powrót

Sypialnia to bardzo osobiste miejsce

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Sypialnia jest miejscem, w którym relaksujemy się i wypoczywamy przed kolejnym dniem pełnym obowiązków. Jednocześnie to w tym pomieszczeniu codziennie się ubieramy, przebieramy, a czasem nawet prasujemy ubrania. Wiele pań w sypialni robi makijaż lub wykonuje poranne ćwiczenia. Z kolei wieczorami część z nas na pewno lubi czytać przed snem. Dlatego sypialnia to bardzo osobiste miejsce, które warto dopasować do swoich zwyczajów i rutynowych zajęć.


Wygodne łóżko

Łóżko to mebel, który w sypialni jest elementem centralnym i najważniejszym. By przebywanie w tym pokoju przynosiło nam satysfakcję, jego wybór musi być przemyślany. Kupując łóżko, warto dłużej zastanowić się nad materacem i wypróbować go przed zakupem. Są osoby, które lepiej wyśpią się na bardzo miękkim materacu, natomiast innym bardziej może pasować model sprężysty i twardy. Szerokość łóżka ma bardzo duże znaczenie – dla dwojga osób minimalna szerokość to 140 cm. Oprócz wygody, ważne jest także, by estetyka ramy pasowała do wnętrza i naszych upodobań.

Drewniana rama łóżka w stylu prowansalskim przeniesie nas w krainę bezpieczeństwa. Ascetyczne łóżko w stylu nowoczesnym może spodobać się osobom powściągliwym, lubiącym rozwiązania minimalistyczne. Ci, którzy cenią sobie ponad wszystko intymność, najlepiej poczują się w łożu z baldachimem. Piękna pościel – koniecznie z tkaniny naturalnej – będzie bardzo ważnym uzupełnieniem aranżacji.Podręczny niezbędnik

Nocne stoliki są niezbędnym i ułatwiającym wieczorny relaks wyposażeniem każdej sypialni. Zapewniają miejsce na ulubione książki, podręczne kosmetyki i małe lampki nocne. Dzięki nim jest gdzie postawić kubek z ciepłym kakao lub poranną kawą serwowaną do łóżka. Szafki nocne to bardzo osobiste meble, więc w sypialni małżeńskiej powinny być ustawione po obu stronach łóżka. Nie muszą być drogie i bardzo wytworne, ważne żeby były odpowiednio dobrane. Czasem lepiej sprawdzą się przerobione w tym celu skrzynki na kwiaty lub palety, innym razem nie obędzie się bez wizyty w sklepie z antykami. Do nowoczesnych wnętrza będą pasowały szafki wykończone materiałami wysokopołyskowymi.


Szafa na ubrania czy garderoba

Decyzja o wielkości przestrzeni przeznaczonej do przechowywania ubrań uzależniona jest od wielkości pokoju, którym dysponujemy. Warto jednak zadbać, by szafa lub garderoba znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni. Pomysłowość w tej kwestii jest nieograniczona. Do mniej zobowiązujących należą garderoby z zasłonami. Bardziej skomplikowane są drewniane zabudowy na całą ścianę. Należy jednak pamiętać, że zajmują one sporo miejsca i najlepiej wykonać je na zamówienie. Jeśli cenimy sobie otwartą przestrzeń w pomieszczeniu i chcemy, by szafa była także ozdobą, lepiej wybrać mebel wolnostojący. Taka szafa dobrze sprawdzi się w mniejszym pokoju, ale do większych wnętrz możemy też wybrać mebel trzydrzwiowy z lustrem.

W sypialni najlepiej sprawdzą się ciepłe i raczej spokojne barwy. Eksperymenty z wzorami, fakturami i deseniami na ścianach mogą być zaletą, jeśli mamy pewność, że nie będą nas przytłaczać. Dlatego często w sypialniach na takie zabiegi estetyczne wybiera się jedną ścianę. Oryginalny wzór czy ornament, zharmonizowany z całością, umieszczony w ciekawym miejscu nada sypialni wyjątkowo osobisty charakter. W mniejszych pomieszczeniach interesująco mogą wyglądać duże zdjęcia, imitujące głębię i przestrzeń, np. krajobraz, ogród, niebo czy woda.


Ocieplić wnętrze tkaninami

Tkaniny zajmują w sypialni miejsce szczególne ze względu na miękkość i przytulność, jaką można dzięki nim uzyskać. W formie zasłon i firanek czy obić na poduszkach stanowią także świetny element dekoracyjny. Warto zatem zadbać o to, żeby były gustowne. Nie obawiajmy się wyszukanych odcieni i bardziej nietypowych faktur. Pamiętajmy też, że najlepiej sprawdzają się ciepłe i jasne kolory. Ważne jest, by tkaniny wykonane były z naturalnych włókien, np. jedwabiu, bawełny lub lnu. Bardzo przyjemne w dotyku są również futerkowe i aksamitne koce. Warto zadbać o przyjemny, pierwszy kontakt stóp z podłogą zaraz po przebudzeniu. Miękki, puszysty dywan nie musi zajmować całej powierzchni sypialni. Wystarczy, że umieścimy go bezpośrednio przy łóżku lub w miejscu, po którym poruszamy się najczęściej. Dzięki temu pierwszą rzeczą po przebudzeniu nie będzie musiała być myśl o kapciach.