powrót

Tekstylia kuchenne - ręczniki, rękawice, ściereczki. Czyli o tym co powinno znajdować się w naszej kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu, ponieważ przygotowując posiłki dla bliskich można wyrazić swoją troskę o ich zdrowie i dobre samopoczucie. By gotowanie przebiegało szybko i sprawnie, pomieszczenie powinno zostać dobrze urządzone i wyposażone w niezbędne sprzęty i akcesoria. Tradycyjne i nowoczesne kuchnie nie będą kompletne bez tekstyliów, które nie tylko są codziennie używane, ale mogą również stanowić element dekoracyjny.

Tekstylia kuchenne

Pod pojęciem „tekstylia” zawarte są wszystkie akcesoria do kuchni wykonane z materiału, między innymi: ręczniki kuchenne z wysokiej jakości bawełny do osuszania mokrej powierzchni, ścierki do wycierania naczyń czy rękawice wykonane z bawełny, poliestru lub silikonu, niezbędne przy obsłudze piekarnika. Warto pomyśleć o tym, jak zagospodarować szafki kuchenne, by tekstylia mogły być przechowywane na osobnej półce. Stosowanie materiałowych pomocy kuchennych to postępowanie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i zasadą „zero waste”, czyli produkowaniem jak najmniejszej ilości śmieci, ponieważ ściereczki i ręczniki można wyprać w pralce z łagodnymi detergentami i wielokrotnie używać w kuchni. Co dobrze jest wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Jak dopasować tekstylia kuchenne?

Ilość tekstyliów należy dopasować do własnych upodobań, warto jednak mieć co najmniej dwa zestawy na zmianę do wycierania naczyń i blatu. Można również przeznaczyć dodatkową ściereczkę do suszenia owoców lub przykrywania ciasta. Atrakcyjne projekty kuchni uwzględniają często również dodatki, które będą stylem pasowały do pomieszczenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie wybrać piękne tekstylia, na przykład zestaw w określonym stylu i kolorystyce: beżowy lub turkusowy komplet kuchenny składający się z dwóch ścierek i miękkiego ręcznika – idealny dla miłośników pieczenia lub kawy. Ładnie będą się prezentowały również zestawy 2 ręczników w dowolnym stylu: jeden z wykonanym nadrukiem wisienek, a drugi gładki, w intensywnie czerwonym odcieniu. Będą one doskonale wyglądały w kuchni w stylu vintage.

Można również wybierać tekstylia, patrząc na meble kuchenne – jeśli te są jasne i w neutralnych barwach, ożywi je komplet składający się z: ręcznika, rękawicy i łapki z nadrukiem przedstawiającym kolorowe babeczki. Warto pozostałe dodatki wybrać w radosnym, różowym kolorze i zamienić swoją kuchnię w przyjemne miejsce, ociekające lukrem. Aranżacje kuchni, które nawiązują do stylu klasycznego, wymagają stosowania stonowanych dodatków. Bardzo elegancko będzie wyglądał zestaw: rękawica i łapka z gustowną kokardką w delikatnym brązie z motywem kratki i malutkich, białych serduszek. Można do nich dopasować ścierki kuchenne w tej samej kolorystyce. Możliwości komponowania poszczególnych elementów są praktycznie nieograniczone. Dlaczego więc nie obdarować kogoś prześlicznym zestawem?

Tekstylia – pomysł na prezent

Tekstylia kuchenne wysokiej jakości to świetny pomysł na prezent, zwłaszcza podczas pierwszej wizyty u przyjaciół. Niewielka ścierka lub ręcznik to niezobowiązujący drobiazg, warto jednak wcześniej ustalić, w jakim kolorze została urządzona kuchnia, by nie popełnić gafy. W odpowiednio wyposażonej kuchni powinny się znaleźć tekstylia, które przydadzą się do utrzymania czystości, a dzięki ładnym wzorom będą stanowiły element dekoracyjny w pomieszczeniu. Ich zakup to również świetny pomysł na prezent dla siebie lub kogoś bliskiego.