powrót

Szafy - poradnik, jak kupić szafę, na co zwrócić uwagę?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mała czy duża, tradycyjna, czy nowoczesna – szafa powinna nie tylko pomieścić przedmioty, które chcemy w niej schować, ale również je porządkować. Wystrój wnętrza, metraż i budżet, którym dysponujemy to dodatkowe czynniki, które z pewnością należy wziąć pod uwagę, przystępując do wyboru tego niezwykle ważnego mebla.

Co zamierzam schować w szafie

Od tego pytania trzeba zacząć, ponieważ rodzaj i wielkość przedmiotów, które zamierza się pomieścić w szafie, mają kluczowy wpływ na wybór mebla. W salonach Agata można znaleźć zarówno małe, jak i większe szafy, przeznaczone do przechowywania ubrań, a także innych sprzętów. Szafy do sypialni mogą być w różnych rozmiarach i mieć różną głębokość odpowiednio do tego, co mają zmieścić. Półki i wnęki przeznaczone dla długich i ciężkich płaszczy, delikatnych bluzek i niezajmujących zbyt wiele przestrzeni, lecz wymagających skarpetek zaprojektowano w taki sposób, aby ich przechowywanie i odnajdywanie nie sprawiało kłopotu.Wielkość szafy a architektura pomieszczenia

Mniejsza przestrzeń niekoniecznie musi być mniej ustawna albo trudniejsza do zaaranżowania. Mając do swojej dyspozycji bogatą ofertę szaf, które zaprojektowano specjalnie z myślą o niewielkich mieszkaniach i kawalerkach, nie będzie problemu z dopasowaniem mebla do metrażu i wystroju. Popularne wysokie szafy przesuwne doskonale nadają się do małych wnętrz. Umieszczenie takiego modelu w sypialni o niewielkich rozmiarach pozwoli w pełni wykorzystać potencjał powierzchni pokoju. Liczne przegródki, wieszaki, dodatkowe wnęki i szufladki umożliwią segregację ubrań – łatwiej będzie o porządek, szczególnie jeśli domownicy dysponują dużą ilością akcesoriów odzieżowych, takich jak paski, torebki, apaszki, kapelusze. Ponadto, jeśli mebel z przesuwanymi drzwiami to jednocześnie szafa z lustrem, zyskuje się garderobę – model nie tylko pomieści ubrania i rozmaite dodatki, ale jeszcze pozwoli zaoszczędzić dodatkową przestrzeń ścienną. Wygodnie będzie z niego korzystać, mając na wyciągnięcie ręki duże lustro. Szafa narożna to jeszcze jedno rozwiązanie dla posiadaczy małych przestrzeni. Można ją wykorzystać na niewielkim metrażu, w pokoju, w którym nie ma możliwości ustawienia dwóch i więcej szaf.

Jak ocenić funkcjonalność szafy?

O funkcjonalności szafy świadczy częściowo jej ustawność. Dlatego modele narożne, przesuwne, wnękowe i z lustrem należą do tych najbardziej funkcjonalnych. Nie wszyscy jednak potrzebują dużych mebli z wieloma przegródkami. Proste dwudrzwiowe szafy z półkami i drążkiem na płaszcze mogą, w zależności od potrzeb, okazać się równie udanym zakupem, dlatego warto zastanowić się, jakiego modelu się potrzebuje i czy koniecznie musi on być duży. Dobrze zaprojektowany mebel może być niewielkich rozmiarów – dobrze zaprojektowane małe szafy na ubrania mogą być równie funkcjonalne jak te większe. To samo dotyczy także innych modeli, w których przechowywać można sprzęty kuchenne, przetwory, książki. Warto mieć na względzie, że szafa służy przede wszystkim do porządkowania przestrzeni, pomaga utrzymać czystość, a ponadto chroni rzeczy.


Solidnie wykonana, praktyczna szafa to podstawa w czystym i uporządkowanym mieszkaniu. Jeśli jest atrakcyjna, tym lepiej – ładnie wkomponowując się w przestrzeń, może stać się dekoracją pokoju. Jednak to właśnie jej funkcjonalność jest rzeczą podstawową i świadczy o jej atrakcyjności