powrót

Tekstylia kuchenne – jak wybrać, aby należycie spełniały swoją rolę?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nie od dziś wiadomo, że o uroku wnętrza świadczą najdrobniejsze elementy. Nawet przedmioty tak przyziemne, jak ścierki kuchenne czy przybory do kuchni, pomocnicy od "brudnej roboty". Urządzając prawdziwe serce domu - droga doń wiedzie w końcu przez żołądek - warto zaopatrzyć się w odpowiednie tekstylia kuchenne, jednocześnie ładne i praktyczne.

Tradycja kontra nowoczesność

Jeśli chodzi o aranżację współczesnej kuchni, wyróżniamy dwie wyraźne tendencje: utrzymanie jej w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym. W tym pierwszym do kolorowych lub monochromatycznych mebli i urządzeń dobieramy akcesoria kuchenne zdobione modnymi printami (np. motywem muffinów, jak komplet dwuczęściowy rękawica i łapka MUFFIN) czy ręczniki kuchenne w intensywnych kolorach. Miłośnicy kuchni a'la babcinej, masywne szafki i kredensy uzupełniają raczej kuchennymi akcesoriami z motywem roślinnym, utrzymanymi w stonowanych barwach. Niezależnie od rodzaju kuchni, niezmiennym powodzeniem cieszą się znane od lat ściereczki kuchenne w kratkę, zwłaszcza te w praktycznym wielopaku, w różnych wersjach kolorystycznych.

Względy praktyczne

Dobierając akcesoria do kuchni, doświadczone panie domu stawiają przede wszystkim na praktyczność. Chwytak ma być wystarczających rozmiarów, by wygodnie wyciągnąć z piekarnika ciężką brytfankę, a ściereczki powinny pochłaniać wodę czy rozlany sok za jednym pociągnięciem - tu z pomocą śpieszy komplet ręczników z mikrofibry, który świetnie nadają się również do wycierania rąk. Dużym powodzeniem cieszą się ostatnio silikonowe rękawice kuchenne. Odporne na wysokie temperatury, dzięki lepszej przyczepności do naczynia, zwiększają bezpieczeństwo gotowania i pieczenia. Rękawica kuchenna silikonowa PRIMA CUCINA to opcja dla tradycjonalistów, z kolei rękawica kuchenna LIVIO pokryta grubą, odporną na temperaturę do 260 stopni Celsjusza warstwą silikonu, wniesie do kuchni odrobinę wariacji.

Kuchenne inspiracje: tekstylia

A gdyby tak o design kuchennych tekstyliów oprzeć aranżację całego pomieszczenia? Dwuczęściowy komplet (rękawica i łapka kuchenna) z logo jakby "zdjętym" z amerykańskiego lokalu idealnie będzie pasował do kuchni otwartej, połączonej z salonem wyspą lub barkiem - oczywiście w otoczeniu barowych stołków. We wnętrzu tego typu świetnie odnajdą się duże, godne restauracyjnej kuchni blaty i inne dodatki: utrzymane w jednym kolorze ręczniki i ścierki kuchenne, a także plakaty z inspirującymi hasłami.

Prowansalskie dodatki do kuchni

Styl francuskiej sielskiej wsi wciąż jest w modzie. Wystarczy przejrzeć kilka pism wnętrzarskich, by zobaczyć gotowe aranżacje kuchni. Jak dobrać dodatki do "prowansalskiej" aranżacji? Warto skupić się na konkretnych motywach: kolorze fioletowym bądź wizerunkach lawendy... Łączy je komplet ścierek kuchennych LA PROVANCE, pasujący świetnie do drewnianej, pełnej kwiatowych akcentów kuchni. Stylowi z Prowansji sprzyjają również stonowane wzory florystyczne - takie, jak na rękawicy kuchennej EMILY.

Biała kuchnia - inspiracje

Kuchnia cała w bieli? To jeden z najnowszych trendów, idealny dla sympatyków modernistycznych form i nowoczesnych wnętrz. Jakie przybory kuchenne będą pasować do pomieszczenia tego typu? Lekko przełamujące biel ściereczki kuchenne IMBIR lub dodatki całkiem kontrastowe, jarzący mieszanką zieleni i czerwieni dwuczęściowy komplet PEPPER. Białe ściany oraz białe fronty szafek lubią się z drewnem, a więc i z brązem - z tak urządzonym wnętrzem dobrze komponują się tekstylia kuchenne w spokojnych, ciepłych kolorach. W otoczeniu bieli wszystkie dodatki zyskują na ekspozycji, warto zatem zadbać o ich odpowiednią prezencję. W końcu, powtarzając za wstępem, diabeł tkwi w szczegółach.