powrót

Sztuczne kwiaty coraz modniejsze - cięte i doniczkowe

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jeśli ktoś na hasło sztuczne kwiaty zaczyna wyobrażać sobie rażące kolorami, kiczowate produkty, których niska jakość wykonania bardzo rzuca się w oczy, musi natychmiast zrewidować myślenie o tych dodatkach dekoracyjnych. Dziś bowiem sztuczne kwiaty wzniosły się na designerskie wyżyny, są piękne, wykonane ze smakiem z najlepszych materiałów i cechuje je nowoczesność. Nic więc dziwnego, że chętnie ozdabiamy nimi nasze domy, a co za tym idzie, stają się one coraz modniejsze we współczesnych aranżacjach wnętrz.

Czym mogą się poszczycić sztuczne kwiaty?

Rośliny wspaniale sprawdzają się we wnętrzach. Nie tylko są atrakcyjną ozdobą każdego pomieszczenia, ale przede wszystkim działają kojąco na człowieka. Zieleń uspokaja, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Co zrobić, gdy ktoś nie ma możliwości, aby odpowiednio pielęgnować kwiaty, ponieważ często wyjeżdża albo nie ma tzw. ręki do roślin i mimo najszczerszych chęci, nie jest w stanie ich utrzymać lub też jego domowi brakuje właściwego nasłonecznienia, tak potrzebnego roślinom? Wtedy idealne okazują się sztuczne kwiaty. Przede wszystkim nie potrzebują systematycznej pielęgnacji, podlewania, nawożenia i są niezwykle trwałe jako ozdoba. Odpada problem z nieodpowiednią wilgotnością powietrza czy ilością światła. Nie ma też obawy, że opadające liście będą kłopotliwe albo że roślina po jakimś czasie straci świeżość i urodę. Sztuczne kwiaty bardzo łatwo utrzymać w czystości, a przewrócona doniczka nie dokona spustoszeń w salonie. No i najważniejsze sprawa – są nie do odróżnienia od prawdziwych, wyglądają jak żywe i tworzą taki sam, pozytywny klimat jak tradycyjne rośliny, dlatego świetnie sprawdzają się jako dodatki do domu.


Jakie kwiaty – cięte czy doniczkowe?

Nie ulega wątpliwości, że obie wersje świetnie sprawdzą się w każdym domu. Prawda jest taka, że od dawna kwiaty w wazonie stanowią niezwykłą ozdobę w kuchni, pokoju czy salonie. Jeśli stawiamy na trwałość tego rozwiązania, to unikniemy problemów z więdnącymi, niszczejącymi roślinami, a mamy do wyboru niezwykle piękne repliki ciętych kwiatów, z których można tworzyć ozdobne kompozycje. Podstawą są oczywiście różne rodzaje dostępnych kwiatów, od tradycyjnie zdobiących mieszkania róż, storczyków, frezji, goździków, słoneczników czy dalii, po ciekawie wyglądające, egzotyczne rośliny, takie jak lotosy i magnolie. Do tego można wybierać z całej gamy dodatków, czyli wielu gatunków liści i gałązek. Jeśli nie mamy zacięcia florystycznego, można od razu zdecydować się na gotową kompozycję ciętych roślin, która w dobrze dobranym wazonie będzie zachwycać gości. Jako dodatki do salonu, kuchni, a nawet łazienki, wspaniale wypadają też oczywiście rośliny doniczkowe. Najczęściej spotkać można sztuczną trawę, aloes, różnego rodzaju kaktusy, storczyki, bambusy, sukulenty, bonsai i oczywiście piękną lawendę.

Jak wyeksponować rośliny?

Sztuczne kwiaty sprawdzają się w każdym miejscu. Mniejsze rośliny doniczkowe dobrze wyglądają zarówno na parapetach, jak i na półkach, gdzie wspaniale się prezentują. Duże kwiaty należy postawić na podłodze. Ważne jest, by jedne i drugie przyciągały wzrok ciekawymi, ceramicznymi donicami czy metalowymi osłonkami. Istotny jest też ich kolor – świetnie sprawdzają się jako czarne, srebrne, ale także fioletowe czy turkusowe dodatki do salonu.

Wydawać by się mogło, że bum na sztuczne kwiaty w naszych domach już minął. Nic bardziej mylnego. Mają się dobrze i przeżywają właśnie swój renesans, zarówno w wersji ciętej, jak i doniczkowej. Jedyne, co się zmieniło to oczywiście jakość wykonania, która sprawia, że są chętnie wybierane jakomodne dodatki do domu.