powrót

To jest modne: domowy ogród

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Rośliny doniczkowe stanowią ważny element wystroju wnętrza. Dodają mu przytulności, działają pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie oraz korzystnie wpływają na jakość powietrza, tworząc swoisty mikroklimat. Domowa dżungla to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich sezonów. Jak ją stworzyć?

Dopasuj rośliny do charakteru wnętrza

Czy rośliny doniczkowe muszą do czegoś pasować? Oczywiście! Wybierając kwiaty doniczkowe do domu, powinieneś wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Przede wszystkim styl, w jakim zostało urządzone wnętrze, ilość miejsca, dostępność światła, a nawet Twój tryb życia – jeśli często spędzasz czas poza domem, rośliny wymagające nieustannej pielęgnacji zdecydowanie nie sprawdzą się w tym przypadku. Zanim więc zdecydujesz się na zakup zupełnie przypadkowych kwiatów, przeanalizuj dokładnie powyższe kwestie. Zastanów się, czy potrzebujesz mniejszych roślin, które umieścisz na przykład na półkach, czy raczej okazałego egzemplarza, stanowiącego główną ozdobą wnętrza. Zależy Ci na roślinach kwitnących czy bardziej na dekoracyjnej zieleni liści? Wolisz wyeksponować pojedyncze rośliny, a może zestawić je w większe kompozycje? Jak dane pomieszczenie usytuowane jest względem kierunków geograficznych? Wybór roślin domowych w dużej mierze zależny jest od stopnia naświetlenia wnętrza. Sprawdź, które z nich wolą stanowiska bardziej nasłonecznione, a które dobrze zniosą półcień. Dzięki temu unikniesz wielu rozczarowań. Jakie kwiaty nadają się do jakich pomieszczeń? To także bardzo istotna kwestia. Do pokoju dziennego najlepiej wybrać rośliny najbardziej reprezentacyjne, stanowiące ozdobę i współgrające z wystrojem wnętrza. W kuchni doskonale sprawdzą się aromatyczne zioła, w łazience (o ile pomieszczenie posiada okno) gatunki lubiące wilgotne powietrze. W sypialni warto umieścić rośliny, które wytwarzają dużo tlenu. W jakim stylu zaaranżowane jest Twoje mieszkanie? Nowoczesnym czy tradycyjnym? Niektóre gatunki znacznie lepiej prezentują się w jasnych, minimalistycznych, przestronnych wnętrzach niż w pomieszczeniach urządzonych klasycznie, gdzie znajduje się mnóstwo mebli, dodatków i barw. Z kolei rośliny takie jak paprocie, grubosze czy juki idealnie odnajdą się wnętrzach w klimacie retro. Dobrze jest mieć to na uwadze, aby stworzyć spójną stylistycznie aranżację.

Co z pielęgnacją?

Niewłaściwa pielęgnacja sprawi, że domowy ogród będzie straszył zamiast zachwycać. Dlatego przed zakupem roślin warto poczytać nieco na ich temat. Jeśli wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularne podlewanie, zraszanie i inne zabiegi pielęgnacyjne, postaw na tzw. „żelazne rośliny”, które mają niskie wymagania i przetrwają nawet w mało sprzyjających warunkach. Należą do nich m. in. zamiokulkasy, draceny, sansewierie czy kaktusy i inne sukulenty.

Nie zapomnij o doniczkach

Doniczki to ważny, choć często niedoceniany, element wystroju wnętrza, który powinien harmonizować z pozostałymi dekoracjami. Za pomocą odpowiednio dobranej doniczki łatwo odmienisz charakter danej rośliny. Era zwyczajnych plastikowych osłonek już dawno dobiegła końca. Współczesne osłonki i doniczki ozdobne to głównie wiklina, trawa morska, przeżywająca renesans ceramika, a także beton – do niedawna zarezerwowany jedynie dla doniczek ogrodowych. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie płóciennych czy jutowych worków, a nawet papierowych toreb. W surowych wnętrzach dobrze prezentują się doniczki szklane, które eksponują to, co tradycyjne osłonki starają się ukryć – ziemię i system korzeniowy rośliny. Kuchenne zioła wyglądają z kolei pięknie umieszone w drewnianych skrzynkach albo metalowych wiaderkach. Pamiętaj, że to właśnie takie detale budują całą aranżację.

Popularne rośliny doniczkowe

Co jakiś czas przychodzi moda na określone rośliny doniczkowe. Obecnie popularnością cieszą się przede wszystkim wspomniane sukulenty, a zwłaszcza kaktusy – zarówno te miniaturowe, jak i niezwykle efektowne, olbrzymie egzemplarze. Pożądanym sukulentem jest też grubosz, nazywany często drzewkiem szczęścia. Kolejny kwiat na liście aranżacyjnych hitów to monstera dziurawa, która ze względu na swe imponujące rozmiary zdecydowanie polecana jest do przestronnych wnętrz. Poszukiwanym okazem jest również pilea, znana jako pieniążek. Co ciekawe wymienione rośliny często pojawiają się także na grafikach, plakatach oraz jako nadruk na kocach czy poduszkach, tworząc oryginalne dekoracje wnętrza.