powrót

Stoły - Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nie ulega wątpliwości, że stół to serce kilku ważnych pomieszczeń w naszym domu. Właśnie w tym centralnym miejscu spędzamy czas przy posiłkach, odpoczywając i spotykając się ze znajomymi oraz rodziną. Dlatego ważne jest, by stół nie zawiódł naszych oczekiwań, był trwały, dobrze dobrany do wnętrza i jednocześnie funkcjonalny. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie stołu, aby sprawdził się idealnie w naszym wnętrzu?

Do jakiego wnętrza wybieramy stół?

Tradycyjny? Na kolumnie? Drewniany? Z dodatkiem elementów metalowych? Wybierając stół, trzeba się zmierzyć z naprawdę bogatą ofertą: modele nowoczesne i tradycyjne, wykonane z różnych materiałów, mających odmienne kolory i kształty. Ważne jest, aby najpierw ustalić, jaką funkcję będzie pełnił wybrany przez nas stół, gdzie będzie się znajdował i dla ilu osób na co dzień zostanie przeznaczony. Istotny jest również styl, w jakim się urządzamy i kolorystyka wnętrz.

Jak wybrać stół do konkretnego pomieszczenia?

Na stoły kuchenne decydują się przede wszystkim osoby, które mają osobne kuchnie. Rozmiar i styl takiego mebla zależy od tego, czy będzie służył tylko do spożywania, czy także przygotowania posiłków. Oczywiście bardzo istotna jest również wielkość kuchni. W małej sprawdzają się niewielkie stoliki odpowiednio wkomponowane w przestrzeń. W dużej z kolei wybrany model powinien stanowić jej centrum. Warto zadbać, by stoły kuchenne były solidne i wykonane z materiałów umożliwiających łatwe czyszczenie blatu oraz odporne na zniszczenia. Jeśli w kuchni planujemy stół z krzesłami, należy przemyśleć ich styl i kolorystykę, aby tworzyły wspólnie atrakcyjną i funkcjonalną całość.

Jeśli w domu funkcjonuje osobna jadalnia, warto zainwestować w stół rozkładany, który pełni różne funkcje. Można przy nim oczywiście spożywać posiłki, ale sprawdza się on także podczas podejmowania gości. Na co dzień nie zajmuje dużo miejsca w jadalni, a w razie potrzeby nawet dwukrotnie zwiększa swoją powierzchnię. Stół rozkładany jest więc bardzo praktycznym rozwiązaniem również w salonie. Planując aranżację jadalni, nie należy zapominać oczywiście o odpowiednim dobraniu mebla do pozostałych akcesoriów. Musi być kolorystycznie i stylowo, dlatego warto od razu wybrać stół z krzesłami. W zależności od kolorów i urządzenia pomieszczenia można kupić model kwadratowy, prostokątny, owalny lub okrągły. Jednak nie ulega wątpliwości, że stoły do jadalni stanowią jeden z centralnych elementów wyposażenia domu i skupiają na sobie uwagę domowników i gości.

Do salonu lub pokoju dziennego szczególnie poleca się stoliki kawowe. To przy nich spędzamy czas towarzysko i relaksujemy się, dlatego stoliki kawowe to meble, które łączą funkcje dekoracyjne z użytkowymi. W ofercie dominują więc niezwykle ciekawe i oryginalne kształty oraz połączenia różnych materiałów. Są one dodatkowo poręczne, można je zatem ustawić w dowolnej części pokoju. Meble tego typu nadają naszym wnętrzom swoisty urok i charakter.

Z jakiego materiału powinien być idealny stół?

To od nas zależy, czy urządzamy dom klasycznie, czy nowocześnie. Bez względu na wizję ważne jest, by kupione właśnie meble były modne. Warto jednak, by obok designerskich kształtów pamiętać o trwałości wybranych materiałów. W zależności więc od swoich potrzeb należy decydować się na stół z płyty, litego drewna czy z dodatkiem materiałów typu szkło albo metal.

Warto dokładnie przemyśleć wizję wyboru stołu, który pasuje do naszego wnętrza, ponieważ jest to ważny zakup. Odpowiednio dobrany model bardzo pozytywnie wpływa na atmosferę domu. Chociaż w sieci znajdują się liczne inspiracje dotyczące wyboru tego mebla, można liczyć również na pomoc doradcy podczas zakupu w sklepie.