powrót

Uporządkuj swoją szafę na wiosnę!

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Większość z nas to właśnie wiosną częściej decyduje się na zmiany – także te związane z aranżacją wnętrza. W tym okresie chętniej porządkujemy otaczającą nas przestrzeń, jednak podczas generalnego sprzątania zdarza się nam się zapomnieć o tym, czego nie widać. Masz dość problemów z niemieszczącymi się w szafie ubraniami? Nigdy nie możesz w niej nic znaleźć? Denerwujesz się na samą myśl o panującym w niej bałaganie? Najwyższy czas to zmienić – w tym roku wiosenne porządki zacznij od szafy.

Posegreguj

To najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap, ale konieczny, jeśli chcesz zaprowadzić porządek w szafie. Przejrzyj dokładnie wszystkie ubrania i akcesoria. Wiele osób ma skłonność do magazynowania nienoszonej odzieży. „Przyda się do pracy w ogrodzie”, „jeszcze wróci moda na ten krój”, „kiedyś schudnę do tego rozmiaru” – brzmi znajomo? Nagromadzone przez lata sterty ubrań zajmują mnóstwo miejsca, które można przecież lepiej zagospodarować. Systematyczne kontrolowanie zawartości szafy pozwala natomiast uniknąć bałaganu. Wyrzuć z niej ubrania zniszczone, za małe i za duże oraz te, których nie nosisz od kilku sezonów. Ostatnie, jeśli są w dobrym stanie, warto starannie zapakować i wynieść do piwnicy czy na strych – za jakiś czas mogą stać się prawdziwymi perełkami stylu vintage. Ubrania i dodatki, które zdecydujesz się pozostawić w szafie, posegreguj kierując się podziałem na poszczególne części garderoby, pory roku, częstotliwość noszenia czy nawet kolory.

Zaplanuj wnętrze

Teraz pora na przemyślane zagospodarowanie wnętrza mebla. Jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń? Dobra organizacja szafy znacznie przyspiesza codzienne komponowanie strojów, dlatego warto poświęcić chwilę temu zadaniu. Funkcjonalna szafa, w której każda rzecz ma określone miejsce, naprawdę ułatwi Ci życie. Pierwsza kwestia to odzież sezonowa – ubrania, których nie planujesz nosić podczas danej pory roku, umieść głębiej lub na wyższych półkach. Pod ręką powinny znaleźć się natomiast te elementy garderoby, po które będziesz aktualnie sięgać najczęściej – jeansy, t-shirty czy cienkie bluzki. Zastanów się też, które ubrania mogą być złożone, a które powinny wisieć na wieszakach. Te drugie posegreguj według długości (płaszcze, kurtki i marynarki, spódnice i spodnie itd.). Najdłuższe umieść najbardziej z brzegu – dzięki temu na dole szafy pozostanie sporo miejsca, na przykład na pudełka z butami, grubsze swetry (powieszone mogłyby się odkształcić) albo komodę wewnętrzną. Wnętrze szafy powinno umożliwiać różne sposoby przechowywania rzeczy. Poza drążkami ważna jest wystarczająca ilość półek, a także szuflady – tradycyjne bądź wysuwane kosze. Jeśli w Twojej szafie brakuje szuflad, komoda sprawdzi się idealnie, stanowiąc wygodne miejsce na przechowywanie drobnych elementów garderoby. Szufladę możesz dodatkowo wyposażyć w organizer na bieliznę. Jeżeli natomiast w Twojej szafie przydałoby się więcej półek, postaw na materiałowy organizer do szafy w formie wiszącej.


Pomyśl o przydatnych akcesoriach

Po rozplanowaniu wnętrza i posegregowaniu ubrań pora na układanie! Porządkowanie szafy na tym końcowym etapie uprzyjemnią Ci drobne akcesoria. O czym warto pamiętać? Worki próżniowe sprawią, że objętość grubej odzieży zimowej i rzadko noszonych rzeczy zmniejszy się nawet o 75%. Po zapakowaniu ubrań wystarczy odessać z worka powietrze za pomocą zwykłego odkurzacza. To prosty i niezwykle skuteczny sposób na zaoszczędzenie miejsca w szafie. Z kolei pojemniki na buty i plastikowe bądź kartonowe pudełka do szafy ułatwią utrzymanie porządku na dłużej. Najlepiej, aby miały otwory ułatwiające wentylację. Paski, krawaty, apaszki – te elementy umieść na specjalnych wieszakach, dzięki czemu nie będą się plątały, gniotły i zawsze będą w jednym miejscu. W przechowywaniu spódnic pomocne będą wieszaki z klamerkami, a zwiewne bluzki czy jedwabne koszule nie spadną z wieszaków pokrytych welurem. Dokup także kilka wieszaków tradycyjnych – na każdym powinno wisieć jedno, a maksymalnie dwa ubrania. Bardziej praktyczne są modele obrotowe, z dodatkowymi zaczepami, które dają możliwość zawieszenia odzieży różnego fasonu. Przyjemny zapach szafie i znajdującym się w niej ubraniom zapewnią saszetki z aromatycznymi kwiatami i ziołami. Teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko cieszyć się funkcjonalną, czystą i perfekcyjnie zagospodarowaną szafą.