powrót

Szafa - dlaczego warto postawić na rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szafa, jeden z podstawowych sprzętów każdego mieszkania – w niej chowamy nie tylko ubrania, ale i rozmaite akcesoria. Niezależnie od wielkości nie moglibyśmy się bez niej obyć – szafa pełni wiele istotnych funkcji, przede wszystkim jednak pomaga uniknąć bałaganu.

Po co mi szafa? – podstawowe pytanie przed wyborem odpowiedniego mebla

Pytanie to może wydać się niepotrzebne. Przecież to oczywiste, że potrzebujemy szaf po to, aby pochować w nich najrozmaitsze przedmioty. Jednak to właśnie od tego, co zamierzamy umieścić w szafie, zależy poniekąd jej wybór. W zależności od wielkości mebla, wysokości oraz głębokości półek i dodatkowych elementów, takich jak wieszaki, w szafie schować możemy, oprócz ubrań, najróżniejsze akcesoria, apaszki, torebki, paski, buty, a także inne przedmioty, których na co dzień nie używamy lub które chcielibyśmy ukryć bądź chronić. Od ciężkich płaszczy i kurtek, przez eleganckie bluzki i zwiewne sukienki, po bieliznę, skarpetki, czapki i rękawiczki – wszystko to można wygodnie pomieścić. Jednak szafa to nie tylko schowek na ubrania – potrzebujemy tego mebla również w kuchni, w łazience i w spiżarni.

Jak dobrać odpowiednią szafę?

Wybierając szafę, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: do przechowywania jakich rzeczy ma szafa posłużyć, w jakim pomieszczeniu ma docelowo stanąć, jaką powierzchnią dysponujemy oraz, czy ma to być mebel wolnostojący, czy stanowiący zabudowę np. wnęki? Warto także określić stylistykę pomieszczenia, w którym szafa ma zostać postawiona.

Salony Agata w swojej ofercie posiadają szafy przesuwne, narożne, z lustrem, wolnostojące szafy do sypialni. Wszystkie meble wykonano z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowano z myślą o stylowych, funkcjonalnych wnętrzach. W małym pomieszczeniu praktyczna może okazać się szafa narożna – pozwala ona zaoszczędzić przestrzeń i dobrze dobrana może naprawdę wiele pomieścić. W kawalerce i małym mieszkaniu równie użytecznym rozwiązaniem będzie szafa z lustrem. Będzie ona pełnić dwie funkcje jednocześnie – schowka na ubrania oraz garderoby. Przesuwne drzwi to dodatkowe ułatwienie dla osób, którym zależy na zachowaniu jak największej ilości wolnej przestrzeni. Jeśli dysponujemy tylko niewielką sypialnią, warto rozplanować ją tak, aby miejsca starczyło i na duże wygodne łóżko i na przesuwną szafę z lustrem – mebel ten idealnie sprawdzi się na niewielkim metrażu.

Skosy, wnęki i uskoki a wybór szafy

Jeśli decydujemy się na zakup gotowej szafy, a miejsce, w którym ma ona się znaleźć, posiada niewygodne skosy, wnęki i uskoki, warto przyjrzeć się szafom wąskim i w małych rozmiarach, które ze względu na ten sam lub podobny rodzaj tworzywa i kolor, można swobodnie ze sobą łączyć. Nawet najbardziej trudna aranżacyjnie powierzchnia może zyskać na atrakcyjności, jeśli zadbamy o jej dekorację – czasami wystarczy akcent roślinny, aby trudne architektonicznie pomieszczenie stało się ładne. W salonach Agata odnajdą Państwo także inne akcesoria do dekoracji wnętrz, które ułatwią zaprojektowanie ciasnych i z pozoru nieatrakcyjnych pomieszczeń.

Przystępując do zakupu szafy, warto postawić na rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb – szeroki wybór mebli i dekoracji do aranżacji wnętrz to początek przygody, jaką może być projektowanie wnętrz.