystkim funkcjonalną koniecznością. Możesz zdecydować się również na inne formy, dzięki którym senior łatwo wezwie pomoc w razie konieczności: sprawdzi się nawet prosty bezprzewodowy dzwonek do drzwi z przyciskiem, który można włożyć np. do szuflady szafki nocnej.

Wielopokoleniowe rodziny to w naszym kraju norma. Jednak osoby starsze mają szczególne potrzeby w życiu codziennym. Kilka poprawek w układzie mebli i kilka rozsądnych wyborów architektonicznych może sprawić, że wspólne środowisko życia będzie wygodne dla każdego pokolenia, także dla starszych i mniej sprawnych fizycznie osób w rodzinie. Wiele funkcjonalnych mebli i dodatków znajdziesz w Salonach Agata oraz na agatameble.pl. Korzystając ze sklepu internetowego, możecie w prosty sposób wraz z seniorami wybrać elementy wyposażenia ich sypialni - zgodne z ich marzeniami, oczekiwaniami i potrzebami.