powrót

Lampy z abażurami - jasne czy ciemne?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Podczas urządzania mieszkania warto zatrzymać się na chwilę w zakupowym szaleństwie i skupić na wyborze oświetlenia. Elegancki żyrandol, rozłożysta lampa podłogowa, mała lampka stołowa w klasycznym stylu – możliwości są nieograniczone, można tworzyć własne aranżacje, umiejętnie bawiąc się światłem i cieniem. Ciekawym rodzajem lamp są te wyposażone w klosze z różnych materiałów. Jakie abażury w takim razie wybrać do wymarzonego mieszkania: jasne czy ciemne?

Ciemny abażur do industrialnego salonu

Miłośnikom łączenia betonu, chromu i naturalnej cegły, zwolennikom wielkich przestrzeni, wysokich pomieszczeń i dużych okien na pewno przypadną do gustu lampy stołowe z ciemnymi abażurami. Jeśli dodany zostanie do tego korpus przypominający kształtem spadającą kroplę, taka lampa na pewno znajdzie swoje miejsce w centralnym punkcie industrialnego salonu. Żarówka dająca zimne światło rozjaśni pomieszczenie i pogłębi nowoczesny klimat wnętrza. Warto również wybrać do kompletu szafy przesuwne w metalicznym kolorze, by ostatecznie zdefiniować styl salonu. 

Robiące wrażenie oświetlenie sypialni

Sypialnia urządzona z pomysłem może emanować zmysłowością i przepychem. Duże łóżko z ciężką narzutą w kolorze wina lub starego złota, bogato zdobione szafy do sypialni i koniecznie masywna toaletka pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat. Nie należy zapominać również o akcesoriach: puszysty dywan, ciężkie zasłony i odpowiednie oświetlenie: szklane kryształki zwisające wprost z sufitu, klosz przywodzący na myśl krople deszczu, czy też połączenie kryształów z chromem skutecznie dopełnią całości. Niezależnie od tego, czy wybrane oświetlenie będzie jasne, czy ciemne, musi robić wrażenie na każdym, kto wejdzie do sypialni. Na toaletce koniecznie należy podstawić lampę z ciemnym – najlepiej czarnym – abażurem z kryształkami lub bogato zdobionym korpusem.

Modna lampa sufitowa do kuchni

Zwolennicy pomieszczeń w zdefiniowanym stylu mogą skorzystać z panującej mody na minimalistyczne aranżacje wnętrz i stworzyć kuchnię z białymi meblami, szerokimi, ciemnymi blatami i jasnym, sterylnym oświetleniem. Może biała lampa sufitowa, która imituje nałożone na siebie pasy materiału lub czarny metalowy klosz – kontrastujący z meblami pomalowany od środka na kolor starego złota? Lampa o ciekawej stylistyce wykonania na pewno będzie wzbudzała zainteresowanie. Powinna wisieć na takiej wysokości, by do połowy oświetlała szafki kuchenne, jeśli jednak w pomieszczeniu jest za ciemno, można nad blatem umieścić mocno świecącą listwę z żaróweczkami typu LED.

Przedpokój z ciemnymi abażurami w starym stylu

Oświetlenie w przedpokoju to wizytówka mieszkania, dlatego ważne, by robiło dobre wrażenie. Na jednolitych ścianach główną rolę zagra światło rzucane przez kinkiet z ciemnym abażurem przywodzącym na myśl domy w starym stylu. Przy dłuższym przedpokoju dobrze będą się prezentowały dwa punkty oświetlenia. W hallu może również stanąć szeroka szafa narożna lub szafa z lustrem. Warto zadbać o solidny stojak na parasole i klasyczne pantofle dla gości, a dodatkowe akcesoria można zdobyć, organizując parapetówkę dla przyjaciół, na przykład w stylu lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Nowoczesne meble oraz akcesoria pozwalają sięgnąć do wyobraźni i stworzyć zachwycające wnętrza, od których nie można oderwać wzroku. Bardzo dużą rolę w budowaniu klimatu mieszkania gra oświetlenie, dlatego nad jego wyborem warto dobrze się zastanowić.